şükela:  tümü | bugün
 • deniz suyu..
 • adrenalin. şöyle sağlam bir korkun, nasıl açılıyor o delikler.
 • uzun yıllar burun tıkanıklığı yaşamış , ameliyat olmuş ve iyileşmiş ve sonra tekrar aynı soruna geri dönmüş biri olarak deneyimlerimi size aktarayım ;

  burun tıkanıklığının en çok karşılaşılan nedenleri ve etkilerini yazayım;

  -nezle ve alerji nedeniyle burun etlerinin şişmesi : en çok karşılaşılan nedenlerden biridir. bünye alerjenin solunmasını engellemek için burundaki etleri şişirir veya aşırı derecede beyaz mukus sıvısı salgılar. tabi burun dola dola tıkanır. eğer ileri derecede alerjiniz yoksa alerji semptomlarını bastıran ilaçlar ve alerji testi sonucu olacağınız aşı sayesinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. çoğu insanda mevsimseldir. en yoğun olduğu dönemde ilaç kullanımı en etkili çözümdür. ileri derecede alerji sahibiyseniz kortizonlu ilaçlar kullanmadan burnunuz açılmıyor. kortizon iğnesi çok etkili fakat en fazla senede iki veya üç kez yaptırabiliyorsunuz. kortizonun zararlarını yazmıyorum zaten aşağı yukarı biliyorsunuzdur.

  - grip gibi virüs kaynaklı hastalıklara karşı bağışıklık sistemi hareketi olarak burnun tıkanması : aslında bu konuda en önemli unsur her türlü tıbbi konuda olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. her şey zincirleme şeklinde gerçekleşiyor. vücut grip ile savaşırken bağışıklık sistemi zayıflıyor bu sefer alerjenler ortaya çıkıyor , tekrardan akıntı başlayıp , burun tıkanıyor. hastayken bir de burun tıkanıklığı ile uğraşıyorsunuz. bu da geçici bir sorun ve hastalığın ortadan kalkması ile sona eriyor. çözümü doktorumuzun verdiği ilaçları kullanıp hastalıktan kurtulmak. burun zaten iyileşince otomatik olarak açılıyor.

  - burun kemiğindeki eğrilikler : bu konuda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. tek çözüm ameliyat . uzman bir kbb doktoruyla görüşüp en kısa sürede ameliyatınızı olup bu hastalıktan kurtulun. ameliyat sonrası ilk bir hafta sıkıntılı olabilir ama ömür boyu rahat edersiniz.

  - sinüslerin aşırı dolu olması ve taşlaşmış mukus tabakası : namı diğer sinüzit. sinüsler çok fazla dolup ağız kısımları tıkanıp hava almadığında içerideki mukus sıvısı taşlaşıp sinüsleri tıkıyor ve sinüsler iltihaplanabiliyor. bol bol nazal yıkama yapıp , sinüzit konusundaki genel kurallara uyarak bir nebze hafifletebilirsiniz ama tam olarak kurtulmak zor. ben tam çözüm bulamadım. ameliyattan sonra tekrar sinüslerim tıkandı. doktorumun söylediğine göre 3-5 kez ameliyat olan varmış. sinüzit ameliyatı çok kolay , burun kemiği ile oynanmadığı için ertesi gün hayatınıza kaldığınızı yerden devam ediyorsunuz. hiç korkmayın. geçici ve kalıcı yani kronik iki çeşit sinüzit var . geçici ise antibiyotik kullanımı ve nazal yıkama ile kısa sürede atlatabilirsiniz fakat alerjik ve kronik sinüzit ise ömür boyu savaşmak zorundasınız. anti histamik ilaçlar , kortizonlu spreyler , antibiyotikler , ağrı kesiciler ve nazal yıkama kitleri demirbaşınız olacak.

  - nazal polipler : polip konusu baya sıkıntılı. yanlış bilmiyorsam tam olarak neden olduğu bilinmiyor. polipler burun etlerimizde oluşan üzüm tanesi gibi salkım şeklindeki tümör benzeri yapılar. bazıları o kadar büyük oluyor ki burun deliğinden gözlemlenebiliyor ve burnu tıkıyor. burnun koku alma kısmında çıkarsa koku alma duyusuna zarar verebiliyor. polipler ameliyatla alınabiliyor ama tekrar çıkmama gibi bir garantisi yok. vücut bu yapıyı kendi kendine oluşturuyor. ameliyat sonrası oluşumunu engelleyen spreyler kullanılıyor ama dediğim gibi tekrar oluşmayacak diye bir durum yok. ameliyatı çok kolay , sıkıntısız.

  - uzun süreli burun spreyi kullanımı nedeniyle burun etlerinin sarkıp nefes yolunu tıkaması : hepimizin bildiği sprey bağımlılığı. spreyler burun etlerindeki damarları ve dolayısıyla burun etini büzüştürüp burnun açılmasına neden oluyor biz de rahatça nefes alıyoruz fakat bu işin bir de kayıp kısmı var. uzun süre bu sprey maruz kalan burun etleri zamanla gevşeyip tıpkı yaşlı bir insanın derisi gibi sarkıp burnu tamamen tıkamaya başlıyor. tek çözümü ameliyatla bu etlerin kesilip alınması . ameliyatı kolay ve pek ağrı sızı olmuyor.

