şükela:  tümü | bugün
 • bu gazetecinin ismini verdiği bağlarbaşındaki spor tesisi
 • tdk nın türkçe sözlüğünde 410 örneği olan yazar
 • 1889 - 1982 yılları arasında yaşamış gazeteci ve spor adamı.

  spor adamı olarak :
  1907'de anadolu futbol kulübü’nü kurdu. 1922'de ali sami yen ve yusuf ziya öniş ile birlikte (türkiye idman cemiyetleri ittihadı)tici'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. atletizm federasyonu başkanlığı'na seçildi ve 1936'ya kadar bu görevi sürdürdü. 1924 ve 1928 olimpiyat oyunları'na yönetici olarak katıldı. balkan ve akdeniz oyunları kurucularındandır.

  1924 yılında kurulan (türkiye milli olimpiyat komitesi)tmok'nin kurucuları arasında yer aldı. 1938-1952 yılları arasında tmok genel sekreterliği, 1960-1964 ve 1965-1982 arası 21 yıl süreyle tmok başkanlığı görevlerini üstlendi. toc olimpik liyakat diploması ile ödüllendirildi.

  gazeteci olarak :

  türk basının simegesel isimlerinden “şeyhülmuharrin” unvanı sahibi burhan felek 4 kasım 1982'de istanubul’da öldü. 11 mayıs 1889’da istanbul’da doğan felek, istanbul hukuk fakültesi mekrebi’ni bitirdikten sonra öğretmenlik, avuktalık ve hukuk müşavirliği yaptı. ilk yazısı 1910’da donanma dergisinde yayımlandı. 1918’de tasvir-i efkâr’da spor muhabirliğine başladı. daha sonra sırasıyla vakit, vatan, millet, yeni ses, milliyet , tan, cumhuriyet ve milliyet gazetelerinde çalıştı. söyleşileri ve özellikle söyleşi özelliğindeki gülmece öğeleriyle yüklü günlük yazılarıyla ünlendi. sağlığında bunların çoğunu felek i, vatandaş ahmet efendi, eski istanbul hikâyeleri ve yaşadığımız günler isimli kitaplarda topladı. türk basınının en uzun süreli fıkra yazarı olan felek, 1954’ten ölümüne kadar istanbul gazeteciler cemiyeti başkanlığını yürüttü. yıllarca aksatmadan sürdürdüğü köşe yazarlığı ve gazetecilik deneyimi nedeniyle yalnızca ona atfedilen “şeyhülmuharririn” sıfatıyla anıldı.
  8 mayıs 1980’de istanbul üniversitesi senatosu’nun “fahri doktorluk” unvanı verdiği felek gazateciliğin yanı sıra spor yöneticiliği ve futbol hakemliği de yaptı ve uzun yıllar milli oimpiyat komitesi’nin başkanlığını üstlendi.

  kişisel düşünceme göre yazıda ahmet rasim geleneğini sürdüren bir yazardı.
 • istanbul üniversitesi hukuk fakültesi’ni bitirdi. ticaret vekaleti’nde hukuk müşavirliği, liselerde öğretmenlik ve avukatlık, istanbul gazeteciler cemiyeti başkanlığı yaptı.
 • eski istanbul hikayeleri, felek, hint masalları, yaşadığımız günler, felek'ten dostlara isimli kitapları yazmış olan gazeteci.
 • gazeteciliği sırasında dönemin siyasi olaylarını -yanılmıyorsam- kurguladığı hikayelerde karakterlerin ağzından yorumlayan yaratıcı muharrir..