şükela:  tümü | bugün
 • bu burçlara bir şekilde upload gelmeli. bence bunu birkaç sağlam troll arkadaş yapabilir ve inanin işe de yarar.

  şimdik benim gibi burçlara inanmayan ve aşırı kaptirmamis dışındaki kisilere gerizekalı gözüyle bakan kişiler için burçlar afyon gibi bir şeydir. okursun ve kendinde gördüğün birkaç özellik aaa evet evet böyle dersin. burç isimleri soylenmeden sadece özellikleri alakasız birine okutulsa yüzde 90 ı farklı bir burcu kendine yakın bulacaktır. neyse konumuz bu değil.

  acaba bu burç olayindan toplumu soyutlamak için içine biraz felsefe siyaset din katılabilir mi ? hiçbir görüşü kastetmeden örnek vermek gerekirse mesela kova burçları daha dindar olur,tutuculuk özellikleri vardır,terazi burcu genellikle özgürlükten yanadır genellikle terazi olanların sosyalist insanlar olduğu söylenir vb. gibi.

  insan kendisini sürekli pohpohlayan burç seylerini okumayı sever ama içlerine bu tür siyasi şeyler girebilirse "bu ne saçma bir şey bu burçlar tamamen saçmalık benim görüşümü yansitmiyor" demeye başlayacak ve bu burç saçmaligi da evrile evrile son bulacaktır.

  elbette bu yazdığım bir temele dayanmayan 1 dakika içinde düşündüğüm teorik bir şey. fakat internette capsler aracılığıyla facebook'ta sürekli saçma salak paylaşım yapan kitleye kısa dönemde büyük bir etkisi olabilir. genel topluma yayılması ise elbette çok zor,mümkün olsa bile çok uzun zaman alabilecek bir şey.

  son olarak burçlar sacmaliktir,kurtulun.
 • çok saçma. 6 milyar insan var ve bunlar 12 burca göre mi karakter sergiliyor. akıl almaz derecede saçma. arifin dediği gibi nerden baksan 5 bin çeşit insan var.
 • zeka seviyesi tespitinde şaşmaz bir ölçüttür.
 • cinsiyet işlerinde kabaca dört sınıf var: tipik kadın, tipik erkek, eril kadın, dişil erkek. dörtlü burç (zodyak) sistemi gibi. eril ve dişiller mars ve venüs gibi ayrı dünyaların insanı* olan iki temel cinsi köprülüyorlar. alçalan burç yükselen burçlarıyla çeşit de bol. ee bunun obiçimi, lgbti'si eklenince nerdeyse tüm insaoğlunu kapsayacak çeşitlilik sağlanır.

  "ishakar'da yengecin ışıltıları vardı -bu burçta sıpa simgesi de vardı ve bu kozmik bağlantı nedeniyle ona 'iri kemikli eşek' lakabı kullanılırdı. dan'da ise herkes, hakkın ve hukukun simgesi terazi burcunun özelliklerini görürdü, ama onda bir engerek yılanının sokuculuğu da vardı. naftali'nin geyik gibi yapısı, insandan insana değişiyordu, çoğu onda koç burcunun özelliklerini açıkça görüyordu. yusuf'un bir ayrıcalığı yoktu, tam tersine onda astrolojik değerler çiftti: başak ve boğa burçlarının özellikleri dönüşümlü olarak görülürdü. sonunda sıra bünyamin'e gelmişti, onunki ise akrep burcu özellikleri taşıyordu; çünkü iyi kalpli bu küçük adam, yırtıcı kurt olarak kutsanmıştı; çünkü akrebin sokucu kuyruğu güneye doğruydu." thomas mann - joseph und seine brüder

  (ilk giri tarihi: 21.3.2018)

  (bkz: burçlar/@ibisile)
  (bkz: zodyak/@ibisile)
  (bkz: burç geyiği)
  (bkz: yıldız haritası/@ibisile)
  (bkz: güneş burcu), yükselen burç, ay burcu
  (bkz: hisar/@ibisile), kale, bor, burgaz, uluborlu, keçiborlu/@ibisile, burg, asar/@ibisile
 • şimdi kulağıma ilişti;

  her ülkenin bir burcu varmış, türkiyenin burcu akrep, yükseleni ise kova'ymış.

  ilk önce kahkahayı bastım ama bir gerçeklik payı olabilir mi acep? sonuçta türkiye'ye bakınca içi içine sığmayan bıçkın bir deliganlı sureti beliriyor hayalimde..

  not: bilenler yeşillendirsin..
 • inanmadığım bir konu, inananlar neye göre inanıyor açıklarlarsa sevinirim.
 • futbol,araba muhabbetinin kadında ki muadili. 89 iq göstergeci. kalitesizlik belirteci. bir kadın ne kadar güzel ve alımlı olsa da burçlar hakkından konuşmaya başladığı an buram buram bok kokmaya başlıyor.
 • yıldızların tasnifi sırasında sabit olanları yıldız hareket edenleri ise gezegen olarak tanımlanmıştır. tabi yıldızların sayısı binlerle ifade edildiği için astronomlarda çareyi onları kümelendirmekte bulmuşlardır.
  12 adedi burçlar kuşağı kabul edilip isimlendirilir. burçların geçerliliği hareket halinde olan alemden dolayı pek kabul edilmesede bu yanlıştır. yerleri sabit olup aralarındaki mesafe hiç değişmemektedir.
 • genel anlamda inanmasam da liseden arkadaşlardan hatırladığım burç isimleri ve özellikleri var.
  aslan: aşırı gururlu ve yönetici olurlar.
  başak: düzen takıntılı, temiz ve aşırı titiz.
  yengeç: anaç burç, sevgi dolu anne sevgisine benzer sevgileri, ama sildiklerinde anında silerler.
  yay: sıcak, samimi, kolay arkadaş edinirler. genelde cana yakın olurlar.
  akrep: ne iyiliği ne de kötülüğü unuturlar, kindar olurlar.
  kova: çok duygusal ve sulu gözlüdür, kolay kolay kimseyi kırmaz, hatta bu yüzden kırılır bolca.
  ikizler: dengesizdir, kararsızdır. bazen süper iyi bazen süper kötü olabilir.
  bunlar hatırladıklarım yanlış da olabilir elbette. herkese de uymayabilir.
 • kendini kalıp özelliklerle sınırlandırmak ve
  kalıp tiplemelerin içine çekerek basitleştirmek
  isteyenlerin sığınıp çeşitli ‘önyargı ve sınıflamalar’ oluşturdukları bilimsel açıklaması olmayan yakıştırma düşünceleri.