• bilet fiyatlarının arap ekonomisine göre belirlendiği bursalıların çok beğenmesine ve özenmesine rağmen fiyatlarından ötürü binemedikleri %90 arapların sömürdüğü aşırı pahalı hizmet.

amk arapları ne anlardan dağdan bayırdan kardan soğuktan oraya kadar çıkıp hemen bi kapalı alana girip çay kahve nargile takılıyorlar. ne geziyorlar ne piknik yapıyorlar. birazda orda oturalım deyip çıkıp oturuyorlar sadece.

nefretse nefret ırkçılıksa ırkçılık kendi memleketimdeki bi hizmeti gönül rahatlığıyla kullanamıyoruz arkadaş. nereye gitsek araplar yığınlar halindeler. 5 sene önce teleferiğe bindiğimde "oğlum bizimde avrupadan eksik yanımız yok bak jilet gibi teleferik tesis insanımız kullanıyor kayaçılarımız var falan" derdik şimdi amk arap işgali altındaki bi tesisten ite kaka kullanabiliyoruz bütün esnaf sadece onlara çalışıyor ulan bi dandik sucuk ekmek parasıyla bir kaç kangal sucuk alırsın marketten. neyse ki hazırlıklı gidiyoruz da kendimiz pişirip yiyoruz. bigün dayanamayıp bi arabı çok pis döveceğim sebepsiz nedensiz bi şekilde döveceğim afakanlar basıyor onların o kalabalıklarını görünce. peçeli kadınlarını görünce. amk restorana peçeli kadını getiriorlar zavallım peçesini çıkarmadan yemeğe çalışıyor bi şeyler erkek hapur hupur yerken
  • bana çok mu huysuz oldum acaba dedirten teleferik. ailecek piknik alanina gitmek için kullandik. teleferikten gördügümüz bursa manzarasi düzensiz bina ve camiiden ibaretti. yesil bursa'dan eser yok. tek gördügüm yesil parçasi askeriye'ye aitti. insan üzülüyor.
    piknik alanina geldigimizde her tarafin çöp olmasi iyice sinirlerimi ziplatti. etraflarda gezineyim dedim,piknik alaninindan uzaklasip binanin olmadigi agaçli, yesillik yerlere gittim. oralara bile çöp atmayi beceren ayilar vardi. her çöp gözüme batti, bir türlü çevrenin güzelliginin keyfine varamadim.
    dönüste baktim bisiklet kiraliyorlar, dedim alayim bir tane de etrafi bisikletle gezeyim. yarim saati 20 lira!! yarim saat! nereyi gezeyim ben yarim saatte. zaten etraflari gezmek için degil tur atmak için kiralaniyor. peki kim tur atmak için 20 lira verir derseniz, cevap : yolunacak kaz gibi görünen arap turistler. bisikletlerle dönüp duruyorlardi. yarim saati 100 lira olan motorumsu seylerle de turluyorlardi. bu da sinirimi bozdu.
    yürünecek parkurlara dogru giderken "burada bir sey yok, dönelim" diyen kuzenimi dövesim geldi. eger bir atraksyon yoksa, bir yerde yemek yenilmeyecekse dogada gezmeyi "gereksiz" olarak gören zihniyete sövdüm.
    piknik alani sarialan'dan otellerin oldugu bölgeye gittik sonra teleferikle. oradan minibüs sizi telesiyeje götürüyor. telesiyej de sizi en zirveye çikariyor. ben manzarinin tadini çikarirken, yesil bursa'yi sonunda görürken "burada bir sey yok, kalkalim" diyen kuzeni yukardan asagi atma fantezileri kurdum. tam inecekken, telesiyejdeki insanlarin resimlerini çekip 15 liraya satmaya çalisan adamin yere çöp firlattigini gördüm. turistine, çalisanina, bu kadar pislige göz yuman idarecilere sövüp sövüp indim tekrar bursa'ya kadar.
  • 35 tl vererek aslında yeşil olmayan bursayı kuş bakışı görebilme fırsatı tanıyan ulaşım aracıdır.
  • öğrenci için otellere gidiş dönüş 25 tl'dir. yani çok ucuz olduğunu iddia edemem ama otellere kadar kısa sürede bu kadar konforlu çıkmanın da bir bedeli vardır en nihayetinde. dolmuşlarla gitsen fiyatlarını bilmiyorum ama muhtemelen en az 15 lira sadece gidişe vereceksin. belki kalabalık ailelere veya gruplara fiyatlı gelebilecek bir hizmet bu. çünkü 1 yetişkin gidiş dönüş 35 tl. kalabalık bir grupla çıkılıyorsa ve eğer zaman uydurulabilirse kişi başı gidiş dönüş 20 tl olan halk günü (cuma) tercih edilebilir. veya özel araç varsa çok daha ucuza gelecektir. ama ve lakin teleferikle yarım saatte manzaralı ve konforlu bir şekilde otellere kadar çıkıp, muazzam dağ havasını alıp, orman yürüyüşü yapıp, hayvan gibi acıkıp, hayvan gibi yiyerek yine aynı konforla dağ yollarına, trafiğe maruz kalmadan şehrin yapış yapışlığına inmek gibi olmayacaktır.*

