• seinfeldde bolumun en sonunda gosterilen stand up quoteunda bahsedilmisti bu ameliyattan. "tamam adamin burnu zaten uzun, bir de neden gergedan diye asagilaniyor" demisti ozet olarak
  (bkz: rhino)
 • (bkz: rhinoplasty)
 • lokal anesteziyle oldugum bi ameliyatti[ki zaten genel yapmiyolar pek(hatta hic gibin bi sey),tavsiye etmiyolar,birden aciyla uyanmak psikolojik hasar yapar diye ve genize kan kacmasi muhabbeti var].
  ilk once tahliller falan yapiliyo,dogal olarak.sonra burun incelenip karar veriliyo iste gune falan.
  eger etse kolay,ama kemikse alinacak olan,seni zor saatler bekliyo demektir.
  ilk once kola bi serum bagliyolar,(bazi kisilerde baglamamislar diye duydum ama neyse)sonra ameliyat masasina yatip,yuzunu ve vucudunu komple bi ortuyle kapatip,sadece burun kismini acik birakiyolar.
  ve uyusuturmak icin burna sekiz on tane igne vurup anestezi denen hedeyi gerceklestiriyolar.
  sonra elde tornavida,cekic,kazıma aletleriyle burna dalip,eger varsa kemigi kazıyıp,sonra da tornavida ve cekicle kırıp,kerpetenle dis ceker gibi alıyolar.,
  ameliyat suresince sanki bir saat boyunca her saniye disin cekiliyomus gibi hissediyosunve bu esnada kafanın ici sarsılıyo resmen,burnuda aspirator gibi bi aletle temizliyolar surekli.
  neyse o kadar da agır bi ameliyat degilmis,abartmaya gerek yok,bitti derken,(lokal olmanın en b.ktan yanıda uyanik oldugun icin yapacak bi sey bulamayıp,surekli dusunmek,arada doktorla hemsirelerin salak geyiklerine katlanman)doktor tampon olayını yumurtluyo birden.
  _evet ameliyat bitti,nasil dedigimiz gibi,o kadar da korkacak bi sey yokmus ha ,simdide tamponları takıcaz burnuna
  solosu duyuluyo hastahane duvarlariyla kulaklarinda.
  tampon:tampon safhası bez parcalarını*(ya da plastik ve etrafindaki sungerden olusan bi tampon,bu daha iyi cunku nefes alabiliyosun sonra ama takilirken daha cok acitiyo) doktorun parmaklarıyla ittirerek kasının biraz daha ust kısmına tıkmasına deniyor.
  tampon sokma bolumunde doktora ana avrat kufrettim resmen ben,bırakın lan beni diye,adamlarda onceden bildiklerinden kollarını baglamıslar,bi kolda da serum var zaten.a
  dam resmen beynime tecavuz etti ya.kanayan bi yaranın ustune parmakla bastırınca olan seydi yasadıgım herhalde.tamponlarda bir gun boyunca surekli burnunda duruyolar,agızdan nefes alırsın surekli.
  bir iki gune gecer dense de,fiziksel olarak bi haftada eski haline donersin ancak,ameliyat esnasında ki sesler uzunca bi sure kafandan gitmiyo ama ,beyni de etkiliyo herhalde,mallastırıyo insanı biraz.
  ama nefes aldigin an,kanuninin olmaya devlet cihanda bir neffes sihhat gibi lafinin hissediyosun resmen.tabi kalp krizi riskide var bu tip tikali burunlarin,ondan da kurtuluyon,raht ib uyku,dinlenmis bi vucut.
  uzun lafin kisasi,burundan ameliyati mecbur olacaksin saglik icin ama bil ki mutlak beklediginden daha cok aciyacak,
  ayrica doktorlar hastalari rahatlatmak icin yalan soyleyen canlilardir bu da kesin,kafana sok bunu.pembe hayaller kurma.
 • hayvanın biri burnunun tam ortasına kafayı gömçürdüğünde hastanede karşılaşmak zorunda kalabileceğin eylem türü.
 • burun ameliyati ve buruna yapilan estetik ameliyat farkli seylerdir. dogrudur bir kisim insan deviated septumunu duzelttirirken ustune bir de estetik yaptiriverir.
  ama sadece burun ameliyati oldugunuzda yuzunuz gozunuz morarmaz, estetikte morarir. sadece burun ameliyati oldugunuzda tamponlar 2 gunde cikarilir, estetikte 9 gune kadar surebilir bu. sadece burun ameliyatini -tibbi mudahale oldugu icin- sigorta karsilayabilir, estetigi karsilamaz. her burun ameliyati olan ustune estetik yaptirmaz.
  burun ameliyatinin en onemli sebeplerinden biri icin: (bkz: sleep apnea)
 • fırsat var ise yazın olunmaması gereken ameliyat. yaklaşık 6 sene evvel deviasyon sebebiyle lokal anestezi altında geçirdiğim hede. buruna örtülen örtü arasından yaklaşık 10 cm uzunluğunda ve burun içi asıl uyuşturucu maddeyi zerketmeye yarayan iğneyi gördüğümde oha falan oldum yani diye hatırlıyorum. yazın olunduğunda ise sıcak dolayısı ile ameliyat sonrası oldukça rahatsız geçmekte. bununla birlikte her iki burun deliği de açılınca aldığınız hava hissini başka şekilde duyumsamanıza imkan yok.
 • genel anesteziyle yapıldığında hastayı gğn boyu uyutun, sonraki günlerde burna koyulan tampon çıkarılırken hastaya eşsiz acılar yaşatan, bir haftanın her bir gününün olabildiğince uzun geçmesini sağlayan ameliyat..
 • genellikle burun çatısını oluşturan ve buruna ana şeklini veren os nasal'in kesilmesi ve burunun şekli ve büyüklüğünün düzeltilmesi ile sonuçlanan estetik operasyon.

  kimi ameliyatlarda alınan kemik yerine kulak kepçesi veya kaburga kenarından alınan kıkırdak parçası da yerleştirilir ki o zaman buna greftli rinoplasty denir.

  genelde ameliyat sonrasında göz çukurlarının altına kan sızdığı için ameliyat olan kişilerde bir süre panda benzeri bir görüntü oluşabilir.
 • eskiden burun kemigini kirmak icin bir nevi balyozun kullanildigi ameliyat turu.

  (bkz: yasasin lazer)
hesabın var mı? giriş yap