• ilginç bir anekdot olarak kaydeyim. burger king'in dünyada batan tek şubesi burdur'dadır. ilginç.

tanım: garip şehir.
  • bursüt adıyla süt ve süt ürünleri imalatı yapılan şehir. sadece burger king değil özsüt de batmıştır burdurda. zira özsüte gidip peynir yoğurt soranlar kadar, bursüte rakip açıldı sanıp bursütünkünden başka yoğurt, peynir yemezük mantığıyla önünden geçmeyenler olmuş... şöyle söyleyeyim siz daha iyi anlayın, burdurda rodi bile batmıştır... tek büyük mağazası lcw dir, merakla bekliyoruz ne zaman kapanacak diye...
  • internet kafelerinde age of emp. oynayan kitlenin
    --abem oduncula ordu (orada) değil. yirmi yer gezimen lazim onlara vurubulmen icin ...
    --sura gordunmu dimdirek git !..
    seklinde sesler cikarttigi $ehir.bu arada bu bilgileri run-time'da aktarmaktayim.aha bi tane daha geldi:
    --daa $orda yol var bak.ordan geldimmi motorsun(?).
  • şehirde toplam beş kişi var.
  • küçük, şirin ve önemlidir.

-burdur türkiye 'nin kurutmalık çekirdeksiz üzüm üretimi yapan 5 ilinden biridir. ve yine toplam üzüm üretiminde önemli bir yeri vardır.
    -elma ve ceviz yetiştiriciliğinde de hiç azımsanamaz düzeydedir.
    -büyük baş hayvancılıkta da önemli bir yerdedir. mesela kültür sığırında konyadan sonra türkiye 2 ncisidir.
    -türkiye süt üretiminde toplamda 15 nci, nüfusa oranlarsak 2 veya 3 ncüdür.
    -ayrıca toplamda türkiye ihracatında da iyi bir yerdedir.
    -eğitimde ki başarılarınıysa ösym sınavlarıyla neredeyse her yıl tekrarlanıyor.
    -nesli tükenmekte olan dikkuyruk isimli ördek çeşidinin dünya üzerindeki kış nüfusunun %66 sı burdur gölünde yaşar. bu göl son yıllarda pelikanlara da ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

sığır demişken aklıma geldi; hakkında bu mu ekonomi anlayışınız? üretim yok, hizmet yok. diye ahkam kesip, kasaba olacak artık diyen dar görüşlülere içtiği sütler yediği üzümler afiyet olsun.

edit: sinirden arkeolojideki önemini unutmuşum. türkiye için değil dünya için bile önemli bir yerdedir.
    edit2: yine sinirden; bedelli askerlikten burdurun yerli esnafından daha çok dışarıdan gelen esnaf nemalanıyordu. ayrıca bedelli asker sunulan hizmet kalitesini de düşürüyor, fiyatları katlıyordu. burdur bedelli asker olmadan daha mutlu daha farah ve zengin olur hiç merak buyurulmasın.
    edit3: hakkında onca olumsuz şeyi zamanında bedelli askerlik yapmış olanlar yazıyor gibi sanki.
  • amı götü boldur diyeni yatırıp sikerim.
  • türkiye'deki şehirlerin %90'ından daha yaşanılabilir olan şehir. beyefendiler yukarıda öyle bir yazmış ki bilmesek inanacağız.

nüfusu istanbul'un bir ilçesi kadarmış. yahu kardeşim biz de sana burdur'un nüfusu bir milyon demedik ki. tabelada yazan nüfus neyse o.

insanları ege şivesi konuşuyormuş. eee bu suç mu şimdi. muğla da ege şivesi konuşuyor.

bunu yazanların çoğu da kesin ak partilidir. adamlar kazanamadığı her şehre bok atmakla meşgul. sorsan konya süperdir onlara göre. ben burdurlu değilim ama yılda 3-4 kez giderim bu şehre. yalnız bu kadar kötülenmesine de anlam veremiyorum.

bu kere bu şehir çoğu şehre göre çok daha modern, insanları daha cana yakındır. çık sokaklarına bak kızlar özgürce şort da giyerler, sevgilileriyle de gezerler, alkol de içerler. sen hiç konya'da, kayseri'de, erzurum'da şort giy(ebil)en kız gördün mü? yahu herhangi bir kız konya'nın en işlek caddesine şort giyebilir mi? istanbul'un bir ilçesi kadar bile olmayan bu şehirde kızlar bunu yapabiliyorlar işte. hem de bir kişi, üç kişi, beş kişi değil. ya ben buranın sokaklarında yürürken gerçekten bi antalya ya da bi izmir kalitesi seziyorum. ha konya'nın sokaklarında yürürken de kendimi suriye'de hissediyorum o ayrı konu.

belediyesi chp'de. zaten biraz sokaklarında gezince bu şehrin akp kalitesinin üzerinde olduğunu anlıyorsun. chp'nin denize kıyısı olmayan şehirler arasında alabildiği iki şehirden birisi bura. (diğeri eskişehir) eğer buranın nüfusu şöyle bi 750 000 - 1 milyon falan olsaydı bugün herkes tarafından bilinen, tıpkı eskişehir gibi kalitesiyle fark yaratan bir şehir olarak bilinecekti. ama tek sıkıntısı az nüfusuyla yeterli tanıtımın yapılamamış olması.

