şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • sözcü gazetesinde bugün yayınlanan habere göre, dün bursa’da toki hüsnü dağlarca anadolu lisesi’nden bir kız öğrenci sokak köpeklerinin saldırısı sonucu hastaneye kaldırıldı.

  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…-hastanelik-etti-3073509/)

  bilindiği üzere, geçtiğimiz hafta da, kayseri’de lise öğrencisi mehmet özer (14), okul çıkışında sokak köpekleri tarafından parçalanarak öldürülmüştü.

  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…&utm_campaign=ilgilihaber)

  ister hayvansever olalım, istersek de insansever, bu tür olayların artık savunulacak bir tarafı kalmadı.

  bir gün sevdiğimiz birisinin ya da bizim böyle vahşi bir saldırıda parçalanıp hastanelik edilmememiz ya da öldürülmememizin bir garantisi yok.
  ya bu sokak köpeklerinin barınaklarda toplanması için hayvan ya da insanseverler olarak kampanya başlatalım, ya da hayvansever arkadaşlar, içgüdülerinin seslerini dinleyen bu köpekleri evlerine alıp orada beslesinler.

  edit: değerli hayvansever arkadaşlar; pratik sorunlara teorik cevap verilmez. yani ortada sokak köpekleri tarafından parçalanıp hastanelik olan insanlar varken, "ama aslında köpek bireyler haklı" ya da "insanlar da sokağa erken saatte çıkmasınlar" türünden çocukça ve hiç bir derde deva olmayacak sözler etmek saçma oluyor. dünyada sadece hindistan vs bazı en az gelişmiş ülkelerde olan sokak köpeği sorununun bir şekilde ve insani yöntemlerle çözülmesi şart. hayvanseverlerin de, bu konuda başı çekmesi gerekiyor. aksi takdirde, zaman zaman görüldüğü üzere bu hayvanları itlaf edilmesi gibi uygulamalara dönüyor iş.

  @curet yab gönderdi, dün de kırşehir'de sokak köpekleri kızını okul servis aracına bıraktıktan sonra eve dönen bir kadına saldırmışlar. saldırıya uğrayan kadın konya necmettin erbakan üniversitesi meram tıp fakültesi hastanesine sevk edilmiş. linkteki fotoğraflar, bu konuda hassas olanlar için rahatsız edici olabilir.

  http://www.yenimeram.com.tr/…asi-korkunc-320817.htm

  edit 2: bir "hayvansever" de "kız öğrenci sokak köpeğini parçalasa daha çok üzülürdüm diye düşündüğüm haber, açık ve net. " diye yazmış. (bkz: #85383913). bu iş artık hayvan sevip sevmemekten çıkıp ruh hastalığı haline gelmiş sanırım.

  eşit 3: hayvansever arkadaşlar, admin’e müracaat edip, sokak köpekleri tarafından bir çok yeri “parçalandığı” için hastaneye kaldırılan lise öğrencisi kızla ilgili entry başlığındaki ifadeyi “ısırması” şeklinde değiştirtmişler. başlığı gören de sanki şirin bir ısırıktan ibaretmiş zanneder. geçen hafta da bir başka öğrencimiz bu şirin “ısırıklar” yüzünden hastanede can vermişti. bu gerçeklerden korkan arkadaşların canları sağolsun. bizim ülkedeki demokrasi ve ifade özgürlüğü ancak bu kadar oluyor işte. umarım bu şirin “ısırıklardan”bir gün kendileri de bol bol nasiplenirlerken bu yaptıkları akıllarına gelir.
 • sokak köpekleri ciddi bir tehlike yaratıyor insanlar için. ya insanlar önemlerini alacak yahut belediye bu köpekler için barınaklarının genişletecek.

  edit: kayseride yaşayan ablam, sürü halinde, aç gezdiklerini söylüyor.

  edit2: @2lem isimli çaylak dostumuzun mesajı: " merhaba. geçen gün eve giderken, sokak köpekleri yolun ortasında havlayarak bana doğru geliyordu. mecbur, gittiğim yoldan geri dönüp başka yoldan gitmek zorunda kaldım. bununla ilgili zabıta ekiplerini ve beyaz masayı aradım. bana iletilen bilgi “durumu bu hayvanlarla ilgilenen veterinere ileteceğiz, fakat yasalar gereği o köpeği oradan alamayız” idi."
 • hayvanseverlik duyarı kasıp köpeklerin ne suçu var falan diyenin şimdiden suratına sıçayım. şehrin göbeğinde başıboş köpekler dolaşıyor ve saldırıyor. ne diyelim "gel ısır istediğin yeri" falan mı dememiz lazım ömür gedik ve türevlerine yaranmak için.

