şükela:  tümü | bugün
 • buruk aci isimli kitabin yazari turkan soray degil adnan özyalçıner'dir. ayni isimdeki sarkinin guftesi de sanildigi gibi turkan soray'a degil sennur sezer'e aittir.
 • ismi ve sözleriyle tezat bir melodiye sahip, güftesi türkan şoraya ait, salına salına ve zevkle söylenebilen, semai formatında bir tsm şarkısı. buyrun seslendirin:
  gurbet içimde bir ok
  herşey bana yabancı
  hayat öyle bir han ki
  acı içinde hancı
  sevmek korkulu rüya
  yalnızlık büyük acı
  hangi kapıyı çalsam
  karşımda buruk acı
  yıllar yılı gönlümde
  bir gün sabah olmadı
  bu ne bitmez çileymiş
  neden hala dolmadı
  sevmek korkulu rüya
  yalnızlık büyük acı
  hangi kapıyı çalsam
  karşımda buruk acı
 • bir zamanlar yeşilçam filmlerine özgün şarkılar yazılır ve filmler o şarkının isimleriyle anılırdı.
  onların içinde belki de en güzeli buruk acı şarkısıdır.

  beste teoman alpay'a aittir. sözler içinse rivayet muhtelif. plak üstünde türkan şoray'ın adı yazılıdır, öyle de bilinir. hatta bu isimde kitap da vardır. atilla dorsay'a göre kitaba ve filme ilgi çekmek için türkan şoray'ın adını vermişler. gerçekte kitap adnan özyalçıner'e, sözlerse sennur sezer'e aittir. kalbimin bir köşesindeyse sözler türkan şoray'ındır hala ve öyle de kalacaktır.

  ilkokul müsamerelerinde söylerdim bu şarkıyı. neden bu şarkıyı seçtiğimse ayrı bir hikayedir. öğretmenim iki şarkı seçmemi istemişti bir gün benden. ben hiç düşünmeden bunu dedim, diğeriyse gurbet o kadar acı ki idi. resmen ağzı açık kalmıştı kadının; "evladım, ne bu gurbet havaları, bu ne acı? sen minnacık bir kuzusun, nerden aklına gelir böyle şarkılar?"

  ah ki ne ahh...öğretmenim nerden bilsin evde radyonun hep açık olduğunu, bu şarkıları dinleyip dinleyip kendimden geçtiğimi...kendimi bildim bileli sanki ruhum başka yerde, ben başka yerdeyim gibi hissetmişimdir. e hal böyleyse ortada bir gurbetlik var demektir, neresi sıla neresi gurbet, fena halde karışmış demektir. tabi bilmeden öyle şarkıları dinliyorsun, seçiyorsun ve dalıp gidiyorsun başka alemlere.

  bugün hala "ben burda değilim" derim ve onun şarkısını yazmaya çalışırım.
  bir gün o şarkı da bitecek...
 • sarkiyi evde sikca duyup burukluk ve aci mefhumlarini birlestirmekte zorlanan kimi cocuklarin uzun sure "buruka calan" veya "burukayla hasir nesir olan" manasinda algiladigi sifat tamlamasi.. kimi cocuklar dedigim, atmayayim, belki baska cocuklar da boyle sanmis olabilir diye; yoksa benim bildigim bir tane.
 • 66 yaşını sürmekte olan babamın gençliğinden bu yana "burukacı" olarak dinleyip sevdiği şarkı. ilk dyuduğundan beri (herhalde en az bir 30 yılı var) "burukacı" da ne ola ki merak eder durur ama üşengiçlikten araştırmazmış. lakin biraz önce dur sana biraz sanat müziği dinleteyim diye açmıştım ki, babam o büyük uyanışı yaşadı: ulan buruk acı diyormuş be, ulan ezbere dinliyormuşuz şarkıyı senelerdir. bense kahkahalarla yere yuvarlandım pek tabii ki. aynı soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim: hayır babam yıldırım akbulut değil. ama bazı konularda yarışır şerefsizim.
 • amaç filmin fosforlu cevriyem ile birlikte çektiği filmlerden biridir. ekip neredeyse fosforlu cevriyem ile aynıdır fakat afişinde eser türkan şoray olarak koca bir ibare bulunmaktadır ki buradaki eser lafı senaryo anlamında mıdır hikaye anlamında mıdır bilemiyorum. bildiğim tek şey fosforlu cevriyem'in daha renkli bir film olduğudur. yönetmeni saygıyla analım: nejat saydam
 • izlediğimi hatırladığım ilk turk filmi. daha dogrusu televizyonla ilgili hatırladığım ilk şey bu film ve bu şarkı. 1989' da anneannemin evinde ablamla televizyon karşısında yere oturup izlemiştik ve bütün gün "hangi kapıyı çalsam karşımda buruk acı" kısmını sürekli söyleyerek ve gayet de türkan şoray olduğumuzu düşünerek evde gezinmiştik. daha yeni bir yerde zara' nın söylediği şeklini dinledim ve gözlerim doldu. çocukken nasıl bu kadar saf saf içli olduğumu düşündüm.
 • karakol sahnesinde komiserin "kızım*, gece vakti üzerinde dekolte bir elbise ve hafif alkollüsün, belli ki yoldan çıkmışsın" cümlesiyle aklımı başımdan aldığı film.
 • ali şen'in, âmâ bestekar kemâni mahmut bey rolüyle oyunculuk dersi verdiği film.
 • ve işte insanoğlunun en büyük ikilemlerinden birisi anlatılıyor bu şarkıda, *
  ne sevsem mutlu olacağım, ne yalnızken diye düşünür insan bazen, kendini ikiye ayrılmış bir yolun başında, her iki yolu da cıkmaz olarak görür, işte buruk acı.

  "sevmek korkulu rüya
  yalnızlık büyük acı"