şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ford models supermodel of the world yarışmasında new face seçilen gerçekten farklı bir güzelliğe sahip olan model.
 • güzellik yarışmasında birinci olduktan sonra ikili oyun adlı erotik filmde oynadığı ortaya çıkmış ve ufak çaplı bir skandala sebep olmuştu.meslek yaşamına amerikada devam etme hayalini dile getirmişti bir röportajda.daha 20 yaşındayken hayata gözlerini kapamış genç model.
 • bir genç yürek daha kayıp gitti yaşamdan. kazanmamız gerekirken daha çok yanlız bıraktık onu. acılarıyla gömücez yarın. yaşamı gençliğe ibret olmalı. daha kimbilir ne gençler kaybedilecek bu eroin mafyasının elinde.
 • cok canim yandi o ayakkabisiz, sariya boyali sacli bedenin yol kenarindaki halini gorunce... bir anda, nedense magazin hafizamdan bir kare geldi, sanirim savas ay'aydi, agliyordu bu genc kadin hungur, hungur, bana ne olur bir sans daha verin diye, medyadan ve "biz"den, halktan bir sans daha istiyordu, neden bizden istiyordu, neden yasama, yurutme ve yargiydik onun gozunde, iste, o yol kenarinda bulunan bedenin benzerlerini daha once gordugunden muhtemelen... ve bir sekilde, cocuk kadindi, bir seyler olmak istedi, televizyonlarda gorduklerine benzemeliydi kendince belki de, onlara benzedi sonu, ucuncu sayfalara haber oldu, bir iki sabikasi, cevrilen bir film ve simdi de, olmus genc bir kadin bedeninin arkasinda kalan "zaten fuhus yapiyordu" tukurukleri... evet, bu ulkede ve dunyada birileri fuhus yapiyor, cunku bir kadinla sevismek icin para odemeyi midesi kaldiran erkekler var... bir de yol kenarinda cansiz ve hatta ayakkabisiz bedenler...
 • izmirden istanbula yeni kaçtığı zaman tanıştığım kız, bir arkadaşımın arkadaşıydı. o zaman 16 yaşındaydı daha. çok kötü şeyler yaşamıştı anlattıklarına göre istanbul'da da kurda kuşa yem olmasın diye yardım etmek istedik sanırım ettikte. ama gitti sonra. 1 sene sonra yarışmayı kazandığını duyduğum da çok sevinmiştim onun adına, kurtuldu demiştim. kurtulamamış, yazık oldu genç bir insana.
 • ne yazık ki, 80li yılların filmlerindeki gibi bir hayatı olmuş bir insan. sefillik, yükseliş ve tükeniş. (bkz: güzel insan)
 • turkiye sinirlari icinde nice orospu cocuklarinin bulunduguna kimbilir kac kez sahit olmus genc kiz. artik o olu bir beden fakat onu o hale sokanlar simdi baskalarinin pesinde. para pul icin sondurulen nice hayattan bir tanesi.
  (bkz: ananizi sikeyim cok afedersiniz)
 • ölümünden hemen sonra hakkında yapılan tüm haberlerde ve programlarda oynadığı malum filmden sahneler gösterilip reyting toplanmaya çalışılan bir manken.
 • "kızımı televole kültürü bu hale getirdi" diye açıklama yapan bir babanın kızı, insanların çocuk yetiştirmeden önce sınavlara tabi tutulması, ehliyet benzeri belgeler alması gerektiğini ölümüyle bizlere öğretmiş su damlası kadar güzel, bir kızcağızdı burçin bircan.

  basına malzeme edilen günlüklerinden öğrendiğimize göre, 16 yaşında evden kaçmasına ramen, uyuşturucu dünyasının en derinlerinde gezinirken bile, evine, ailesine dönmek istemiş, namus belasına babası tarfından rededilmiş bu kız. sonra öldüğü gün, acıdan kıvranmak yerine, ardından kendini temize çıkartmak için, "ama televole kültürü işte bir genci daha zehirledi" denmiş.

  tabiki burda televole kültürü diye bir sistem, bir yapı olduğunu, bunun insanların akıllarını bulandırdığını, şuursuzca, sahte bir dünyaya özendirdiğini inkar edecek değiliz. hergün fırtınalar formatında bir düzmece hikaye, kim kimin nerde, neresini sıktı mottolu bir sinameke haberiyle beyinlerimiz uyuşturuluyor, bir takım fazla zengin, fazla güzel, fazla şaşalı insanlara hayatlara özendiriliyoruz. ama her genç kız çantasını toplayıp evden kaçmıyor, manken olacağım diye, kimbilir kimlerin yataklarından geçip sonra ucuz bir bez parçası gibi, bir mezarlık kıyısında uyusturucu ile zehirlenmiş bedeni cansız bulunmuyor. yok mudur ailenin hiç sorumlulugu, şuncacık coçuga hayatın güzel yanlarını öğretecek, ona o herşeyden çok arzu duydugu güveni sevgiyi verecek sağduyusu özverisi. onu kurtarmaya çalışacak, gerekirse herşeyini buna yatıracak vicdanı. kedi besleseniz bu kadar sorumsuz olamazsınız. mamasını, aşısını, veterinerini düşünmeniz gerekir.

  insanı sadece üzmüyor bu yüzden burçinin ölümü, öfkelendiriyor, zehirliyor, silkeliyor. "onun içinde varmış .rospuluk" diyenlerin sözleri bıçak gibi batıyor adama. deli mi bu kızlar bu çocuklar, elden ele sadece bedenleri sömürülmese, biz bu sömürüyü, cam ekran önünde aç kurtlar gibi agzımız sulanarak izlemesek, tv kanalları bu pisliği satamasa, anne baba olmak bir döllemeye yahut bir evlat edinmeye bakmasa, hergün bile bile jilet yutarlar mı?

  oysa ancak, burçin bircana uyuşturucu sağlayanlar hapse atılacak, ceza çekecek bu trajedinin ardından. onun göz göre göre ölüme yürüyüşüne kibirle seyirci kalmış ailesi cezalandırılmayacak. onun ufacık bedenini, güzelliğini sömüren, kim bilir hagi masalar meze eden rezil sistem ceza almayacak. onun gibi nicesini reyting malzemesi olarak, kamu vicdanı ayaklarında gözümüze sokanlar da ceza almayacak, ve bu sitemden geçen nice insanı gören, izleyen, izlettirilen bizler de pek yakında unutacağız.
 • koskoca bir milletin "timsah gozya$lari"na hedef olan merhume. insanin $imdi onunla ilgili haberleri okuyup seyrettikce; "kiz bunca aciyi cekip, itilip-kakilirken, erkeklere pazarlanirken, eroin enjekte ederken neredeydiniz bre gafiller!" diye haykirasi geliyor.*