şükela:  tümü | bugün
  • "böyle bir şey yok. ama olabilir de."

bunu okuduğumda ya ben yokum, ya da insan değilim dedim. duygusuz bir ahtapot olabilirim. neyse.

arada bir burçlara merak duyarlar. günlük yorumlara göz atarlar. yorumlarda biraz olsun atıp tutturmuşlarsa yalan diyerek yazanlara uymamaya çalışırlar. burcun ne diye soranlara inanmıyorum diye ters yaparlar. bu bilgisiz kısım burçlara inananları saygısızca yargılar, sorgular, aşağılar.

burçların insanlar üzerindeki etkisini farkedenler için durum farklıdır. zodiac takvimi içinde takip ederler. olayın astronomi boyutuna dalarlar. birkaç yıldız ismi öğrenirler, en büyüğü en sıcağı diye kurcalarlar. bir hobi olarak kalır. burçlara inanmazlar ama bilirler. burçlara inanmadan da bazı burçların insanlarına gıcık olurlar, bazılarına deli gibi bağlanırlar. bu zehir zemberek araştırmacı kişilikler ise burçlara inananlara saygı duyar, yargılamaz, sorgulamaz, aşağılamaz.
  • burçlara inanmayı bırak muhabbeti açılınca "-hay amk sizin burcunuzun" diye düşünen biri olarak yeni tanıştığım kızların burcun ne sorusuna bundan böyle "-boğa" cevabı vereceğim. daha önceleri burçların ne kadar sikimsonik ve gereksiz bir mesele olduğunu medeni bir dille ifade ediyordum. yiyeceğim ekmeklere ket vurması üzerine bu kararı aldım.
  • hiç bir burç ismi döndürmeden şöyle bir muhabbete dahil olabilir
  • odalarda ışıksız kalayım ki bu insanlardan biri benim. belki klas bir burcum olsa bu burç işlerine girer, gazetelerdeki horoskopları gün be gün okur, burcumun erkeği olup ilerleyen hayatımda şirinleri, iyilik elçilerini, hatta esat kıratlıoğlu'nu bile görebilirdim. fakat olmadı, olduramadım. matematiksel bir hata yapıp doğumumu ağustos'un son günlerine denk getirmeseydim, anne karnındaki gelişimimi 11-12 aya tamamlasaydım, kim bilir belki şimdikinden daha karizmatik, dalga geçilmeye namüsait bir burcum olabilirdi. başlarım böyle istikbale.
  • kollektif bilinçdışı kavramından bihaberdir.
  • sayıları çok azdır. maalesef.
  • inanmam.
    inananların da fikirlerini çok ciddiye almam.
  • burçlar (astroloji) insanın kendi zekasına hakarettir. bu kadar açık ve netim bu konuda. inanılan şey komik ötesi bir mekanizma.
  • akrep burcu kadini ile daha tanismamistir.
  • şahsımı burçlara inanan insan kadar şaşırtmayan durumdur.

bazen onları da anlamaya çalışıyorum. hayatımda en azından bir olguya sorgulamadan, mantık aramadan ben de inanabilmeyi isterdim.