şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin tanınmış firmalarında bir tanesinde bir iş görüşmesine gelen koç üniversitesinden yeni mezun arkadaşın ben 4.00 gpa ile bitirdim size çok yararım dedikten sonra gözü önünde diploma fotokopisini yırtıp aynen şöyle demiştir; senin diploman bana para kazandıracak mı ? sen bana nasıl daha çok para kazandırabilirsin nasıl kar marjımı arttırabilirsen ben ona bakarım, burslu olman beni ilgilendirmez.

kısacası ne yazık ki iş hayatında çoğu başarılı olan kişiler hep burssuz kişilerdir.
  • yöneticilerin aslında başarısız olduğunun göstergesidir. kalifiye adamları almayıp sağdan soldan toplanmış tanıdık tipleri işe alırsa, torpille özel sektöre adam alırsa kar marjı hiçbir şekilde maksimum olmaz. olsa da çok kısa sürer.

türkiye özetidir o yönetici.
  • paralı kazanabilmiş mallarla aynı çan sistemine girerse başarılı bir öğrenci, her dersi yata yata geçer zaten.

sorun patronun özel üniversite mezununu mülakata çağırması eğer yırtmayı planlayacak kadar ayı ise. bunu geçtim, kaliteli adam patron şirketinde iş aramaz. iki malın buluştuğu serin hikaye olmuş.
  • terbiyesizlik yapmış olan yöneticidir. hiçbir şey de yaptığı hareketi doğrulamaz. böyle saygısız bir insanla aynı ortamda çalışmayacağı için de kendini şanslı saymalı diploması yırtılan arkadaş.
  • güzel ders vermiş yönetici. olm iş ortamında yeri gelince vites küçültmeyi bileceksin. "ortalamam şu kadar, aykyum bu kadar" diye lafa girince, yarın birgun patronun cehaletinin diğer çalışanlar önunde ortaya çıkmasına sebep verecek bir dangoz olma potansiyeli taşıyor gibi görünüyorsunuz. az efendi olun lan.
  • ihalelerine girdiği belediye/komisyon başkanının çocuğunu işe alacak yöneticidir.
  • tek kelime ile eziktir.
  • muhtemelen okuduğu özel üniversitede "bu fakirler niye beleşe okuyor lan" diye burslulara gıcık olan yöneticidir. okulu bitirdikten sonra da dayısı onu, en gereksiz ve işlevsiz iş olan "ik yöneticisi" olarak bir yere koyup "takılsın bu aq burada" demiştir. o da o günden beri burslu öğrenci bekleyip diplomalarını yırtıyordur.

senaryo güzel. özel üniversite ortamını bilmediğim için bu kadar kurgulayabildim. ama bu gerçekse; fazla yırtma işlerine girmesin. bir gün ters birine gelir, daha "konusuz" senaryolar çıkar...