260 entry daha
  • burnumu arabada çarpamadan önce burnum yamuk muydu hatırlamıyorum. yani lisede hatırladığıma göre burnumu severdim. üniversite sınavından sonra ailemle deniz dönüşü babamın da takip mesafesini iyi koruyamaması nedeniyle ani fren ile burnumu sert bir demire geçirdim. sonrası kanlar, röntgenler falan. bu arada burun bir darbe aldıktan hemen sonra kırık olduğu belli olmazmış. fransa'da bir doktor böyle söylemişti. acilde sanırım kırık değil demişlerdi. o günden sonraki 20 gün gözlerim simsiyah, yüzüm balon gibiydi. darbenin etkisiyle normalmiş.

üniversitede nefes problemi yaşadım. hatta astım dediler, ventolin verdiler. alerjik rinit dediler, başka ilaçlar verdiler. en sonunda üst solunum yollarında problem var dediler. bu süreçte de ben farkında olmadan yıllar yılı burnum sola doğru iyice kaymıştı. 2.5 yıl önce fransa'da bir kbb'ciye gittim. burnumda et olduğunu ve bir kemiğin eğri olduğunu söyledi. ayrıca darbeden sonra dışarıya doğru çıkan kemiğin de kıkırdak olduğunu belirtti. ameliyat olmak gerekiyor ve işlemlerin birçoğu estetiğe giriyor dedi.

geçen yıl türkiye'de bir doktora gittim. tek ameliyat ile halledemeyiz, iki ameliyat gerekiyor dedi. sonra geçen eylül'de ailemin yaşadığı şehirde doktor araştırdım ve internetteki herkesin iyi dediği doktora gittim. durumu anlattım. baktı, inceledi. istediğin zaman ameliyat yaparız dedi.

fransa'da öğrenci olduğum için her şeyi ona göre ayarlamam gerekiyordu. doktor ile whatsapp üzerinden görüşmeye başladık. 20 ocak tarihine ameliyat randevusu almış oldum. ameliyat 5 saat sürdü. ameliyattan çıktığımda gerçekten çok üşüyordum. hatta babam dayanamayıp odadan çıkmış. sıtma krizi gibi krize girmiştim. ayaklarım uyuşmuş bir şey hissetmiyordum ama bir süre sonra vücut kendi sıcaklığına ulaştı. ilk gün gayet iyiydim. çok ciddi ağrım yoktu ama şöyle bir durum vardı. doktor burnumun tuzak bir burun olduğunu söyledi. yani görünenden daha zor bir burunmuş. sol kulağımın üst tarafındaki saçlı deriden parçalar alınmış. yani başımda da dikişler var. dikişler 3 hafta içinde kendi kendine geçecekmiş.

ameliyat sonrası susuzluk gerçekten inanılmazdı. resmen saatleri saydım. su ve çorba içtikten sonra daha iyiydim. ama o ikinci gün gerçekten çok zordu. özellikle şişmelerin tavan yaptığı üçüncü gün dayanacak gücüm kalmamıştı. ama bugün daha iyiyim. şişlikleri inmeye başladı. başımdaki yara biraz acıyor, burundan hala nefes alamıyorum ama en azından kanama durdu, evde rahat hareket edebiliyorum. dün bir de regl olduğum için artık sinirlerim bozuldu. ruh halim çılgın atıyor. perşembe günü tamponlar ve alçı çıkacak sanırım o zaman rahat bir nefes alacağım.

bu arada ben ameliyat öncesi çok ciddi araştırma yapmadım. yani videoları izlemedim, buradaki entrylerin de çoğunu ameliyat olduktan sonra okudum. zaten yeterince korktuğum için kendimi korkutmak istemedim. ameliyattan değil ama işte sonrasındaki süreçten gerçekten korkuyordum. nefes alamamak, uyumamak, yemek yiyememek bir de davul gibi surat. perşembeyi iple çekiyorum.

zorlu bir süreçtir.
  • burnumda kemik olduğundan, yıllardır da ağzımdan nefes alarak yaşamaktan bıktığım için ameliyat olmaya karar verdim. öncelikle bursada olmak üzere, doktor (kbb uzmanı) önerisi olan var mıdır. şekliyle de oynanması lazım, hem yamuk hem de etli bir buruna sahibim, hatta azıcık da kemerli sanırım. baya iğrençmişim ya ben :(
320 entry daha
hesabın var mı? giriş yap