şükela:  tümü | bugün
  • burnunuzdaki tamponlar yüzünden gece ağzınız açık uyursunuz.saat başı uyanır diliniz dahil tüm boğazınız kuruduğu için yutkunurken bile canınız acır.başınızda su şişesi sabah etmeye çalışırsınız.eğer şansınız varsa kemik parçalanmamıştır,zira ufak bir kırığa göre daha çok zahmet çekersiniz.
  • düşmanınıza "burnun kırılsın" diye beddua edebilirsiniz. öyle bir zulümdür çünkü. aradan aylar geçmesine ragmen soğuk havalarda sızlar durur. en ufak çapmada zonk zonk zonklar. kötüdür. aynı yıl içinde iki kez kırdım ordan biliyorum.
  • burnun kırılmasına takılan tamlama.
    (bkz: dünyanın en yüzeysel insanı)
  • zaman durdu adeta, yedim burna dirseği
    karardı zalım dünya, açamadım gözümü
    anladım tam o anda bir şeyler olduğunu
    kırıldı mı bu dedim? kırılsa duramazsın

düştüm yere bayıldım, yalan yaptım sandılar
    kan içinde ayıldım, vişne suyu aldılar
    vişne suyu kırmızı, iç kan yapar dediler
    siktir dedim amma beleş idi içiverdim

elim gitti burnuma, bir yamukluk var idi
    sanki bir delikten hava girmiyor idi
    grip değildim amma sesim zurna gibiydi
    hem zaten ergen idim, normali de o idi

yattım bıçak altına, kurtuldum bu zulümden
    çektiler tamponları ümüğümün dibinden
    yatmadan masaya, iğne yedim götümden
    ama ne kafa yaptı, değdi yemin billahi

halısaha maçlarından soğudum ben bu yüzden
    sanki para alıyorum, yediğim tekmelerden
    artık başka sporlar geçiyor bu gönlümden
    siz siz olun burnunuzu, koruyun amk
  • ilk müdahalede duyulan, "kırılsa duramazdın.." ve acil doktorunun röntgen filmine bakıp "mm yok bişi.." demesine aldırmadan, burnun şekil değiştirip sağa veya sola 30 derece eğim kazanmasıdır.
  • fark edilmeden de gerceklesebilir.

ama ben fark edilen bir kirilmadan bahsedeceğim. guresirken ani bir hareketle rakibimin dizinin burnuma hayli siddetli carpmasi ile iki ayri yerden kirildi gecen pazartesi benim burun efendi.

tabii hemen idmani yarida birakip o halde sefil sefil acilin yolunu tuttum. simdi hakikaten bazi doktorlarin neden dayak yediklerini anliyorum. hastanin anlamayacagi tip dilinde iki cumle geveleyip, yarin gel plastik cerrah var bizim tugrul (kimse bu tugrul amk) onu duzeltir diyip eve yollar acil doktoru.

kan falan da gelmedigi icin ertesi sabah doktor tanidiklardan saglam bir kulak burun bogazci ismi ogrenilir ve randevu alinir.

ders 1: kulak burun bogaz burun kiriginda ilk gidilecek birimdir. sonra gerekirse estetik plastik cerrahiye gidin.

ızmirde olanlar icin ekol kbb'yi tavsiye ederim. hocam bir aptala anlatir gibi teshisini koydu, acikladi yarin ameliyat etmemiz lazim kasim dedi. ılave olarak gereksiz bir kemik buyumesi var onu da girmisken alalim diyerek bonusu da koydu.

ders 2: herkes burnun bu kadar egri miydi diye soruyor, o yuzden yakin cekim eski bir kac fotonuzu akilli telefonuza eklemenizde fayda var.

ever, bu kadar yamuk degildi burnum maalesef o dizden sonra sola egilivermis azcik.

ameliyat genel anestezi altinda yapilir, ha eskiden kalan bir kirik ile ilave iki kirik duzeltilir, fazlalik kemik alinir ve siz burnunuz bandajli uyanirsiniz.

ders 3: ameliyattan korkmaya gerek yok. uyku cok derin, cok da tatli. agri sizi hissetmiyorsunuz.

ameliyat sonrasi burun sizlamasi tabiri gercek oluyor yalniz. burun losyonu ve merhemleriniz ve diger ilaclarinizi eksiksiz kullaniyorsunuz.

koku almak, burundan nefes almak ne kadar onemliymis insan burnu kirilinca anliyor.

