şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ayaklanmalar sonucu devrilen ex-bizans imparatorlarına ölüm cezasına alternatif olarak verilen ceza.

infaz özel bir ritüel ve halk önünde yapılırmış. bence bir imparotorun millet önünde madara olması ölümden bile bir kötü bir durum.
  • traş ederken müşterinin burnunu kesen berbere uygulanan cezadır.
    (bkz: kırk katır mı kırk satır mı)
  • tamam kes de neden burun diye dusunduren eylem. (tuhaftir 12 yil once yine ayni ilde askeri bir bolgede agaca civilenmis kulaklar gormustum.)

(bkz: bunu yapan insan olamaz)
  • hürriyet´deki haberin icinde gecen türlü manyakliklar ve sapikliklarin icinde yapilmis olan en masum olani. habere bir bakalim:
    1.) ruh hastasinin biri 12 yasinda bir kiz cocuguna tecavüz ediyor.
    2.) kiz cocugunun anne babasi (ki bu yaratiklar 1. numaradaki ruh hastasindan daha da hasta olmalilar) bu cocugu bu manyakla evlendirip eline teslim ediyorlar. imam nikahiyla tabii ki. allah katinda sabah aksam tecavüz etsin diye.
    3.) bu manyak adam, 12 yasinda kiz cocugu kendisini tatmin etmedigi icin hizini alamayip 7 yasinda bir erkek cocuguna tecavüz ediyor. hapse giriyor.
    4.) kiz cocugu 15 yasina giriyor. cok gezdigi bahanesiyle kocasinin(!) kardesleri ve babasi tarfindan burnu kesiliyor.
    5.) kiz cocugu kayinbiraderlerinin de kendisine tecavüz etmek istedigini söylüyor.

yorum yapacak ruhsal gücü kendimde bulamiyorum. hürriyet´in bu haberi basit bir töre cezasiymis gibi bir mansetten vermesi de cabasi. sapik insanlar cocuklara tecavüz ediyorlar, aileler de imam nikahi adi altinda bu cocuklari bu sapiklara teslim ediyor. ne namusu? ne imami? ne nikahi yahu?
  • olmeclerde de vardı bu, tanrıların arabaları beni götürsün ki hatırlıyorum... "sümkürük sağa çekende ol ceza" demişti hatta atalarım.
  • eski hindistanda da hırsızlara verilirmiş bu ceza. neden burun? diyen varsa açıklaması şöyle olsa gerek: burnunun olmaması kişi için aşağılayıcı bir durum ve zaten amaç da sokakta görenin vay hırsız vay diyebilmesini sağlamak(misal sarhoşların alınları işaretlenirmiş, sihirbazlarınsa dişleri sökülürmüş)

ha sonuç ne mi olmuş? cerrahisi pek gelişmiş hint tıbbının rinoplastide üstlerine yokmuş zamanında.
  • pinokyo'nun canina minnet olan ceza...
  • hakkında 2 teori var;

1- kafatasların burunları olmaz. burnu kesilen kişiyi öldürmeden “ölü” sınıfına sokmak. yani eski imparatorun,piskoposun falan hala destekçileri varsa onları hem ayaklandırmadan hem de artık o öldü fikrini vermek.

2- (bence daha mantıklı) domuza benzetmek. tamamen aşağılayıcı bir anlamda.
  • asurlularda hırsızlık yapan kadın cezası. mağdur ya kocası tarafından burnu ya da kulağı kesilir.