şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • “köpekler anamı parçalasa suç anamdadır” diyecek hayvan severler aranıyor
 • türkiye gelişmiş bir ülke olmak istiyorsa sokaklardaki köpek çetelerine son verilmeli, bu alanda avrupa birliği’ndeki standartlar getirilmelidir. hiçbir gelişmiş ülkede sokakta yarı vahşi hayvanların saldırı tehlikesi altında hissetmezsiniz kendinizi, çünkü orada öncelik insandadır.

  birisi “ama sen de onların yaşam alanına giriyorsun” demeden önce belirteyim: köpekler ne kurttur, ne tilki, ne de ayı. ormanda kendi kendine yetebilen vahşi hayvanlar değillerdir. evcilleştirilmiş, insanlara ait, belli görevi olan türleri oluşturulmuş hayvanlardır. sokaklardaki köpekler ise yarı vahşi hale gelmiş ama hala insanların bakımına ihtiyaç duyan, örneğin bir kurt gibi kendi kendine yetemeyen, insanlar onları beslemeyince (hatta bazen beslediklerinde bile) saldırgan tavırlar sergileyen, yaralanma ve hatta ölüm riskine sebebiyet veren hayvanlardır. bu nedenle her medeni ülkede olduğu gibi türkiye’de de sokaklarda başıboş sahipsiz köpeklerin dolaşmasına izin verilmemelidir.
 • sözcü gazetesinde bugün yayınlanan habere göre, dün bursa’da toki hüsnü dağlarca anadolu lisesi’nden bir kız öğrenci sokak köpeklerinin saldırısı sonucu hastaneye kaldırıldı.

  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…-hastanelik-etti-3073509/)

  bilindiği üzere, geçtiğimiz hafta da, kayseri’de lise öğrencisi mehmet özer (14), okul çıkışında sokak köpekleri tarafından parçalanarak öldürülmüştü.

  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…&utm_campaign=ilgilihaber)

  ister hayvansever olalım, istersek de insansever, bu tür olayların artık savunulacak bir tarafı kalmadı.

  bir gün sevdiğimiz birisinin ya da bizim böyle vahşi bir saldırıda parçalanıp hastanelik edilmememiz ya da öldürülmememizin bir garantisi yok.
  ya bu sokak köpeklerinin barınaklarda toplanması için hayvan ya da insanseverler olarak kampanya başlatalım, ya da hayvansever arkadaşlar, içgüdülerinin seslerini dinleyen bu köpekleri evlerine alıp orada beslesinler.

  edit: değerli hayvansever arkadaşlar; pratik sorunlara teorik cevap verilmez. yani ortada sokak köpekleri tarafından parçalanıp hastanelik olan insanlar varken, "ama aslında köpek bireyler haklı" ya da "insanlar da sokağa erken saatte çıkmasınlar" türünden çocukça ve hiç bir derde deva olmayacak sözler etmek saçma oluyor. dünyada sadece hindistan vs bazı en az gelişmiş ülkelerde olan sokak köpeği sorununun bir şekilde ve insani yöntemlerle çözülmesi şart. hayvanseverlerin de, bu konuda başı çekmesi gerekiyor. aksi takdirde, zaman zaman görüldüğü üzere bu hayvanları itlaf edilmesi gibi uygulamalara dönüyor iş.

  @curet yab gönderdi, dün de kırşehir'de sokak köpekleri kızını okul servis aracına bıraktıktan sonra eve dönen bir kadına saldırmışlar. saldırıya uğrayan kadın konya necmettin erbakan üniversitesi meram tıp fakültesi hastanesine sevk edilmiş. linkteki fotoğraflar, bu konuda hassas olanlar için rahatsız edici olabilir.

  http://www.yenimeram.com.tr/…asi-korkunc-320817.htm

  edit 2: bir "hayvansever" de "kız öğrenci sokak köpeğini parçalasa daha çok üzülürdüm diye düşündüğüm haber, açık ve net. " diye yazmış. (bkz: #85383913). bu iş artık hayvan sevip sevmemekten çıkıp ruh hastalığı haline gelmiş sanırım.