üstelik oteller bölgesindeki tesisi, şehir merkeziyle aynı fiyatları olan marketinden, kahve zinciri dükkanlarına kadar alternatifler barındırması sebebiyle çok iyi olmuştur, çok da iyi güzel olmuştur. artık otellerde kalmadan da sıfır hazırlıkla çıkıp her türlü ihtiyacını karşılayıp dağın keyfini çıkarmak mümkün. mesela ben sadece bir fincan kahve içmek ve doğa yürüyüşü yapıp sürüsünü otlatan çobanla tanışıp, mantar toplayan başka bir amcayla sohbet edebilmek için bu arkadaşı tercih ederim.

bazı sorunlardan bahsedilmiş, iki senedir ara ara kullanırım hiç çok uzun kuyruklara maruz kalmadım ve ciddi bir sorun yaşamadım. muhtemelen bana denk gelmemiştir. çocukluğumdan beri uludağ'a özel araçla çıkan biri olarak, teleferiğin yeni halinin kesinlikle iyi bir hizmet olduğunu düşünüyorum. bu hizmette kusurlar vardır belki bilmiyorum, dediğim gibi ben denk gelmedim. fakat kapasite arttırılması meselesinin de çok tutarlı olduğunu düşünmüyorum. zaten sabahtan akşama açık olduğu süre boyunca dur duraksız peş peşe geçen 8'er kişilik vagonların daha nesini artıracaksın.. vagonların biri dolarken diğeri geliyor daha ne kadar artabilir..
  • arapların ülkemizi işgal etmeye başladıkları yer. biletlerin yüzde sekseni arap turistlere ait.
  • bursa'nın uludağ'ın zirvelerine çıkan manzarası harika olan ulaşım aracıdır.

bursa'ya turistik gezi için gidiyorsanız mutlaka binmelisiniz. şehrin tepeden manzarasını izlemek ve uludağ'ın mis gibi havasını almak insana huzur veriyor.

ancak yükseklik korkunuz varsa teleferiğe hazırlıklı binmenizi öneririm. yukarıya çıkarken çok rüzgarlı olması sebebiyle kabinler biraz sallanıyor. yükseğe çıktığınız için basınç da biraz etkiliyor.

ücretler çok yüksek. öğrenci bileti 27, tam bilet ise 38 tl. öğrenci kimlikleri ile ilgili maalesef biraz sorun çıkarıyorlar. bandrolleri didik didik arıyorlar. gitmeden önce mutlaka kimliğinizde güncel bandrol var mı kontrol edin. bondrol yoksa öğrenci belgesi çıkartmanızı öneriyorum. gişede sinir küpüne dönmemeniz için...

erken saatlerde gitmek sıra beklememeniz için faydalı olacaktır. aksi takdirde ciddi bir sıra oluyor.

edit: imla
  • bugun deneme şansı bulduğum gerçekten bursa'ya çok yakışmış modern ulaşım aracı.
  • bugün lys sonrası ilk kez kullandığım ramazan nedeniyle sanırım insanların dağa çıkmamasından dolayı bomboştu , yani bildiğin kabinler boş gelip gidiyordu , manzara zaten efsane bir şey diyemiyorum yukarı çıkarken babamın '' amına koduklarım ovayı siktiniz pezevenkler '' yakarışları altında manzaranın keyfini çıkardık , hele ki son tırmanıştan önce bir vadi var anlatamam cidden güzel , eski teleferiğe oranla gayet modern güzel fakat bu sarı alana çıkana kadar sürüyor çünkü yukarıdaki bina daha tam yapılmamış kaba inşaata çıkıyorsunuz yani kısaca , inşaat üzerinde ramazan ayı ve pazar günü olduğu halde çalıştıklarından dolayı sesimi çıkartmıyorum yetiştirmeye çalıştıkları belli .

sarı alandan sonra hat devam ediyor fakat sanırım daha o hat yapım aşamasında çalışmıyor yani , sanırım oteller bölgesine çıkacak , umarım fiyat aynı kalır çünkü bu hali ile bile biraz pahalı gibi .

neyse teleferik bahane , temiz hava şahane
  • nereye düştük aq dedirtmiştir. her tarafta arap turist olması bir yana , çalışanlar dükkanlar tabelalar her şey arapça, herkes arap.
  • hayatımın en zorlu etkinliğiydi.

yükseklik korkum ve ben dikine dikine yükselen bir cam fanusta, yere kapaklanıp kafamı kollarımın arasına alıp ağlaya ağlaya uludağa doğru çıkışımı unutamıyorum.

bir de bunun inişi vardı ki, aklı olan binmesin.
hesabın var mı? giriş yap