şükela:  tümü | bugün
 • burnuna hızma taktırmak anlamına gelen ifade. hızma benzeri yapışkanlı bir obje takmak yerine kişi, lokal anestezi suretiyle burnu delinerek sabit bir hızma takabilmektedir. bunun için önce burun uyuşturulur, sonra kocaman bir iğneyle delik açılır. mideniz kaldırıyorsa iğneli burnunuza aynadan bakabilirsiniz. insan burnun neler taşıyabildiğini görünce şaşırıp kalıyor.
  burun delinirken takılan hızma tercihen titanyumdur, ama gümüş de takılabilir.
  kanama da nedense uzun sürmez. bir süre çok hafif kanamalar olabilir. ama kısa zamanda delik yer kabuk tutar. 15 gün kadar mikrop kapmaması gerekir. toza toprağa girilmemeli ve nezle olabilecek bir dönemde burun deldirilmemelidir. burnunuzu zorladığınızda kanama hafif de olsa yeniden başlayabilir.
  insan burnunu deldirdikten sonra vücudundaki her bir organın birbirine bağlı olduğunu daha iyi anlıyor. mesela ağır bir şey kaldırdığınızda yüz kaslarınız geriliyor ve burnunuzda hafif bir sızı hissediyorsunuz, tabii yeni deldirdiğinizde. ya da eğildiğinizde yine yüz kaslarınız hareket ediyor.
  burun deldirmeye karar vermeden önce iyice düşünmek gerekir. hızmayı bir yıl takacaksanız, sonra modasının geçeceğini düşünüyorsanız bunun yerine mıknatıslı bir şey takıp onunla oyalanabilirsiniz. hızmayı istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz, ama bunu düşünerek deldirmemek lazım burnu. öyle her yerde de deldirmemek lazım. tabancayla deldirmek kötü sonuçlara neden olabiliyor. tamamen çıkartmaya karar verirseniz de yapabiliyorsunuz, bir süre sonra delik kapanıyor.
 • yeri gelip de mevcut 2 delikle ba$a cikamayan bir sumuklu insan olarak anlam veremedigim abesle i$tigal olarak yorumladigim hadise..
 • kızlarda bayağı güzel duran şey
 • küçükken arkadaşlar arasında bir en iyi arkadaşlık sembolü gibi görülebilen, bir haftalık kızarık bir burunla dolaştıran ve çıkarılmayınca ömrün sonuna dek delik bir burunla dolaşılacağına dair yayılan şehir efsanelerine kurban verilen bir heves. yıllar sonra tekrar denemek istediğinde kişi çocukluğun default verdiği cesaretin artık mevcut olmadığını görüp hüzünlenir.
 • kışın gerçekleştirilirse daha kolay iltihap kapmasına, akabinde nezle olunca da burun silememe gibi olaylara neden olabilir. gereksizdir.
 • yakın zamanda gerçekleştirdiğim eylem. öncelikle burnunuzu deldireceğiniz noktayı çok iyi seçin. yapışkanlı olanlardan alıp bir süre gözünüze en hoş gelen yeri tayin etmek için ufak ufak takabilirsiniz. zira ben acaba az daha mı geride olsaydı ya da şurası daha mı iyiydi sanki şeklinde gelgitler yaşadım deldirdikten sonra. tabanca değil iğne ile deldirmek herkesçe önerilen bir durum. tabancayla sinirlere zarar verilebiliyormuş. ben iğneyle deldirdim. acımadı diyeceğimi düşünüyorsanız aldanıyorsunuz. resmen iliklerimde hissettim o an tüm acıyı. çok sürmüyor ama bir saat içinde geriye ufak bir sızı kalmıştı. şimdi mutluyum hızmamla. göze de güzel geliyor. cesaret geldiği an gidip deldirmek lazım, ben bir gazla gittim yoksa hayatta yapamazdım.
 • iğne ile deldirdiğim ve bir anda gelen cesaret ile dün 17.00 sularında yaptırdığım eylem. delinmeden önce uyuşturucu iğne ile uyuşturulması ile hiç acı hissetmedim.şimdilerde biraz sızlıyor ama gelecek günlerde geçiceğini düşünüyorum. iltihap kapıcak diye göt korkusu yaşamıyorum dersem yalan olur.
 • yanlış hatırlamıyorsam 4-5 kere yaptırdığım işlem, aman aman bir acısı yok. ama artık demode oldu, geçti devri.
 • seneler önce, canı çok tatlı bir insan olarak, bir cesaretle yaptırdığım işlem.

  -kim ne derse desin, gayet acıyor.
  -her buruna maalesef ki yakışmıyor.
  -seçilen piercing çok önemli.
  -ne kadar temiz bakılırsa bakılsın, iltihap kapabiliyor. ama çok endişelenecek bir durum değil.
  -herhangi bir piercing takılmadığında delik çok ama çok çabuk kapanabiliyor
 • 25 yaşından sonra yaptırdığım eylem... seviyorum ben burnumdaki hızma'yı
  moda olup olmadığını umursamadan takıyorum, demode olmuş olması daha çok işime geliyor
  bu moda diye dövme yaptırmanın, sonra sıkılıp sildirmenin başka boyutu..

  belki de hayattan ne istediğini bilip kararlarının arkasında olmanın en basit halidir..