şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -kalami (rakı-balık için kıyı balık'tan çok daha iyi ve fiyatları da daha uygun. ayrıca kıyı balık gibi kuaförden çıkıp hava atmaya gelen teyze kılıklı genç kadınlar yerine doğal ve gösterişten uzak insanların takılması da burayı tercih etmek için bir etken. en önemlisi denize sıfır bir manzarada salaş bir mekan havası yaratması)

  -biri ekler demiş. ülkü pastanesinin her ürününe bayılıyorum ama ekler sevmeyen bana bile en az 10 ekler yediren eklerci ümit'i söylemeden geçemeyeceğim. içinden meyve parçacıkları çıkan ve özellikle çileklisi ve muzlusu muhteşem bir yer.

  -heykelde bulunan şehir kulübünü de unutmamak gerekir. çoğu insan önünden geçer ama görmez. cottonland mağazasının en üst katında yer alır ve tabelası bile yoktur. sadece müdavimi olan, yıllardır bile insanlar gider. fiyatlar bedava denecek kadar ucuz, gelen kitle iyidir. arada bir canlı müzik de olur. cuma-cumartesi oluyor genelde ama bazen değişiyor bu günler. girişi bile sokak arasında, milattan önce kalma asansöre sahiptir. asansör 2 kişilik ve sallanarak çıkarsınız.

  -köfte demişler ve iyi ki kimse köfteci yusuf geyiği yapmamış. zaten eski bursalılar köfteci yusuf'un önünden geçerler görmezler. ömür köftecisini zaten yazmışlar. bir de kasap köfte kayhan çarşısında pidecioğlunun karşısında küçük bir dükkan vardır, orada da muhteşemdir ve saat 4'te dükkanı kapatır. zaten esnaf lokantasıdır ama muhteşem köftesi vardır. ayrıca eker parkında bulunan kayhan köftecisi de bu işi iyi yapar. siz köftenizi beklerken gelen lokum, zeytinyağlılar, fırında kızartılmış patates, sarımsak vs. ile doyarsınız zaten. fiyatları biraz tuzludur ama her ürünü çok lezzetlidir. ilk açıldığında çok daha lezzetli ve ikramları boldu, şimdi biraz daha popüler olunca lezzet kalitesi bir tık düştü ama yine de bursa'nın en iyi köftecilerinden biri olarak yerini koruyor.

  -spor severler toplaşın! podyumpark'ta green fairy'nin hemen karşısına açılan bir spor pub'ından bahsedeceğim. adı the foxes olabilir, çok dikkat etmedim. logosu kurt! sadece türkiye ligi değil o an canlı yayınlanan bütün spor müsabakaları 1 dev, 8 tane de orta büyüklükte ekrandan yayınlanıyor. kendinize bir masa rezerve edip kumandanızı alarak istediğiniz maçı izleyebiliyorsunuz. türkiye'de çok az, bursa'da bir ilk diyebilirim. belki yeri biraz sıkıntılı ama bursa'da başka nerede açılabilirdi diye düşündüğümde aklıma hiçbir yer gelmiyor. ingiliz meyhanesi gibi, ingiliz spor filmlerinde gördüğümüz, liverpool taraftarı ya da west ham taraftarının takıldığı publar gibi bir ortamı var. en azından bunu amaçlamışlar, türkiye'de bu kafa tutar mı bilmiyorum, bence güzel bir girişim. kemik kitle oluşursa güzel bir kafa yakalanabilir. ben arada bir uğrarım, kış sporlarını ve ingiltere ligini orada izlerken canlı bahis yaparak biramı yudumlarım.

  burayı güncelleriz bebeğeem. işe döneyim ben.
 • birincisi uludağ'a çıkın mangalı yakın, sucuk, kasap köfte, vs. ne seviyorsanız götürün.
  ikinci olarak tirilye'ye gidin sahildeki restoranlardan birinde kafanıza göre takılın. deniz ürünleri elbette ki taze ve lezzetli. fırından cevizli lokum alıp sahilde yeşil zeytin eşliğinde de takılabilirsiniz. bursa'ya dönecek olursak çiçek ızgara, arap şükrü gibi mekanlar akşam için ideal. gün içerisinde setbaşı köprüsündeki mahfel de bir şeyler içilebilir. oradan yeşile geçebilirsiniz. şu sıralar seyyar kestanecileri deneyebilirsiniz. ulu camii etrafında cantık, lahmacun türevleri denenebilir. atom dediğimiz dönerli sandviç aperatif olarak gider. hanlara girip sıcak sahlep için. kayhan işi pideli köfte yenmeli mutlaka. iskender yiyecekseniz üzüm şırasıyla deneyin. kestane şekeri opsiyonel. ankara asfaltından kent meydanı yönünde dsi altında, vişne caddesinde bulunan kuru fasulyeci öğlen saat ikiye kadar yetişilip, acılı kuru fasulyesi tadılmalıdır.
 • kestel derekızık köyünü geçince muhtar'ın yeri var. kahvaltısı ayrı, köftesi sucuğu ayrı güzel.

  turistler ise cumalıkızıkta veya gölyazıda takılıp kazık yiyebilirler. onlara öneri yok.
 • uzan et mangal
  çalı et mangal
 • ülkü pastanesi'nden profiterol/ekler mutlak surette tadılması gereken bir lezzet. minik tahinlileri ona keza.

  kestane şekerlerini de halen eski usül (tek tek beze sarıp şerbete atmak şeklinde) yapıyorlar, inanılmaz lezzetli.
 • paşa, uzan, çalı vb yerlerde geçirilmeye gitmenin manası yok. küçük sanayi içinde serkan et mangal diye bir yere götürüyorum gelen misafirlerimi gayet de memnun kalıyorlar.
 • setbaşı'nda dolmuş duraklarının olduğu arada mahmut usta adlı bi dönerci vardır. fiyat performans olarak yiyebileceğiniz en lezzetli tavuk dönerdir.

  yine tavuk dönerden bahsedeceğim ama çarşamba'daki demir amca da bu alanda uzmandır. son zamanlarda bulvara da dükkan açmış sanırsam büyüdükten sonra ne olmuştur bilemiyorum ama küçük dükkandaki dönerini ülkemizin hiçbir yerinde bulamazsınız.