  - estetik ameliyat sonrası burun tıkanıklığı : bu nedeni bir tanıdığımın başına gelmesi nedeniyle yazıyorum. kızcağız tamamen sorunsuz olan burnunu estetik kaygılarla değiştirdi ve artık eskisi gibi nefes alamıyorum diye uzun süre şikayet etti. sanırım burada doktor konusu çok önemli. aman dikkat edin. şimdi başka bir hekime tekrardan ameliyat olmayı düşünüyor. gerçi ben sıkıntısız bir burnum varsa isterse karga gagası gibi olsun elletmezdim.

  özetle burun tıkanıklığında sorunun kaynağına inmek çok önemli . bazıları geçici durumlar iken bazıları kronik olabiliyor. sorunsuz bir burnunuz varsa ona sevin ve okşayın çünkü bazı insanlar için bu bulunmaz bir nimet. iyi bir şekilde nefes almak yaşam standartınızı oldukça yükseltecektir. kendim üzerinden örnek vermem gerekirse burnum tıkalıysa hem çok sinirli oluyorum hem de hiçbir şeye konsantre olamıyorum. üzerine koku alma duygusunu da kaybettim. ameliyatla belki bir nebze geri gelir dedim ama o da gelmedi :(

  not : yanlışım varsa düzeltin , herhangi bir tıbbi eğitimim yok fakat uzun yıllar doktora gide gele bir şeyler öğrendik. sağlıkla kalın , bol nefesler.
 • bu konunun uzmanı sanırım raja ram nickli yazar arkadaşımız ihtiyacı olan kişiler bu dostumuzdan tavsiye alabilirler.
 • eğer kimyasalları sevmiyorsanız, burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa gece yatarken baş ucunuza yarım soğan dilimleyip koymayı deneyin. sabah duş almak ve yatak odanızı havalandırmak şartı ile tabii.
 • ah ah kendimi bildim bileli burnum tıkalı. koca burun orada sadece süs niyetine duruyor. bazen arada hafif iğne ucu kadar açılıyor o zaman da düdük takılmış gibi ötüyorum. ameliyat derseniz bir yıl önce oldum. iki ay kadar sonra doktora gittim ve ben hala nefes alamıyorum neden diye sorduğumda ömür boyu bu fısfısı kullan dedi. a be kardeşim o zaman beni neden ameliyat ettin. millet evlenince balayına gider ben düğünden on gün sonra ameliyat masasına gitmiştim. fıs fıs iyi kötü işimi görüyordu ama tam anlamıyla yine de nefes alamıyordum. hamile kaldığımdan beridir yani son altı aydır ise o fısfısı kullanmam da yasak olduğundan sürekli ağzı açık geziyorum. garibim kocamın da benim yüzümden sağlıklı bir uykusu olmuyor. yanında ya öten ya da horlayan bir karısı var geceleri. mentollü kremler mi at kestanesi mi ne dedilerse denedim yok anacım yok iyi gelen bir şeyi ben henüz bulamadım yıllardır.
 • (bkz: iliadin)

  3 günden fazla kullanmayın bağımlılık derecesine geçiyor..
 • yıllardır muzdaribim. sizlere tavsiyelerimi söyliyeceğim ve diğer yazarlara da belirli sayıda gönderebildiğimden metni gönderdim.

  önemli not: tedavi amaçlı olarak önermiyorum sadece kendi tecrübemdir. mutlaka doktoruna danışarak hareket etmelisin.

  fısfıs şeklinde buruna sıkılan bir şişe alın ve içine bol miktarda tuz (tuzun keskinliğini kendin hazırladığın solüsyonu burnuna sıkarak ayarlayabilirsin) ve az miktarda (çay kaşığının ucu kadar) karbonat at (fazla atarsan tuz ile birlikte eriyik hale gelmez)
  ben yanımdan bu solüsyonumu hiç ayırmam. hemen tıkanıklıkta birkaç fısfıs ile hem burnum açılır hem de baş ağrım gider. dediğim gibi bu sadece kendi tecrübemdir, tedavi önerisi değildir. saygılarımla...
 • okaliptus yağı veya mentol taşı.
 • deviasyon, konka hipertrofisi ve alerji kaynaklı esaslı bir burun tıkanıklığında neredeyse hiç bir yöntem kâr etmez a dostlar. geçiyor gibi olur, akşam olduğunda nükseder, aha azaldı galiba dersin yatar pozisyona geçtiğinde yine coşar.

  antihistaminik ve bağımlılık yapan kortizonlu burun spreylerinden gayrı akıllı mantıklı zararsız bir yöntem şu ahir ömrümde görmedim ki tıkalı burna bir çare olabilsin.

hesabın var mı? giriş yap