şükela:  tümü | bugün
 • moğolistan'da bulunan, moğolların ve eski türklerin kutsal saydığı büyük bir dağdır.

  ingilizce kaynaklarda adı burkhan khaldun diye geçer. asıl söylenişinde de burhan'ın ve haldun'u h'si k'ye çalar*. eski türkçede bulunan ama türkiye'nin resmi dili istanbul ağzı olduğu için bugün kullanmadığımız, azerilerin x ile ifade ettiği kh sesiyle telaffuz edilir.

  türkler için kutsal sayılma nedeni buda'nın bu dağda konaklamış olduğu inancıdır. budizm'in hindistan'dan çin'e gitme güzergahında bulunan bu dağın kutsallık inancı türklerin budist olduğu dönemden kalmadır. zaten "burhan*nın kaldığı" dağ gibi bir anlamı vardır.

  bu dağ daha sonra timuçin*in zor günlerinde sığınıp saklandığı, kurtulduktan sonra da kutsal ve hatta tanrı ilan etmesiyle şamanizmin önde gelen bir yer olmuştur.

  buda'nın eski türkçe söylenişi olan burhan'ın türkçede bürhan diye telaffuz edilen ve delil anlamına gelen arapça burhan kelimesiyle sesteş olması ve haldun'un arapça kalıcı olmaktan türemiş ve ibn-i haldun'a ad olmuş haldun kelimesiyle sesteş olması tamamen tesadüftür.

  bu dağın varlığı sayesindedir ki adı burhan olanlarla haldun olanlar isimlerini türkçe sayabilirler.
 • cengiz han bu dağı kutsal saydığından mezarının da burada olabileceği düşünülmektedir..
 • 2.362 metre yükseliği ile bölgenin en yüksek dağıdır.

  budist olan moğollar ve türki kavimler buda'yı burhan olarak adlandırmaktaydı, bu sebeple bu dağın isminin sonsuz buda anlamına geldiği söylenir.

  moğol imparatoru cengiz han'ın seferlere çıkmadan önce buraya gelip dua ettiği rivayet edilir, aynı zamanda mezarının bu dağa yakın bir yerde olduğu sanılmaktadır.

  bu kutsal dağdan doğan sular baykal golüne dökülen tula, selenge'ye katılıp arktik okyanusa dökülen kharaa ve yeruu, büyük okyanusa dökülen onan ve kerulan ırmaklarıdır.
 • cengiz han'ın mezarının bulunduğu düşünülen dağ