şükela:  tümü | bugün
 • $u an projelendirme a$amasinda bulunan ve ozellikleri hakkinda fazla bilgi verilmeyen; yapilip bittiginde dunyanin en yuksek yapisi olacak ve adi ustunde dubai de yer alacak tek gokdelen.

  binanin yuksekligi 600m' den daha fazla olacak ve saatte 200km/sa hizla esen ruzgara kar$i dayanikli olacak bicimde tasarlaniyormu$. icinde i$ ve ali$veri$ merkezleri, plazalar, otel, daireler vs. icerecek kisaca kucuk bir $ehir barindaracak. maliyetinin 2milyar dolar olacagi tahmin ediliyor.

  en yuksek gokdelen yari$inda rakiplerine tuyo vermemek icin, binanin yuksekligi hakkinda tam bir bilgi verilmiyor.
 • 800m civarında olacağı söylenen ve inşaasına başlanan gökdelen.

  http://burjdubai.flipcorp.com/
 • 160 katlı olacak bina.

  http://burjdubai.com/
 • dubai de insaasi devam eden dunyanin en yüksek binasi olma unvanını tayvan daki taipei kulesinden* alacak olan binadir. proje bedeli 847 milyon amerikan dolaridir. 2004 te insaasina başlanan kule 2008 in subat ayinda tamamlanmak üzere projelendirilmistir. kule 800 metre yüksekliginde olacaktır.

  http://www.technovelgy.com/…/content/burj-tower.jpg
 • gün itibari ile dünyanin en yuksek binasi. http://en.wikipedia.org/wiki/burj_dubai
 • günün birinde born again christian evanjelik bi dallamanın göbeğine airbus a380'le girmesinden korktuğum kuledir.
 • bu binayı görünce en çok kafamı kurcalayan şey ulan bu binanın tepesine 1 km mesafeye kadar su nasıl basacaklar. onu geçtim en tepedekilerin sıçtığı boku aşagıya kadar nasıl taşıyacaklar? en üst katta biri sifonu çekse en alt kata vardıgında bomba etkisi yaratır resmen.. tutup bir de bok freni mi koyacaklar?
  an itibariyle dünyada bulunan en büyük yüksekliğe sahip insan yapısıdır .(inşaatın yerden en yüksek noktası=650 m). bu yükseklikle dünyada şimdiye kadar inşa edilmiş, gelmiş geçmiş en yüksek yapı olan ve dikine bir anten direği ve çelik halatlarla destekten iibaret olan 646.32 mlik polonyadaki radyo-televizyon direğinin yüksekliğini geçmiştir. ki sözkonusu direk artık varolmamakta 1991 yılında bir tamirat sırasında yıkılmış durumdadır. bu bina isa direk mirek olmayıp bildiğin babalar gibi bir gökdelendir.. bittiğindeki yüksekliği bilinmemekle beraber son katın yüksekliğinin 850 m , anten ucu toplam bina yüksekliğinin 1 km civarında olacağı tahmin edilmektedir. (bkz: oha)
  (bkz: başı göğe ermek) ayrıca en yüksek konusundaki bütün rekorları da elinde bulunduracak ve bunların uzunca bir süre kırılamamasını sağlayacak şekilde yapılmaktadır. ayakları yeryüzünde olarak, en büyük yükseklikten (442m) dünyayı izleme olanağı sağlayacak teras da yine bu binada olacaktır.ha oradan dünyayı izlemek kaç para olacaktır orası ayrı mevzu. aynı zamanda şimdiye kadar ulaşılmış en fazla kat olan 120 katlı bina rekorunu da çoktan kırmış durumdadır. bitiş tarihi 2009 yılı ortasına ertelenmiştir. bittiğinde açık hava şartlarında 95 km mesafeden çıplak gözle etraftaki tüm yapılardan ayırt edilebilecek biçimde gözlemlenebilecek olan yapıdır.
  bu binanın inşasında kullanılan vinçler ise ayrı bir hayvanlık örneğidir..
  kaynak: http://www.burjdubai.com/

  düzeltme: ayakları yeryüzünde olarak, en büyük yükseklikten dünyayı izleme olanağı sağlayan teras, ontario,kanada - cn tower'daki 447m lik terastır.
 • suudi arabistanlılar'ın buna rakip olarak 1.5 kilometre uzunluğunda bir bina inşa edeceği/etmeye başladıkları dedikodusuna sebep vermiş bina.

  henüz suudi arabistan'dan teyit gelmedi ama dedikodu da yeter.
 • gün itibariyle dünyanın en uzun binası ünvanını kazanmış. daha da uzayacakmış.
 • bittikten sonra gidip görülmesi farz olan bina. google earth denen yüzyılın en büyük icadı olan program vesilesi ile bu binaya 3 boyutlu olarak bir bakın. bakın ve adamların ne inşa etmekte olduğunu bir görün.