şükela:  tümü | bugün
 • elektronik müziğin yeni alt türlerinden biri olan dubstep'in yıldızı olan müzisyen. gerçek adı nedir bilemiyorum, plak şirketi hyperdub da kendisinden "gizemli müzisyen burial" diye söz ediyor.

  burial dj ve prodüktör olarak geçirdiği yıllardan sonra kendi adını taşıyan albümünü 2006'da yayımlamış. kendine has, olduça farklı bir tınısı var müziğinin; diğer elektronik müzikçilerin ürettiği şeylere pek benzemiyor. murcof'u veya luomo'yu anımsattığı anlar olabilir, ama genellikle ikisinden de oldukça uzakta kalıyor. haliyle ciddi bir dub tandansı var, ancak bu da, ambient'a ve chillout'a yakınsıyor çoğunlukla. eşliğinde dans edilecek bir şey değil yani; daha çok atmosferik bir uyumu var. çıkış şarkısı "distant lights" burial ile tanışmak için iyi bir seçim olabilir. "wounder" ve "u hurt me" de bunun gibi statik ve içine kolay girilebilecek şarkılar. "night bus"daki yağmur sesi efektlerinin şarkıya katkısı içinse muazzam diyebilirim.

  burial'ın kendi adını taşıyan albümü kendi janrında ufak çaplı bir başyapıt olarak dubstep'in daha çok dinlenen bir müzik türü olmasını sağlamaya aday gözüküyor.
 • sanki bir film karesinin üzerine resim yapar gibi yoğun atmosferin üzerine dubstep tınılarını ince ince işleyen, bir müzikal yetenek. film çekecek olsam müziğini yaptırmak istediğim kişi.
 • kendi adını taşıyan debut albümü [hdbcd001] the wire tarafından yılın albümü seçilmesiyle iyiden iyiye geniş kitlelerce ilgi görmeye başlamış olan sanatçı.

  kayıtları hyperdub'dan çıkar, kode9'ın ekürisidir.

  albümün tracklisti ise şöyle;

  1 untitled
  2 distant lights
  3 spaceape (feat. spaceape)
  4 wounder
  5 night bus
  6 southern comfort
  7 u hurt me
  8 gutted
  9 forgive
  10 broken home
  11 prayer
  12 pirates
  13 untitled
 • (bkz: dubstep star)
 • (bkz: unite)

  iyiden iyiye aşmaya başladı.
 • 5 kasım 2007'de untrue adlı 2. albümünü çıkaracak olan dupstep superstar. yine sequencer kullanmadan hazırlamış şarkıları haylaz.
 • farklı olana kucak açma konusunda çok atik olan ingilizlerin müzik dünyasına armağan ettiği son isimsiz yetenek. kimliğin saklı kalması belirli dönemleri ile underground resistance'ın ilk çıkışını çağrıştırsa da dubstep ve burial notaların arasında fark edilememiş serüvenleri dinleyicilere sunmakta. daha bir atik daha bir gözü kara olarak. prodüksiyonları oluşturan çeşitli alaşımlar ile modern modern diye yırtınıp da daha parça cız dediğinde korkup kaçanları da etkisi altına alabilecek bir güç saklı parçalarında. debut albümde olduğu gibi "untrue" albümünde de burial kimsesizliğin sınırlarından, şehrin kakafonisine, çığlık çığlığa duygusallıktan minimal dans öğelerine uzanıyor. bu senenin belki de müzikal anlamda en başarılı işlerden birinin altından da ustalıkla kalkıyor. "respekt"
 • untrue adlı,içinde 90'ların hayaleti dolaşıyormuş hissini veren,ortalığa salıverilen bir çok yapıtın aksine laf/nota kalabalığı yapmayan albümün yaratıcısı.
 • metacritic'de 2007'nin en iyi albumu olmaya giden untrue'nun sahibi.
 • thom yorke'un and it rained all night şarkısına yaptığı remixle akşam akşam naptın evladım sen dememe sebebiyet vermiş elektroböcek.

  (bkz: and it rained all night)
hesabın var mı? giriş yap