şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kulakliklar bir sure kullanildiktan sonra daha dogru ses verirler (ozellikle dusuk frekanslarda). bu olaya burn in denmektedir. gerceklesmesi icin gereken sure her kulaklikta farklidir. genelde yeni kulaklik alindiginda yuksek volumde 48 saat kadar acik kalmasi bu yuzden tavsiye edilir.

  (bkz: motoru acmak)
 • hemen hemen her urun icin gecerli olan bir terim. yeni alinmis ayakkabinin ayaginiza oturmasindan tutun da isinlanma aletinin gorevini yerine getirmesi icin gerekli olan sicakligi almasi hep burn in olarak tanimlanir.
  (bkz: makine soguk)
 • fosfor temelli görüntü birimlerinde (tüplü* ve plazma televizyonlar) aynı resmin uzun süre kalmasından dolayı oluşan, kalıcı yaşlanma etkisine denir.
  (bkz: screensaver)
 • kulaklık için konuşmak gerekirse insanları inanlar ve inanmayanlar olarak ikiye ayırmıştır. genel teori; uzun süre yüksek sesle çalışan kulaklık diyaframının esneyip daha sıcak baslar daha seksi tizler vermesi üzerine kurulmuştur. şahsımca boş bir uğraştır. hoş, genelde insanlar kulaklıklarının daha iyi performans verdiğini düşünürler. sonuç olarak ise kulak duymak istediğini duyar.` :psikolojik`
 • inanmayanlar arasında üretici firmaya ait yetkili ağızların da olduğuna şahsen tanık olduğum teori.

  şahsi görüşüm eğer böyle bir duruma gerek olsaydı zaten üreticiler fabrikada burn in'i yapılmış halde satardı kulaklıklarını. yoksa mağazada henüz "kendine gelmemiş" bir kulaklığı deneyip de kim beğenir?
 • sennheiser kulaklığın ithalatçı firması metan'ın kullanım kılavzunda bu uygulamanın yanlış olduğu ve yapılması durumunda kulaklığın (herhangi bir arızada) garanti kapsamı dışına alınacağı belirtilmiştir.
 • ayni durum arac lastikleri icin de gecerlidir. madem bir sure sonra karakteristigi oturacak, neden fabrikada nihai hale getirmiyorlar? bu cevapsiz soru sonrasinda, durumun psikolojik oldugunu destekleyen gorusler savunmasiz kaliyor. kulakliklarda aliskanlik da buyuk bir etken olsa da, ozellikle arac hoparlorlerinde burn in farki net sekilde hissedilir.
 • plazma tv alacakların en büyük korkusu bu burn in olayı sanırım. belli bir süre ekranda kalan görüntünün ekranda kalıcı iz bırakması durumu.. burn-in olayının yaşanmaması için dikkat edilecek birkaç nokta var;

  - ekranda bir saatten fazla aynı görüntüyü bırakmayınız. film izlerken 20 dakikadan fazla durdurma yapmayınız.
  - televizyonu aldıktan sonra ilk 200 saat burn in olayının yaşanma olasılığının daha fazla olduğunu bilmeliyiz.
  - ilk 200 saat kontrastı %50 altında kullanmalıyız.
  - ilk 200 saat oyun oynamamak gerekiyor.
  - ilk 200 saat altta ve üstte siyah barların olduğu ekran boyut seçimlerini kullanmamak gerekiyor.

  özetle ilk 200 saat tv'nizi pek zorlamayın diyorlar. özellikle kontrast olayı önemli.
 • kulaklık için böyle birşey bence var. sebep olarak da burn in diye bir tanım duymadan önce bütün kulaklarımın belli bi süre kullanımdan sonra daha iyi ses verdiğini fark etmiş bulunmam. herhangi bir plasebo durumu yok yani.