ben burdur plajında sevgilisiyle plajda bira içen bir sürü kız gördüm. aileleri yanlarında olmadan plaja gelip eğlenen liseli kızlar gördüm. güneşlenirken kitap okuyan kadınlar vardı. karadeniz kıyısındaki şehirlerde falan göremezsin sen böyle bir manzaraları. bu durum şehrin nüfusuyla ilgili değil, şehir insanının kalitesiyle ilgili. bir milyon nüfuslu yobaz kayseri'de yaşayacağıma gider burdur'da yaşarım. kızımı yobaz şehirlerde değil en azından burdur gibi sosyal demokrat bir yerde büyütürüm. ha burası elbette bir izmir ya da antalya değil ama izmirin içinden 100 000 insanı alıp, bu insanlarla ayrı bir şehir kurmuşsun, ismini de burdur vermişsin gibi düşün. beğenin ya da beğenmeyin burdur'un benzer nüfuslu muadillerinin (yozgat, kırşehir, niğde vs.) burdur seviyesine ulaşabilmesi için en az 100 yıl gerekir. tıpkı erzurum'un antalya seviyesine ulaşması için 100 yıl gerektiği gibi.

bir de bu yazdıklarım burdur merkez için geçerli. ilçeleri ve köyleri dahil değil. bir de burdur'un ilçesi olup kültürel açıdan daha çok konya'ya benzeyen bir ilçesi var.(bkz: bucak)

edit: 31 mart 2019'dan bildiriyorum. chp'nin adayı ali orkun ercengiz seçimi yine kazandı. hatta yanılmıyorsam denize kıyısı olmayan şehirler içinde orantısal olarak en yüksek oyu aldığı şehir oldu.
  • yahu insanın bir tane bile mi burdurlu tanıdığı olmaz?
    bir tane bile mi 15 plakalı arabaya rastlamaz?
    haberlerde rastlamaz, gazetelerde okumaz?
    bir olay, doğal afet (aman olmasın), bir ilginçlik olmaz?
    galiba böyle bir yer, burdur diye bir şehir yok.

bi de uşak vardı böyle de, uzaylılar dayanamayıp olaya el attılar. kafaya taşları da yediler ama..
  • yeni sözlük yazarı olmuş bir insan olarak ilk yazımı hakkında yazacağım memleketimdir. sebebi şu anda oradan 1000 kilometre uzakta bulunmamdır, annemin babamın kardeşimin ve sevdiğim herkesin ve ölen canım kediciğimin mezarının orada bulunmasıdır, orayı çok özlememdir. küçük bir şehirdir, pek kimse bilmez görmemiştir belki ama bence türkiye nin en sorunsuz ve güvenli şehridir, yolda çoğu insan birbirini tanır ve selam verir, ayakta sohbet ederler, kendi halinde ve kendi kendine yeten küçük bir dünyadır. birgün yolunuz düşerse burdur şiş ve tahinli kaymaklı kabak tatlısı mutlaka yemelisiniz, yakınlarınıza hediye olarak da ceviz ezmesi alabilirsiniz. insanların bakış açıları farklı olabilir ama burdur başlığı altında saçma sapan şeyler yazan bazı terbiyesiz yazarlara da teessüflerimi iletirim. kötü söz sahibinindir.
  • günübirlik gezinti için çok iyi bir seçenektir. başlık altındaki belli başlı girileri değil de tüm girileri incelenirse bu tercihin hiçte hatalı olmadığı görülebilir. hadi olmadı aşağıdaki kelimeleri aratıp küçük bir araştırma ile de bu fikre sahip olunabilir.

(bkz: ceviz ezmesi)
    (bkz: burdur şiş)
    (bkz: sagalassos) antik kent
    (bkz: hacılar höyüğü) höyük
    (bkz: insuyu mağarası) mağara
    (bkz: şehir içinde yer alan yöresel evler)
    (bkz: salda gölü)
    çok önemli eserlere ev sahipliği yapan (bkz: burdur müzesi) müze
    ağlasun da kavak ağaçları gölgesindeki canlı alabalık tesislerinde kiremitte alabalık lezzeti.
    iklimine çok uygun olduğu için türkiye nin en lezzetli kaparileri burada yetişir. (bkz: aşçı murat)
    eski şeker fabrikası civarında yer alan aile işletmesinden başta (bkz: tırtıl kurabiye) olmak üzere bir çok çeşit tatlı tuzlu ürünler alınabilir.

daha ne olacağıdı ya.

edit: peixes loucos olmedi bodrumda yasiyor dan gelen istek üzerine listeye yaklaşık 100 yıllık tarihi ile (bkz: emniyet lokantası) da eklenmiştir. istek ve önerilere açığız. 7/24.

edit2: kibyra anadolu'da sergilenen en sağlam şekildeki ve en büyük mozaik yapısının çıkarıldığı antik likya kentidir.
hesabın var mı? giriş yap