  edit: elbette ki buna sebep olan yerel yönetimlerdir. herhangi bi rant olmadığı için ilgilenilecek bir konu olarak görmüyorlardır belki de. ben konuyu duygu sömürüsü ile sulandıracak tiplere ithafen yazdım eleştirimi. elbette ki suç hayvanseverlerde değil, hayvanları başıboş şekilde sokaklara salanlardadır
 • türkiye gelişmiş bir ülke olmak istiyorsa sokaklardaki köpek çetelerine son verilmeli, bu alanda avrupa birliği’ndeki standartlar getirilmelidir. hiçbir gelişmiş ülkede sokakta yarı vahşi hayvanların saldırı tehlikesi altında hissetmezsiniz kendinizi, çünkü orada öncelik insandadır.

  birisi “ama sen de onların yaşam alanına giriyorsun” demeden önce belirteyim: köpekler ne kurttur, ne tilki, ne de ayı. ormanda kendi kendine yetebilen vahşi hayvanlar değillerdir. evcilleştirilmiş, insanlara ait, belli görevi olan türleri oluşturulmuş hayvanlardır. sokaklardaki köpekler ise yarı vahşi hale gelmiş ama hala insanların bakımına ihtiyaç duyan, örneğin bir kurt gibi kendi kendine yetemeyen, insanlar onları beslemeyince (hatta bazen beslediklerinde bile) saldırgan tavırlar sergileyen, yaralanma ve hatta ölüm riskine sebebiyet veren hayvanlardır. bu nedenle her medeni ülkede olduğu gibi türkiye’de de sokaklarda başıboş sahipsiz köpeklerin dolaşmasına izin verilmemelidir.
 • (bkz: #73886471)
 • “köpekler anamı parçalasa suç anamdadır” diyecek hayvan severler aranıyor
 • sokaklarda birbirinden güç alıp terör estiren köpekler mevcut. özellikle gettolarda geceleri büyük tehlike yaratıyorlar. bunlar belirlenip doğruca barınağa götürülmeli. kendi halinde takılan, etliye sütlüye karışmayan, nispeten yaşını almış sakin köpekler bizle yaşamaya devam etmeli. bu uysal kesimin çoğu esnaf tarafından beslendiği için insanlara saldırmazlar ama sokak arasında genç ve dinamik yaramazlara biri dur demeli. bir kere de vukuat olmadan önlem alınsa şu ülkede...
 • öncelikle kızımıza geçmiş olsun. bu sokak köpeklerine kesinlikle belediyelerin ve yöneticilerin çözüm bulması gerekmektedir. biz ne dersek diyelim o hayvanlar bize muhtaç. sadece karınlarını doyurmakla bitmiyor bunun yanında onların güvenli yaşamaları ve bizim içinde tehlike arz etmemeleri için onlara sağlıklı ortamlar sunmalıyız.

  ülkemiz yerel seçim arefesinde iken saplantılı bir şekilde oy kullanmak yerine bu hayvanlara en doğru çözümü üretebilecek adaylara destek olmalıyız. bu sayede ülkemizin yaşanabilirliği ve insanlarımızın sağlığı olumsuz etkilenmeyecektir.
 • şimdi damlar hayvansevdalısı ılıklar...

  he önce kız çocuğu başlatmış tartışmayı...
 • neyse ben konuştum köpeklerin ileri gelenleriyle, yapanların cezasını vereceklermiş, özür dilediler, büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpüyorlar.

  hayvanseverlerin ne demesini bekliyorsunuz, silahlanıp bütün köpekleri katledelim mi? kimse çıkıp köpek bireyleri ellemeyin diye onlar masum demiyor. bu olayların suçlusu köpekler değil ki, hatta köpekler hiçbir şey değil, fındık beyinli hayvanlar. yangında zarar görenler için ateşi mi suçluyorsun?

  suçlu belediyedir, yasalardır, insandır.