şükela:  tümü | bugün
 • yedi ilde yeni devlet üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısına göre bursa'da kurulacak üniversite.link için;

  http://egitim.milliyet.com.tr/…7/default.htm?ver=33
 • (bkz: btü)
 • daha uludağ üniversitesi'nin mühendislik fakültesini(mimarlık hariç) adam edememişken bursa'ya fazla olacak üniversitedir.

  belki uludağ'ın mühendislik fakültesi ayrılarak bu üniversitenin çekirdeğini oluşturur bilemiyorum.

  ha eğer her ilde 3-5 üniversite var artık bursa'nın da olsun mantığı geçerli ise,yavaş yavaş 3. büyük şehir olmaya doğru kayan bursa için çok geç kalındı denilebilir.

  ama ben yine de tamamen tüketime yönelik bir ekonomi için, niteliksiz lisans (özellikle teknik alanlarda) mezunu yetiştirmenin yanlışlığı ne zaman görülecek çok merak ediyorum.
 • otomotiv mühendisliği ve tekstil mühendisliği bölümlerinin esas oğlanlar olması muhtemel üniversite
 • türkiye'nin detroiti olan bir şehir için geç bile kalınmış üniversitedir.

  edit: türkiye'nin batısında bursa'nın doğusunda * kurulacak olan üniversitedir.
 • google`da birkac tikla ulastigim su verilere bakalim:

  2002 yılında türkiye'de 53'ü devlet, 23'ü vakıf olmak üzere 76 üniversite vardı. son 7 yılda 41'i devlet, 24`u vakıf olmak üzere 63 üniversite kuruldu. toplamda su anda wikipedia`ya gore 141 universite var. bu universiteyle de onlara bir yenisi eklenecege benziyor.

  "2007 yilinda oecd ulkeleri arasinda yapilan bir arastirmaya gore oecd ülkeleri arasında en fazla üniversite mezunu işsiz türkiye’de bulunuyor. işsiz kadın üniversite mezunu sıralamasında da türkiye birinci sırada yer alırken, ikinci sıradaki yunanistan’a fark atıyor. raporda üniversite mezunu işsizler konusunda 1998 verileri belirtilerek “üniversite mezunlarının işsiz kalmaları, üniversite mezunu olmayanlara göre daha az görülüyor. ancak türkiye’de üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranı yüksektir (yüzde 12.5). oran aynı zamanda ispanya’da (8.1), fransa’da (7.4) ve polonya’da da (7.3) yüksektir” ifadesi yer aldı. raporda yer alan 2004 rakamlarına göre ise, türkiye’de kadın üniversite mezunlarının işsizlik oranı yüzde 17, erkek üniversite mezunlarının işsizlik oranı ise yüzde 10. türkiye 2004 yılı itibarıyla oecd ülkelerinde “toplam istihdamda yüksek öğrenim mezunlarının en az yer aldığı ülke” de oldu."

  dunyada en cok kabul goren en iyi universiteler listesi shangai universitesi tarafindan yapilan arwu (academic ranking of world universities)`dur. bu listenin 2009 versiyonuna gore bu 141 universiteden bir tek istanbul universitesi girebilmis arkadas! o da tip fakulteleri sayesindedir eminim..

  isvec`te 14 universite var, 11 i bu listede;
  hollanda`da 28 universite var, 12´si listede;
  ingiltere`de "college"leri saymazsak 123 universite var, 40 i bu listede..

  hala anlayamadilar egitime katki yapmanin universite sayisini arttirmakla degil, kaliteyi arttirmakla olabilecegini. o parayi istanbul universitesi molekuler biyoloji ve genetik bolumune yatirin allah askina*! lablari yok dogru duzgun, binalari, ekipmanlari yok! kontenjani 4 yilda 30 dan 80 e cikarmayi biliyorsunuz, sartlari saglamayi bilmiyorsunuz! bu ulkede para yok degil, parayi akillica harcayacak adam yok!

  yazik..
 • tek kelime, saçmalık.
 • olumlu karşıladığım gelişme. herkes türkiye'de çalışmak zorunda değil. etiket için mühendislik okumadıysan yapabileceğin çok iş var. paranın olduğu ama yeterli beyin gücünün olmadığı ortadoğu ve afrika'ya projeler götürerek ciddi paralar kazanabilirsin. yeni zellanda, kanada gibi uzak ülkeler de eğitimli işgücünü kabule açık. üniversite okumamış bir işsizin yapabileceği çok az şey var ama üniversiteli bir işsiz gözünü karartıp gerekirse yurtdışına çıktığında bir şeyler yapabilir.

  biz de işsiz çokken herkesin refah ve huzur içinde yaşadığı singapur 100 bin yeni işçiyi ülkesine davet ediyor: http://www.mysinchew.com/node/41823
 • rektörü atanmış olan üniversite. hayırlı olsun. güzel bursama tek üniversite azdı zaten...
  http://www.bilgitakip.com/…atadi-9-aralik-2010.html
 • uludağ üniversitesinde olan ne varsa burada olmamalıdır.