şükela:  tümü | bugün soru sor
  • https://www.youtube.com/watch?v=pnxzb4zgmjy

başımıza taş yağacak. ölmeden önce bursa halkının birşeyleri protesto ettiğini de görmüş olduk.
  • comarland baskentlerinden. sizin ben aklinizi opeyim. o binalar ne lan oyle sehrin ortasinda sik gibi? adam onlari dikerken mal gibi seyrettiniz he mi? boyle bir cirkinlik ancak sizin zihniyetinizden beklenir zaten. insallah dogru durust biri secilir de o binalar ya yikilir ya da tiraslanir. allah belanizi versin bu ne lan?
  • cumartesi ve pazar günleri türkiye’nin dört bir yanından yobaz ve çomar tayfasının akın akın toplanıp adeta ziyaret ederek hacı olduğu şehirdir. heykel-tophane-zafer plaza-kapalı çarşı civarı hafta sonları o kadar kalabalık oluyor ki yolda yürünmez hale geliyor. eğer eviniz merkezdeyse arabayı park edecek yer bulamadığınız gibi ulan parasını vereyim otoparka koyayım dersiniz ama otopark da doludur.

tüm şehirlerden gelen tur otobüsleri ve türbe ziyareti yapan onbinlerce insan. öyle ki bugün zafer plaza’ya giriş kapısında 50 metre kuyruk vardı.

siz siz olun hafta sonu ne heykel tarafına çıkın ne de avm’lere gidin. o zaman bari mudanya’ya gidelim derseniz orası da araç kuyruğundan iskele kısmına yaklaşamazsınız. en iyisi bursa’ya hiç gelmeyin.
  • marmara bölgesi'nin istanbul'dan sonraki en büyük şehiridir.

4 milyon nüfusa sahip değildir.24.00 dan sonra canlılığın azaldığı doğrudur.bazı otobüsler saat 24.00 bulmadan son seferlerine çıkar.bu tür olumsuzluklara rağmen hafta içi değilse ve hava güzelse heykelde, şehreküstünde rahatça oturabileceğiniz gezebileceginiz yerler mevcut.bunun dışında fsm ve uludağ üniversitesine yakın olan yerler her öğrencinin bulunduğu yer gibi hareketlidir.hava güzelse sahil kenarları ve uludağ eteklerinde hem kafa dinlenecek hem de kalabalığa karışabileceğiniz yerler var.

bursa bu konuda elbet bir istanbul izmir olamaz lakin orta anadolu şehri gibi hava kararınca hareketliliğin kalmadığı bir yer de değildir.
  • imax'i olmayan şehir. evet neredeyse tüm büyük şehirlerde olmasına rağmen, bu şehirde yok. marka avm'ye gelecek diyorlar ama bakalım.

şimdilik şu şekildeyiz bursa'da yaşayanlar olarak.

edit: bekledik bunu çok bekledik. geldi sonunda.
  • avm’lerine araçla giriş özellikle pazar günleri ve kış döneminde işkence haline geliyor. bursa halkı kış döneminde hafta sonları gezme yeri olarak avm’leri benimsediğinden içerisi de çok kalabalık oluyor, adım atmak zorlaşıyor.

işiniz, acil almanız gereken bir şeyler varsa resmen sabır testinden geçiyorsunuz.
  • öğrencilik yıllarımın geçtiği türkiye'nin dördüncü büyük kenti. nilüfer ilçesine bağlı görükle öğrencilerin mezun olmadan önce ayrılmak istediği mezun olduktan sonra özlediği hayatın basit yaşandığı en güzel bölgesidir.
  • bu şehirde her şey değişti. hiçbir şey eskisi gibi değil. eskiden mavi minibüsler vardı mesela, artık yok. altıparmak meydanı'nda tuhaf bir heykel vardı, o da yok. çarşamba, çekirge gibi nezih semtlerde latin alfabeyle yazılmış türkçe tabelalar vardı şimdi gün geçtikçe arapça'ya dönüşüyorlar. 2 yıl kadar önce maksem'e gittim. oradaki bir ilköğretim okulundan mezun olmuştum 2002 yılında. okulum zaten değişmiş de erkek lisesi'ne bakayım dedim, ulan o bile değişmiş. tuhaf bir yapıya dönüşmüş.

koza han hep aynı ama insanların tipleri çok çok değişmiş. pirinç han'a da en son 2006 yılında gitmiştim, daha o yıllarda bile tarihi bir mekan yeşil halıyla kaplıydı ve "cıstak, cıstak" tarzı müzikler çalıyordu.

şimdilerde fsm denilen yerin arka taraflarında liseden arkadaşlarımla buluşurduk. kafa çekip dururduk. bizim saatlerce oturduğumuz kırsal yerler gözümün önünde güvenlik görevlisi olan sitelere dönüştü, değişti.

beşyol civarında bir esnaf tanıdığa uğrayayım dedim. giderken de "belki de 40 yıldır değişmeyen tek yer orası." diyordum. gidince gördüm ki orası bile değişmiş. geniş bir yol yapmışlar. vızır vızır araçların geçtiği ama ruhsuz bir yol.

değişmeyen ne var acaba diye düşündüm. sanırım otomobil şeklindeki dolmuşlar. evet, eskiden bunlar tofaş'tı. şimdilerde albea, dacia olarak değişmişler ama şoförler sanki çocukluğumdan beri aynı gibi. ne bileyim, güzergahlar falan hep aynı. sırf bu yüzden, canımsın heykel - çekirge hattı.
  • fetret devrinde şehirlerini işgal etmek isteyen yıldırım bayezid'in oğullarına itaat etmedikleri için harap edilmiştir. bu yüzden aynı sonu yaşamamak için ıı. bayezid- cem savaşında tarafsız kaldılar. ancak cem sultan'a eğilimli bulunuyorlardı. cem savaşı kazanınca 18 sürecek saltanatını burada ilan etti.