şükela:  tümü | bugün
  • bursa teknik direktörü ertuğrul sağlam kimdir şimdi neden piyasada yok diyeceğim sadece bu
  • açılın o gün statta olan fenerbahçeli bir kardeşiniz geldi.

şimdi burda bazı suserler insanların telefonlarından diğer maçların skoruna bakmamasına ve internet çağında olmasına laf sokmuş. ya ergen olmalısınız ya da hafızanız zayıf.

2010 ve takip eden yılda herkesin elinde iphonelar, blackberry ler vardı doğru, ama unuttuğunuz ya da yaşınızın yetmediği husus, o yıllarda dolu tribünlerde telefonların interneti asla çekmezdi. o yoğunlukta browserda her şey takılırdı, sosyal medya asla çalışmazdı. hele bu maçın sonunda 50.000 kişi birden skora bakmaya çalışınca da aynı şey olmuştu, çok net hatırlıyorum defalarca refresh etmiştim browser’ı ama kesinlikle bağlanmıyordu.

velhasıl kelam, teoride internetten neden bakmıyorlar dediğiniz yerde bu sebeple kesinlikle diğer maçlara bakılamıyordu. gerisi zaten anons, sürü psikolojisi ve rezalet.

dalga geçin tabi ki geçilmeyecek bir konu değil zaten, ama ben yıllar sonra geriye bakıp düşündüğümde oldukça gülüyorum. yıllar sonra torunlara anlatırken daha da fazla güleriz herhalde, hayatımızın çok ilginç bir günüydü. türk futbol tarihine geçmiş bir olaydır.
  • mutabık mıyız diye diye kendi kendine türkiyenin en büyük spor klubü pardon cumhuriyeti olduğunu kanıtlayan bir mal içeren başlık. şimdi kardeşim bugsaşspor türkiyenin en büyük spor hanedanlığıdır mutabık mıyız?
  • teknoloji çağında böyle mallık olur mu diyen zeki arkadaşlara hatırlatmak isterim ki şerefini satmış bir stat görevlisinin anonsu ile taraftar tongaya düştü. bursa maçını takip eden taraftar zaten üzüntü ile tribünde oturuyor ya da stadı boşaltıyordu. öyle bir atmosferi yaşamayan ancak espri peşinde koşar.
  • türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en dramatik olayıdır. üzerine daha da bir şey görmedim. korkunç bir olay. bir an o statta fenerli olduğunuzu düşünün, aklımı oynatırdım herhalde.
  • o gün çok iyi hatırlıyorum. o gün bursa’da tarihe tanıklık ettim.
  • televizyon başında kahkahalar ile güldüğüm olaydır. 2-2 mi?
  • bu olayla ilgili gördüğüm en komik olay şu imajdır:

https://eksiup.com/p/h377432fm7pc

olay matraklık ve eğlence olunca cidden çok yaratıcıyız türk milleti olarak.
  • geçenlerde öbür tarafa ufak bir iş için uğradım. cennette bir arkadaş var, uzun zaman olmuştu görmeyeli, onunla dertleştik. hazır uğramışken cehennemden de birkaç kaçak malzeme alayım dedim. malum ucuz oluyor oralarda. her türlüsünü bulabiliyorsunuz.

cehenneme doğru seyirtirken bir grup insana rastladım. timsah yürüyüşü yapıyorlardı. ufak bir alanın sonuna kadar keyifle gidiyor, şampiyon olmadıklarını öğreniyor ve sonra hiçbir şey olmamış gibi başa dönüyorlardı ve bir daha ve bir daha. sordum bu nedir diye.

o meşum günde timsaha giren fenerlileri olduğu gibi oraya almışlar. ne cennet ne cehennem. hem o muhteşem görüntüyü bozmak içlerinden gelmemiş, hem de bu kadar aptal insan topluluğuna ceza veya ödül vermenin mantıklı olmayacağını düşünmüşler. sonsuzluğa kadar böyle dönecekmiş bu ekip. her turun sonunda hafızaları sıfırlanıyormuş ve o heyecanı sil baştan yaşıyorlarmış. biraz prometheus'un hikayesinden biraz da jim carrey'den etkilenmiş tasarlayanlar. kolaylıklar diledim. 2-2 mi diye sordum, gülerek cevap verdiler. yoluma devam ettim.
  • evet, komik hatta gayet de trajikomik bir durumdur. rıdvan dilmen'in bir lafı vardır: " gidin hastanelere, kalp, yüksek tansiyon hastalarına falan hangi takımlı olduklarını sorun. ben söyleyim, yüzde 90'ı fenerli çıkar". bu mesela gayet yerinde ve doğru bir tespittir. fakat zaten fenerbahçeli olmak da böyle bir şeydir. acıların, hüzünlerin, öfkelerin, hayal kırıklıklarının sevinçlerden çok daha fazla baskın olduğu kulüptür fenerbahçe. fenerbahçe'nin taraftarıyla olan ilişkisi behzat ç dizisindeki bir repliği anımsatır: "olsun, biz de mutsuz oluruz. ben seninle mutsuzluğa da varım..."

diyeceğim şu ki, fenerbahçe taraftarının acı dozajı arttıkça kulübe bağlılığı artar. daha bi fazla sever çubukluyu. bu yüzden en çok kombine, forma satan kulüp değil midir fenerbahçe.

ben kendi adıma fenerbahçeli olmaktan dolayı her zaman gurur duydum, her zaman gurur duyacağım.