şükela:  tümü | bugün
  • korkunun en korkutuculuktan uzak halidir. korkunun tüm ögelerini alaya alır bu akım. dolayısıyla korku filmlerine karşı geliştirilmiş bir tepkidir. aslında filmlerden çok, hayattaki korkulara karşı bir tepkidir. ama bunu öyle sanatsal, öyle fantastik bir biçimde yapar ki, tüm mesajları bir kenara bırakıp keyif almakla yetinirsiniz.
    daha anlaşılır olması için şöyle anlatayım, film başlar ve siz kendinizi bambaşka bir dünyada bulursunuz. bu dünyada bilindik kurallar yoktur. bir kuyunun dibini andırırcasına karanlık ve korkutucudur. yalnızlık vardır örneğin, yapayalnızdır insanlar. fakat neşeli bir tarafı vardır. bu yalnızlar şarkı söylerler, bu yalnızların masum ve komik bir tarafları vardır. tüm bu korkuların ana kaynağı dış dünyadan habersiz olmaktır. kısaca masumiyettir.

    böylece burtonesk tarzı bir filmde, siz korkunun karanlık dünyasına dalar, en derinlere inersiniz ve orada masumiyeti bulursunuz. korku ve neşe iç içedir burada. soğuk, buz gibi bir sıcaklık kaplar içinizi. bu denli alakasız duyguları ve deneyimleri bir arada toplayabildiği için tim burton filmleri artık kendine has bir akım haline gelmiştir. elbette taklitlerinden sakınmak gerekir. hiçbir taklit, orjinalin yerini tutamaz.