• hayatimin bir yerine gelmis cuk gibi oturmus enfes bir bursa yoresi turkusudur..
    hemen ilgili anğimi anlatmak istiyorum..
    bundan yillar once piyano kursu niyetine org kursuna giderken tanismistim bu sarkiyla..ob-la-di ob-la-da ve love me tender arasinda bir yerdeydi piyano mufredatinda (mufredat enfes ama) neyse efendim ben bu turkuyu calmayi ogrendigim zaman bir arif susam bir umit besen edasi ile piyanist santorculuge ilk adimimi atmis ve kursa kapidan giren ilk insana bu sarkiyi bangir bangir soylemistim..kapidan giren yagiz delikanli da bana hayarimda basarimdan kaynaklanan ilk tokadi atmisti..gozlerim doldu bak yine..neyse efendim sozlerini yazayim da ben eksik kalmasin;bursalı mısın kadifeli gelin

çaydan mı geçtin
    yanakların al al olmuş
    konyak mı içtin(burda konyakla yapilan alegoriyi yillar sonra anladik..bi cinsellik temali turkumuz olmasin be)

içtiğimiz konyak, mezemiz kaymak (yuh hayvan yuh kaymak dedi ya)
    sen kimin yarisin yavrum
    her yanın oynak
    arabaya sen bin, paytona ben
    anasını sen al, kızını da ben
    bir su içtim testiden
    yavrum sensin beni mesteden
    cennet makamı olsun
    yavrum, seni bana dost eden
  • aşağıdaki şekilde modifiye edilmiş, kimilerine göre eğlenceli hale gelmiş türkü:

bursalı mısın kadifeli xx çaydan mı geçtin
    dudakların mor mor olmuş sakso mu çektin
    tralla la laa

ben peşin söyleyeyim ki bilmeyen öğrensin, ha ola ki içinizden gelir kötüleyin canınız sağolsun
  • "bursalı mısın kadifeli gelin çaydan mı geçtin
    yanakların al al olmuş konyak mı içtin" şeklinde sözleri olan sanırsam bir trakya türküsü. ayla algandan dinlemişliğim olabilir.
  • bursali misin kadifeli gelin, caydan mi gectin?
    yanaklarin al al olmus, konyak mi ictin? x2
    ictigimiz konyak, mezemiz kaymak,
    sen kimin yarisin yavrum, her yanin oynak. x2

arabaya sen bin, faytona ben,
    anasini sen al, kizini da ben.

bir su ictim testiden yavrum, sensin beni mesteden.
    cennet makami olsun yavrum, seni bana dost eden.
  • ünal narçın diye birinden duymuştuk bunu. o bir de kız sen istanbul'un neresindensin'i söylerdi. şehirlerle bi derdi mi vardı ne?
  • muzeyyen senar'in tas plaktaki ufak tefek urkek cilveli genc kiz yorumundan dinleme sansina ermislere ayri tatlar sunan anonim ussak turku
hesabın var mı? giriş yap