şükela:  tümü | bugün
  • aslında programlarına baktığınızda haftada bir konser veren fakat çoğu üniversite öğrencisinin dahi haberi olmayan başarılı orkestra.

(bkz: http://www.bursasenfoni.gov.tr/)
  • bursa nın en önemli kazanımlarından biri olan ve artık konserlerini merinos kongre ve kültür merkezinde veren senfoni orkestrası.
  • başarılı bulduğum orkestra. perşembe akşamları için en güzel yapılacak etkinlik. bu senenin konser sezonuna 3 ekim tarihi itibariyle başlıyor.

daha ayrıntılı bilgi için:
    http://www.bursasenfoni.gov.tr/
  • 30 ocak 2014 perşembe gecesi genco erkal, naci özgüç, arda aktar ve serenad bağcan'la fazıl say'ın nazım oratoryosunu unutulmaz bir başarı ile sahneleyen, konserin biletlerinin satışa çıktıktan sonra, 1700 koltuğun 48 saat içinde tükenmesi nedeni ile çok kişinin bilet bulamayıp aklının fena halde kaldığı, bilet bulabilmiş şanslıların da dakikalarca ayakta alkışladığı harika orkestradır.
  • çanakkale şehitlerini anma amacıyla yapılan 13 mart'taki konserde mozart'ın requiem'ini çalan orkestra.

her konserde farklı şefler, farklı solistler yer alıyor. bu haftaki konserde solist olarak; soprano feryal türkoğlu, mezzo soprano nesrin gönüldağ, tenor aydın uştuk, bariton tuncay kurtoğlu'nun yanında kültür ve turizm bakanlığı devlet çoksesli korosu da vardı.

geçen haftalardaki sergei prokofiev'in keman konçertosunun sunulduğu konserin aksine, şefin nazik el hareketiyle engelleme çabasına rağmen zamanlaması yanlış alkışlar mevcuttu. üstelik broşürde alkışlama zamanının yer aldığını belirtmek gerek. alkış konusunun da bir gün oturacağına inanmak istiyorum.

requiem bölümlerinden olan lacrimosa, yine ve yine dinlerken tüyleri diken diken etmekte oldukça başarılıydı. pek çok kişinin bu tınılara aşikar olduğuna eminim, zira pek çok filmde yer alıyor; ama canlı şekilde bir orkestradan dinlemenin keyfi bir başka.

hayat bu ya, bir gün intihara karar verirsem, fona lacrimosa'yı koyacağım, evet.
  • devamlı çeşitlendirdikleri ve davet ettikleri müzisyenlerle renklendirdikleri repertuarlarıyla bizi mest eden orkestra. geçtiğimiz hafta bursa'da latin rüzgarı estirdiler. piazzola, marquez ve gershwin'den oluşan repertuar mükemmeldi, diğerlerini bilmekle birlikte bu konser sayesinde marquez ve danzon'larını tanımış oldum. şef, orkestra ve seyircinin mükemmel olduğu bu konserde söylendiğine göre biletler 48 saatte tükenmiş, bu nedenle merdivenler bile doluydu. bu konserler için emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.
  • sezon acilis konserinde idil biret'i agirlayacaklarmis. merinos akkm'de ve 6 ekim'de gerceklesecek etkinligin aciklamalarina suradan ulasilabilir.

bilet alayim dedim, cepten bakinca yer kalmamis gorunuyor. sabah pc'den daha detayli bakacagim, umarim yer kalmistir.
  • zengin bir 2016-2017 sezon etkinlik takviminin ilki olan 6 ekim 2016 tarihli sezon açılış konserini merinos akkm osmangazi salonunda muhteşem biçimde gerçekleştiren orkestra.
    1659 sandalyesi olan salonda gördüğüm kadarıyla hiç boş yer yoktu. katılım üst seviyedeydi.
    orkestra şefi olarak ibrahim yazıcı vardı ve tek kelimeyle sanatını konuşturdu. gözlerimi alamadan izledim kendisini. büyüledi.
    solist olarak dünyaca ünlü piyanistimiz idil biret sahne aldı ve gönüllerimizi piyanoya dokunan sihirli parmaklarından çıkan nağmelerle mest etti.
    orkestrada yer alan herbir sanatçı kendi alanında ustalığını gösterdi ve bu başarılı organizasyona imzasını attı.

konserin ilk bölümünde l.v. beethoven'in coriolan üvertürü ,
    ikinci bölümde p.i. çaykovski'nin piyano konçertosu no:1,
    son bölümde ise a. dvorak'ın 8. senfonisi seslendirildi.
  • 16 şubat'taki konser başlığını "sevgililer günü özel konseri" yapan orkestra. arkadaş, gününüze 14 şubat gelse anlarım da, üstünden iki gün geçecek olan kapitalizm uygulamasını niye başlık seçiyorsunuz? şimdi bütün sevgi böcükleri çifter çifter doluşacak. ya ben? nuh'un gemisinde tek başıma gibi... (bkz: barış manço)

yapmayın, etmeyin. olan var, olmayan var. lütfen!

imza: hiçbir sevgililer gününe çift giremeden 30 yaşını aşmış bir bedevi.