şükela:  tümü | bugün
 • birincisi uludağ'a çıkın mangalı yakın, sucuk, kasap köfte, vs. ne seviyorsanız götürün.
  ikinci olarak tirilye'ye gidin sahildeki restoranlardan birinde kafanıza göre takılın. deniz ürünleri elbette ki taze ve lezzetli. fırından cevizli lokum alıp sahilde yeşil zeytin eşliğinde de takılabilirsiniz. bursa'ya dönecek olursak çiçek ızgara, arap şükrü gibi mekanlar akşam için ideal. gün içerisinde setbaşı köprüsündeki mahfel de bir şeyler içilebilir. oradan yeşile geçebilirsiniz. şu sıralar seyyar kestanecileri deneyebilirsiniz. ulu camii etrafında cantık, lahmacun türevleri denenebilir. atom dediğimiz dönerli sandviç aperatif olarak gider. hanlara girip sıcak sahlep için. kayhan işi pideli köfte yenmeli mutlaka. iskender yiyecekseniz üzüm şırasıyla deneyin. kestane şekeri opsiyonel. ankara asfaltından kent meydanı yönünde dsi altında, vişne caddesinde bulunan kuru fasulyeci öğlen saat ikiye kadar yetişilip, acılı kuru fasulyesi tadılmalıdır.
 • kestel derekızık köyünü geçince muhtar'ın yeri var. kahvaltısı ayrı, köftesi sucuğu ayrı güzel.

  turistler ise cumalıkızıkta veya gölyazıda takılıp kazık yiyebilirler. onlara öneri yok.
 • uzan et mangal
  çalı et mangal
 • paşa, uzan, çalı vb yerlerde geçirilmeye gitmenin manası yok. küçük sanayi içinde serkan et mangal diye bir yere götürüyorum gelen misafirlerimi gayet de memnun kalıyorlar.
 • setbaşı'nda dolmuş duraklarının olduğu arada mahmut usta adlı bi dönerci vardır. fiyat performans olarak yiyebileceğiniz en lezzetli tavuk dönerdir.

  yine tavuk dönerden bahsedeceğim ama çarşamba'daki demir amca da bu alanda uzmandır. son zamanlarda bulvara da dükkan açmış sanırsam büyüdükten sonra ne olmuştur bilemiyorum ama küçük dükkandaki dönerini ülkemizin hiçbir yerinde bulamazsınız.
 • iskenderi tayyare kültür merkezinin oradaki ufak dükkanda yiyin, üstüne de bağdat hurma tatlısı çakın.
 • çakırhamam'dan (heykel'e varmadan önceki son durak) tophane'ye doğru dönen yokuşun başında küçük saray'da pideli köfte yiyin.

  adamlarda menü yok, sadece pideli köfte var. ama o da var yani, harbiden var.