- burun kiriklarinda ameliyat olunmamasi halinde agizdan nefese yuklenmesi sebebiyle kucuk dil buyumesi, kalp buyumesi vb. rahatsizliklar onunuze cikabilir. o yuzden tedavi sart.

el sonuc; bizim doktorun iddiasi eskisinden daha guzel olmus bizim burun efendi, estetige gerek yokmus.

bakalim bandaj ciksin gorucez.

burun kirilmasinin onune mi gecmek istiyorsunuz?! her zaman kendinizi koruyun kardesim. yeni mottomuz bu.

her zaman kendinizi koruyun.
  • iki gün önce basket oynadığını sanan bir çocuğun bana yaşattığı hadisedir kendisi, bir sporu iyi oynuyorum demen için kendine ve karşındakine zarar vermeden oynaman gerekir, velhasıl hiç bir hamle yapmadan dengesiz biri tarafından anlamsızca burnum kırıldı.

ilk başta acı vardı kanama yoktu ama çok acımasından kanayacağını anladım, zaten üç beş saniye sonra foşur foşur kanları görünce biraz panikledim, akabinde bana salak salak bakan çocuklardan burnumu tıkamak için mendil istedim, bir müddet uğraştım neyseki yardımcı olan bir arkadaş ile burnumda kocaman mendillerle geçici olarak tıkayıp kanamayı durdurmuştum.

hayatımda hiçbir kırığım olmadığı için ve acı geçtiğinden herhalde kıkırdak ezildi falan diye düşündüm tabi hemen acilin yolunu tuttum, rontgende kırık çıktı şaşırdım çünkü gözlüğümü bile sıkı sıkı burnuma oturttuğum halde bir ağrı acı hissetmemiştim.

olayın üzerinden 2 saat geçimişti zamanlama iyiydi, doktor geldi rontgene baktı sonra eliyle başladı burnuma dokunmaya sonra biraz bastırmaya başladı, canım biraz acıdı ve bir çıt sesi geldi, oha dedim kırığımla oynuyordu tabi hayatta hiç kırık yaşamamış için bu mallık normaldi, sonra gözlerimden yaşlar fışkırırken onun düzeltmesini hafif inlemelerle izlemiş olmuştum, sonra o iğrenç tamponları burnuma tıkıştırdı, iki gün sonra gel bunları çıkarttır dedi.

tamponlar sebebi ile nefes ve tat alamamak, berbat uykular gerçekten sıkıntı yaşatıyor, hep uykulu gibi olmakta ayrı bir işkence, sürekli ağızdan nefes alınca boğaz ve dudaklar kuruyor, burundan gelen akıntı başlarda baya fazlaydı ve kanlıydı, zamanla sadece düz bir akıntıya dönüştü ve çok azaldı, dişlerime vuran sızlamalar var onlarda ağrı kesici ile gidiyor, bunun dışında başlarda burnum sürekli hapşurma sızısı vardı, en sonunda hapşurdum, ağız açarak hapşurursanız hiçbir sorun olmuyor artık her hissettiğimde engellemeden hapşuruyorum.

neticede akşam tamponları aldıracağım, bakalım burnuma kaynamış bu bezler ne kadar sıkıntı yaşatacak, internette çok olumsuz yazılar gördüm, az sıkıntı çekenlerde var, bakalım ben hangi gruba gireceğim, tekrar burada serüvenin kalan bölümünü yazarım.

edit: tampon çıkartıldı ve korktuğum gibi olmadı, sadece çekilirken biraz içinizi acıtıyor ve vakum hissi yaşıyorsunuz ama öldüm bittim türü değil, silikon tamponda değildi gazlı bezdi, öyle serum vs de yapılmadı bildiğin ufak pensleri ile tüm tamponları çekti çıkarttı,sonrasında bir iki saat sızıntı şeklinde kanama yaptı biraz buz birazda doktorun dediği şekilde burun deliklerine gazlı bez bastırdım şimdilik gayet iyi , tabi burnumun bir tarafı şiş olduğu için doktor hatasi bir eğrilik mi var, yoksa sadece şişlikten mi anlayamadığım bir durum mevcut, öze dönecek olursam tampon çıkarken hiçbir sorun yaşamadım
  • ergenlik yıllarının verdiği hevesle sınıftan bir kaç arkadaşla boksa yazıldık hocanın verdiği gazla büyük boksör olacaz mk borumu lan hoca avrupa'da maç yapmış bizim neyimiz eksik diye hayaller aleminde yaşarken 2 yıl içinde 2 kere kırılan burun ameliyata cesaret edememek ve hala rezil uykular,şekilsiz burun.. yukarıda bi arkadaşın dediği gibi beddualarınıza "burnun kırılsın" cümlesini gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.