• boya boyayan, su sulayan, cantik yapan, gazoz icen, otobuse pinen, çayı döken*, ozdilekte yemek yiyip, mudanyada cekirdek citleyendir
  • izzet kaptan'a dair fikir sahibi olan insanlardır, aksi yalandır dolandır.
  • şehir dışına okumaya gittiğinde bursalı olduğunu saklaması gereken insandır.

- a sikkocan sen nereliydin ya?
    - bursalıyım.
    - hi hi. fatih ürek falan hep oralardan.
    - (ecdadını ....)
    -------------------------------------------------------
    - ya sikkocan sen istanbullu muydun?
    - yok bursalıyım. komşu sayılırız istanbulla. deniz otobü
    - ha ha bur-sa-lı-sın (eliyle delik işareti yaparak)
    - o elini bi yere monte edecem ama dur az bekle sen.
    --------------------------------------------------------
    - ya sikkocan senin bursalı olduğunu söylüyorlar, doğru mu?
    - kim atıyor bu iftiraları! ağzını yüzünü sikeyim ben onun!
    - uuu bursalı değilsin gerçekten. "sikmek" falan bursalılara göre değil.
    - git lan. suratına yumruklarımla estetik cerrahi uygulamadan git.
    ---------------------------------------------------------
    ne önyargılı insanlarsınız gençler ya.
  • her ne kadar genelleme yapmak doğru değilsede, en karakteristik özellikleri gösteriş meraklısı olmalarıdır, hiç bir yerde göremeyeceğiniz marka kıyafetleri giyip gözünüzün içine sokarlar.
  • rahmetli dedem zamanında bursalılar için şöyle dermiş : "63 vilayetin* hepsini de gezdim; bursa'nın insanı kadar türkçeyi doğru konuşan, telaffuz eden görmedim."
    bense bursa'da büyümüş bir insan olarak çocukken "dağa" yerine "dağya" dermişim. (cümle içinde kullanımı : dağya gidiyorum) çünkü çevremde öyle görmüşüm; bursalılar "dağya" dermiş. rivayet midir nedir bilemem, bu da böyle bi anı.
    bunun tek açıklaması "devir değişti" demek heralde..ya da bursalıların türkçesi mi bozuldu, ne?
  • (bkz: erkan can)
    (bkz: tarkan gözübüyük)
    (bkz: hans pfaal)
    (bkz: demet şener)
    (bkz: soloz)
  • en son şu yemekteyiz programında gördüm, boşuna adımız çıkmış bizim adımız dostlar,
    türk halkının elinde olmuş olan var olan ya bülent hanım'la ya zeki bey'le manasızca yapılan sınıflandırma.
    ne almanyası kaldı ne kayserisi ne istanbulu, hem oralarda oran beşte bire kadar çıkıyor,
    beş yarışmacıdan biri pek bir enterasan "vasıf"lara sahip, pek vahim yani,
    kırık kırık kırık tarak.
  • (bkz: celal bayar)
    (bkz: şefik bursalı)
    (bkz: cemal nadir)
    ha bir de

(bkz: fatih sultan mehmet)
  • saçma sapan genellemeler yapılarak, güzel insanları üzmek için söylenen sözdür. fatih ürek'ten dem vurulur oysa kendisi erzurumludur. hiç bir şekilde genelleme yapılmamalıdır.
  • biz küçükken hece hece söylenen bir cümle vardı, hiç sevmezdim, anlamazdım ama gıcık olurdum; bur sa lı yız ne ya pa lım ka de ri miz* diye okunurdu.
hesabın var mı? giriş yap