şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda yaptigim bir tespit gosteriyor ki:

  eger bu tarz yerlerde yemek yiyen insanlari a,b,c seklinde gelir seviyesine gore gruplarsak gorulur ki burger king a ve b gruplarindan insanlara hizmet verirken mcdonalds b ve c gruplarina hizmet verir. bu yuzdendir ki akmerkezde mcdonalds yokken akla hayale sigmayan yerlerde mcdonalds bulunabilir.

  burger king daha sosyetik
  mc donalds daha avamidir...

  (bkz: gereksiz tespitler)
 • bugunku gozlemlerime dayanarak turk damak tadinin burger king'e daha yatkin oldugunu soyleyebilirim. zira bugun galleria'nin icindeki mcdonalds'da "siparis veremeyeen" diyen insanlar varken, burger king'deki insanlar "back-up lazim buraya gelin ehuaheua" demekteydi. sanirim ring'i turkiye sayarsak perfect olmasa da burger king bu maci almistir bile.
 • mcdonalds "amerika'nin tavuk dönercisi" olmaktan öteye gidemezken burger king whopper gibi bir saheser yaratmistir..

  burger:1
  mcdonlads:0

  2009 edit: artık böyle düşünmüyorum, mcdonalds'ı tercih ediyorum çoğu zaman.

  2018 edit: ikisine de en son ne zaman gittiğimi hatırlamıyorum. whopper’ı şaheser bulan 2005’deki salak halime diyecek bir söz bulamıyorum.
 • evlere servis hizmetine baslamasiyla burger king'in zaferini ilan ettigi eslesmedir.
 • burger king'in sadece patates kizartmasi konusunda geride kaldigi kar$ila$tirma...
 • hamburger patates kola üçgeninde dönen deli rekabetin bir ayağı da tabi türkiye'dir.

  mcdonalds, 80'lerin ortasında türkiye pazarına girer. şirket kısa bir süre sonra yüksek kar marjıyla tavuk döner, adana, urfa eksenindeki mevcut fast food pazarına yeni bir soluk getirmiştir. zira o dönemde taksim'de açtığı restoranla mcdonalds çocukların ve gençlerin gözdesi olmuş, kapısına diktiği palyaçoyla bu yaş grubunda önüne geçilemeyen fetişler yaratmış, çocuk parklarıyla aklımızı başımızdan almış, uzun bir süre hamburger yedirip kaydırmıştır. (80's rythmic pop music fade out)

  90'lara doğru gelindiğinde diageo grubu uyanır, frençayzlarıyla türkiye'ye gelir. türkiye burger king'i sever, burger pazar payı kapmaya başlar, mcdo ezeli rakibini yurdum topraklarında görünce tırsar, fiyatlarını, kar marjlarını düşürür. bu dönem rekabetin türkiye'deki başlangıç ayağıdır.

  90'ların ortalarından itibaren türkiye'de burger king ve mcdonalds fırtınası eser, aynı rekabet burger king'in pepsi, mcdonalds'ın coca cola tercihi gibi birçok yan rekabetin odak noktası haline gelir. bu dönem iki markanın yanyana, karşı karşıya dükkanlarını gördüğümüz çok çılgın bir dönemdir. ancak mcdonalds bizim kıç kadar koşuyolu'nda açılan iki dükkan adedi örneğindeki olduğu gibi bayii sayısı açısından üstünlük sahibi olmuş, daha fazla tüketiciye ulaşmış, daha fazla reklam yapmış, daha fazla nevale toplamıştır. aynı şekilde 97 civarında mcdo fransa'da burger'in ümüğünü sıkmış, piyasa dışına atmış, kırmızı burunlu palyaçosuna tavan yaptırmıştır.

  sonra mcdonalds'a rahat batar. şirketin yüksek yönetim kadrosu türkiye'de burger king gibi bir rakibi istemez ve zararı göze alıp fiyat rekabetiyle burger'ı türkiye'de piyasadan silmek gibi denyo bir idealin peşinden koşmaya başlar. bu dönem promosyonların abartıldığı, okul dönüşü kitlelerin üçer beşer tavukburger yemek için mcdonalds'a akın ettiği bir dönem olsa da hali hazırda düşük kar marjıyla çalışan mcdo bayii başına masrafları karşılayamamaya başlar. biz bu stratejiyi seri biçimde kapanmaya başlayan mcdo restoranlarından takip ederiz.

  burger king bu durumdan değil zarar görmek, güçlenerek çıkar, mcdonalds'a nanik yapar. ilerleyen zamanlarda burger pazarlama konusunda da çok başarılı olur, pazarda fevkaladenin fevki mevkine erer. günümüzde de bu rekabet burger king'in üstünlüğüyle devam etmektedir. (yanlız tarihleri feci götümden sallıyorum gibi geldi, aramadım üşendim sözlük)
 • dünya fast food pazarında mcdonalds liderken, türkiye fast food pazarında burger king liderdir. burger king'in kömür ateşi muhabbeti yüzünden mangal-sever türkler whopper'ı tercih ederler. gerçekten de whopper big mac'den daha güzeldir. ancak patates kızartması konusunda burger king çok geri kalmıştır. haa bana sorarsanız gidin arbys'e beef n cheddar ve kıvırcık patates yiyin derim.
 • türkiye'de fast food deyince genellikle akla gelen ilk iki ismin savaşı olarak nitelendirebileceğimiz bir olaydır.
  bu markaların artıları eksileri ve çekişme üzerine söylenecek çok şey olmasına rağmen atlamamak gereken bir husus vardır ki o da şudur, mcdonalds'ın çizburgeri hepsini döver.
 • en canlı sonuçlara aşağıdaki adresten ulaşılabilecek karşılaşma.

  http://www.googlefight.com/…er king&word2=mcdonalds

  official sponsor is google fight.