  eşit 3: hayvansever arkadaşlar, admin’e müracaat edip, sokak köpekleri tarafından bir çok yeri “parçalandığı” için hastaneye kaldırılan lise öğrencisi kızla ilgili entry başlığındaki ifadeyi “ısırması” şeklinde değiştirtmişler. başlığı gören de sanki şirin bir ısırıktan ibaretmiş zanneder. geçen hafta da bir başka öğrencimiz bu şirin “ısırıklar” yüzünden hastanede can vermişti. bu gerçeklerden korkan arkadaşların canları sağolsun. bizim ülkedeki demokrasi ve ifade özgürlüğü ancak bu kadar oluyor işte. umarım bu şirin “ısırıklardan”bir gün kendileri de bol bol nasiplenirlerken bu yaptıkları akıllarına gelir.
 • hayvanseverlik duyarı kasıp köpeklerin ne suçu var falan diyenin şimdiden suratına sıçayım. şehrin göbeğinde başıboş köpekler dolaşıyor ve saldırıyor. ne diyelim "gel ısır istediğin yeri" falan mı dememiz lazım ömür gedik ve türevlerine yaranmak için.

  edit: elbette ki buna sebep olan yerel yönetimlerdir. herhangi bi rant olmadığı için ilgilenilecek bir konu olarak görmüyorlardır belki de. ben konuyu duygu sömürüsü ile sulandıracak tiplere ithafen yazdım eleştirimi. elbette ki suç hayvanseverlerde değil, hayvanları başıboş şekilde sokaklara salanlardadır
 • sokak köpekleri ciddi bir tehlike yaratıyor insanlar için. ya insanlar önemlerini alacak yahut belediye bu köpekler için barınaklarının genişletecek.

  edit: kayseride yaşayan ablam, sürü halinde, aç gezdiklerini söylüyor.

  edit2: @2lem isimli çaylak dostumuzun mesajı: " merhaba. geçen gün eve giderken, sokak köpekleri yolun ortasında havlayarak bana doğru geliyordu. mecbur, gittiğim yoldan geri dönüp başka yoldan gitmek zorunda kaldım. bununla ilgili zabıta ekiplerini ve beyaz masayı aradım. bana iletilen bilgi “durumu bu hayvanlarla ilgilenen veterinere ileteceğiz, fakat yasalar gereği o köpeği oradan alamayız” idi."
 • delinin biri istedi diye sabahin 6 sinda hava henüz aydinlanmadan zifiri karanlıkta kucuk kucuk cocuklar okula gitmeye çalişiyorlar.
  saati bile kendi keyfine göre değişildiği ülkemde suç allah'a atılır iktidara atilmaz.
 • (bkz: köpek birey)
 • (bkz: gelismis ulkelerde sokak hayvani olmamasi)

  hem hayvansever hem de batili bir hayat gorusune sahip arkadaslardan bunun aciklamasini bekliyoruz.

  giderler batiya ay sokaklar cok guvenli, buraya gelirler ama ne istiyorsunuz hayvanlardan.

  ıkiyuzlu olmak zorunda misiniz?
 • ülkede bir olay yaşanınca ardı ardına aynı olayın türevleri kısa süre içinde haber olmaya başlıyor.bunun medyadaki algıda seçicilik olduğunu düşünmek masumluk olur.ya yeni bir polemik yaratılmak isteniyor bu konuda ya da başka bir plan var.her ne olursa olsun ben bile bu yaşımda gece 12 de eve yürürken iki üç sokak köpeği görsem yönümü değiştiriyorum. çünkü bu hayvanlar nedense birlikte olduklarında ve karanlık havalarda daha agresif oluyorlar.mahalledeki masum sünepe köpek bile akşam pit bull kesiliyor. bunlara acilen bi çözüm üretilmeli.
 • gelir simdi kizin da ne isi varmis hayvanlarin yasam alaninda diyen kodumun victim blamingcileri duyar kasmaya.

  kafaniz karisti di mi duyar kasici liboslar? hayvan haklari vs. kadin magduriyeti. sictiniz simdi, ne tarafi destekleyeceksiniz? kopek erkekse kopek sucludur, kopek disiyse kiz sucludur falan diyen cikacak mi acaba?

  ben bir de su kopekler insanlarla yasamak icin evrilmis kafasini da anlamiyorum. evrilmislerse evrilmisler abi, ne yapalim yani, artik cok da ihtiyacimiz yok demek ki. nedir bu vicdani yukumluluk ulkesine gocmen almis da gonderemeyen bati ulkesi gibi? sayilari arttiysa buna duzenleme gelecek, nikahimiza mi aldik, ne yaptik da bu kadar yok insanlarla evrilmis falan. ben mi evirdim amk bu hayvanlari?

  (bkz: kız cocuguna saldırmak zorunda birakilan kopek)