• hafizamin dunyadaki en gereksiz bilgilerden biriyle dolu birkac byte'ini bosaltiyorum simdi ki sonra daha ise yarar bir seyle doldurabileyim: burgy's ismi bursa'nin bur'u ve sahibinin (cavit caglar miydi?) kizlarinin isimleri olan gizem ve yesim'in bas harflerinin birlesmesiyle olusmusmus.

ama tamamen uydurma da olabilir, zaten ikinci siniftayken tayfun duygulu olmus demislerdi, aksamina nurseli idiz'li saklambac programina cikmisti.

bir de, altiparmak subesi orta ikideyken hoslandigimiz kizi etkilemek icin getirdigimiz, normalde big burgy's yememize ragmen elimize yuzumuze bulasmasin diye kucuk hamburgerle yetindigimiz yerdi. ayakustu kiytirik nostalji yapmayacaktim ama yapayim dedim.
  • bundan 10 - 15 sene once altiparmak'ta acildiydi ilk subesi. ortaokul cocuklari okul cikisi gider hamburger yerdi, kola icerdi. bursa icin super bi hadiseydi ilk acildiginda. sonra o ortaokul cocuklari liseye gecince aksamlari kahve icmek icin gitmeye basladilar burgys'e... universite icin sehirden ayrilinca artik "eskiden ne severdik degil mi?" mekani oldu burgys. tadi hic degismeyen hamburgerlerinden artik nostaljik bir tat da alinmaya baslanmisti. diger subeleri (setbasinda vardi bi tane, sonra mr.burger oldu orasi) degil ama altiparmaktaki cok ozel bir mekandi. (burgysten 10-15 sene oncesinin bulvar cafe'si de bursadaki onceki nesiller icin ayni tadi tasirmis.)

altiparmaktaki 6 ay once kapandi. genis mekani ikiye bolduler, buyuk olanini nokia shop yaptilar. 20'li yaslarda "ah o eski bursa" mesajlari yazmak sacma elbet. ayrica aslinda ozlenenin gecen yillar oldugu da cok asikar, yoksa kim ozler mc donaldsi.
  • çocukluğumuzun hamburgercisi, ilk okul ve orta okulda çok severdik. annemiz hasta olduğumuzda bak sana börgis'ten hamburger aldım deyip iyileştirirdi..
    hey gidi. köfte, ketçap ve mayonez içerikli hamburgeri böyle özlüyceğimi hiç tahmin etmezdim..
  • çocukluk zamanlarımın hamburger mekanı.
    benim aklımda hep yeşil bir şirin baba ile özdeşleşmiştir.

şimdi yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanki böyle yeşil rengin hakim olduğu sakallı bir dede vardı logo olarak.
    ayrıca annem ile babama "burgis burgis..." diye tutturup evdeki yemekleri yemediğim efsanesi anlatılırdı bir zamanlar evde.

sonra hepimiz unuttuk... bir mazi... şimdiki gençler şanslı, her yerde burgerci... yok burger king yok bıdı bıdı... hey gidi günler...

http://www.gaxxi.com/…el/dosya/1236579057burgys.jpg

logosundaki dede buymuş... ben hep yeşil diye hatılıyordum...
    yeşille alakalı bir durum vardı orda.

öyle sanıyorum ki çalışanları mı yeşil gömlekler giyiyordu... bak hatırlayamadım tam. yeşil rengi sevmeme sebep hep burgy's sanırdım ben ama şimdi mantıklı düşünürsek gıda sektöründe çalışan firmaların yeşil gibi kusmuğu anımsatan renkler yerine iştah açıcı kırmızı rengi kullanması daha olası.

ama bir yeşil var...
  • setbaşı şubesinde yeşil-sarı dev bir şirin babaya benzer maskotu vardı, her gittiğimde dokunurdum.

burgeri çoook lezzetliydi, ya da o zaman bana öyle gelirdi. tursusunun tadı aklımda hala, o mayonezinin kokusu..
  • her hamburger yediğimde bana how i met your mother s04 e02'de marshall'ın yaşadıklarını yaşatan mekan.
  • ana şubesi altıparmak'ta köşk'ün karşısındaki köşedeydi. oldukça büyük bir mekandı.

heykel'den setbaşı'ya giderken vergi dairesi karşısında yer alan mekanda ise çok kısa bir süre bulunmuştu. burada yazarların bahsettiği ve hatırladığı o mekanın asıl adı ise burgy's ile aynı logoyu ve sarı yeşil renkleri kullanan mr.burger'dir, burgy's değil.

lezzetine dönersek hamburgerleri eşsizdi. ayrıca bursa merkezli olmasına karşın sadece bursa'da bulunan bir zincir değildi. bodrum'da bile (migros'un yanında) şubesi vardı.
  • bilinenin aksine tamamen kapanmış değildir. uludağ üniversitesi tıp fakültesi poliklinik girişindeki şubesi halen çalışmaktadır.

sırf orada yemek için o kalabalık otoparkta yer arayıp polikliniğe gittiğim oluyor.
  • aslında açılımının bursalı gaye ve yeşimin yeri şeklinde olduğunu daha o zamanlarda bildiğimiz nostaljik bir bursa hamburgerci zinciridir.. evet hamburgerleri enfesti.. durup dururken aklıma gelmiştir.. 90’lı yıllarda bursa’da yaşamış olanlar hala hatırlar..
  • adının açılımı "bursa gıda yatırım sanayii " olan işletme.

https://www.milliyet.com.tr/…e-29-cesit-var-5117302
hesabın var mı? giriş yap