şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osmanlı mimarisine alışkın olduğum için epeyce garip geldi bana bu cami; alıştığımız gibi bir ana kubbe yok, ortadaki kubbe de camdan yapılmış zaten içerinin aydınlatılması için... sonra o camdan kubbenin altına bir şadırvan yapılmış... (şadırvan da bir de ufak fıskiye var) sütunların üzerlerinde çok hoş çizimler var... (ayetlerden bahsetmiyorum; daha çok ortaçağ avrupasını anımsatan 'perde' gibi desenler) epeyce hoşuma gitti ve beni şaşırttı bu cami... che guevara tişortüyle dolaşan bir eleman da ilginç bir görüntü oluşturuyordu...
 • bursa ulu camii hakkindaki rivayetlerden birisi de; kible yönündeki vav harfi altinda kirk gün üst üste sabah namazi kilan kisinin hz. hizir ile karsilasacagi yönündedir. kible duvari üzerinde bulunan kabe kapisinin örtüsü yavuz sultan selim tarafindan hediye edilmistir. 1815 yilinda tek parca mermerden oyulan tas kürsü üzerinde farsca olarak "disem muayyenden ars asa azadir / ne rana kursi dikes edadir" yazilidir.
  caminin insaasi bitip acilisi yapilacagi gün ilk hutbe okuma görevi padisahin damadi emir sultan'a verilmis, o da somuncu baba gibi bir büyügümüz varken bize düsmez diyerek teklifi geri cevirmistir.
  camii ayrica arap saati'nin cocukluk günlerinin en önemli mekanlarindan biri olmustur. pencereler icinde bulunan yüzlerce kur'andan cikan pul, takvim yapragi, kimi evrak ve dogum-ölüm kayitlari cocuklugu garip sekilde etkiler. bazen tek yaprak halinde hüsn i hatla yazilmis kur'an sayfalarina da rastlanir.
 • içerisindeki değişik yazı karakterleri ile yazılmış 150 civarı hat levhaları ile dünyanın en büyük hat sanatları müzesi kabul ediliyor imiş. tek tek hepsinin resmini çekmek istedim ama bir yerden sonra sabrım tükendi.
 • istanbul fatih camii'nde olduğu gibi bursa'da da bu camiide sabah namazı kılanlar atatürk caddesi'nde kilometrelerce park kuyruğu oluştururlar.zaten bursa'da sabah namazının gözde camisi ulucami,yatsı namazınınkisi ise emirsultan camisidir.
 • bir rivayete göre içerisindeki ucuna lale motifi işlenmiş vav harfi dünya üzerindeki en güzel vav harfi imiş.
 • yapımında karagöz ve hacivat'ın da calıştıkları söylenen cami.

  edit : cominternal uyardı, ulucami değilmiş orhan camii imiş.
 • çocukluğumla ve bursayla ilgili hatırladığım güzel anların arkasına hep bir fon oluşturan mekandır.

  yeri gelir anneannemlerle bir yaz günü bayram gezmelerinden sonra psikolojikman da olsa serinleten fıskıyelerinin altına uludağ gazoz içer, yeri gelir mahalledeki komşumuzun oğluyla adını bile koyamadığımız güzel hislerle leblebi tozu yiyerek gezmeye gittiğimiz yer olur, ya da ilerleyen yaşlarda kuzenlerle masalarda kahve sigara içerken karşımıza çıkan anne ve teyzemlere yakalandığımız yer haline dönüşür.

  hemen yakınında koza han vardır. içeride ipek satan ufak sevimli dükkanlar bulunur. genelde pahalıdırlar ama kapılarının önlerine attıkları karton kutulardan parça ipek kumaşlar bulabilirsiniz. alışverişinizi yaptıktan sonra ise merdivenlerden avluya inersiniz. burası da cami'nin yerdiği gölge ve serinlikle ayakta duran, çayları her zaman taze, ufak taburelere sizi misafir eden bir yerdir.
 • pencerelerindeki demir korkulukları kirkor ekmekçiyan yapmıştır.demirci ustası kirkor baglantıların haç şeklınde olması şartıyla kabul etmiştir.gorenler bu haçları temaşa etmişlerdir.
 • kuzeye bakan kapısının sol üstündeki pencerenin üst kemerine haç, yahudi yıldızı ve henüz neyi sembolize ettiğini bilmediğim bir şekil işlenmiştir.

  merak edenler için : http://img198.imageshack.us/…198/5822/resim005w.jpg

  ayrıca diğer camlardaki korkuluklar şu şekildeyken : http://img195.imageshack.us/…5/4000/resim002imf.jpg

  kuzeye bakan kapısının sol penceresinde korkuluklar haç şeklindedir...

  merak edenler için : http://img196.imageshack.us/…6/5113/resim001cfj.jpg

  edit : "uydurma lan bu iki resim farklı camiden, baksana duvarların rengi bile farklı" diye mesaj atan ve atacaklar için şu resmi de ekleyelim tam olsun, evet duvarlar farklı...

  http://img31.imageshack.us/…mg31/5593/resim004c.jpg
 • içerisindeki işlemeleri, hat ve motifleri, işini bilen bir tarihçi ile gezmek yaklaşık üç saatimizi alan cami. beni en çok etkileyen ise iç içe geçmiş dört vav harfi ile çevrelenmiş bir hadis. sanırım "v harfi ile başlayan meslekleri, ihtiyaç olmadığı sürece seçmeyiniz, çünkü mesuliyet isteyen işlerdir" gibi bir anlamı vardı. vali, vekil, vezir vb...