şükela:  tümü | bugün
  • çevredeki her uyarana benim gibi duyarlı olan insanların dikkatini çeken insanlardır kendileri. genellikle irite de etmektedirler.

otobüste, kütüphanede veya sessiz bir ortamda anında kulak kesilmeme sebep oluyor bu insanlar. havayı burun kıllarından farklı manevralar ile burun boşluğuna geçiren ve orada artık hangi akustiği oluşturuyorsa böyle ıslıkla nefes alan, illallah ettiren insanlardır bunlar.

neredeyse hepsi kilolu olmakta bu örneklerin. tıkalıdır oraları buraları. fiyuvvv fiyuvvv diye her nefeste dünyayı dar ederler yanlarındakilere. örneğin şu an olduğum ortamda arkamdaki kişi fssss fssss fsss nefes alıyor. boğuluyor sanki. o his bana geçiyor içim daralıyor. ve deli gibi de kilolu bir sapiens.

yaş ilerledikçe de görülür. başı dik tutamamak başka bir sebep. spor yapmamak, belki de vücudundan haberi olmamak. çıldıracağım ulan fiyuv fiyuv fiyuv nefes sayıyorum kodumun yerinde.

edit : imla
  • kaliteli nefes alıyordur. çektiği her hava zerreciği ciğerlerini doldurur.
  • nefes yollarında doğuştan gelen ya da sonradan oluşan deformasyon bulunan kişilerdir. yani ses yapayım da dikkat cekeyim ya da dur şu ondekini cildirtayim gibi düşüncelerle sesli moda geçmezler.
  • (bkz: kütüphanede göktaşı gibi ablanın burnundan ney kaval benzeri tek nota seslerin çıkması)