şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güney kore de bi yerleşim birimi.
  (bkz: busan stadyumu)
 • güney kore'de türk şehitliği'nin olduğu şehir. pusan adıyla da bilinmektedir.

  751 kore savaşı şehidi burada yatmaktadır. bir kısmıysa kuzey kore'de kalmış ve pek tabii üç yıl süren savaşta kaybolanlarda olmuştur.

  (bkz: kunuri savaşı)
 • liman şehridir.
  koreliler’ in alkolü, özellikle rakıyı pek sevmeleri nedeniyle işi gücü bırakıp bar, pavyon, meyhane vs. açmaya niyetlendiğim şehirdir.
 • türk restaurantlarının bol olduğu okyanusa mayo üzerine kot ve t-shirt ile giren insanların yaşadığı güzel şirin g.kore şehri...
  (bkz: ne günlerdi be)
 • her yıl ekim ayının başında inanılmaz görsel ve müzikal güzellikte bir havai fişek gösterisinin yapıldığı güney kore şehridir.
 • olur da yolunuz düşerse buraya paradise hotel'in karşı sokağında yer alan hostelde kalın. yeri gayet güzel. ismi pobi guesthouse. yemek için pek fazla seçeneğiniz yok. burger king ve türevlerine talimsiniz direk. sokaklar gerçekten kötü kokmakta. gerçi busan'a ait bir özellik değil bu. seul'de de vardı. paradise hotel'in içindeki elune club ortalamanın üstünde bir yer. gidin. ayrıca hotel'in casinosu da bulunmakta. korelilere yasak ama bize serbest. club maktum hip-hop ağırlıklı çalmakta. bu arada bu söylediklerimin hepsi haeundae beach dolaylarında.

  sonuç olarak güzel eğlenildi, içildi, sıçıldı. he bir daha gider miyim? gitmem.

  gitmek isteyenlere seve seve yardımcı olabileceğini söyleyen juninho de macedo saudade sundu.
 • güney kore'nin güneyinde bulunan güzel bir şehir. ülkenin seul'den sonra en büyük ikinci şehri. tam bir sahil şehri olarak tanımlanabilir. pasifik okyanusu kıyısında bulunan haeundae beach'in harika bir kumsalı var, denizde süper fakat bizim gibi mayısta yüzmeye kalkarsanız sağ taşşağınızı soğuktan falan kaybedebilirsiniz.

  bunun dışında gwangwan bridge dedikleri, bizim boğaz köprüsünün daha uzunu fakat daha ufağı olan bir köprüleri var. akşamları güzel havai fişek gösterileri oluyor burada..

  bunun dışında şehirde birleşmiş milletler anıt mezarlığı var ki burada kore savaşı'nda şehit olan 462 türk askeri yatıyor. yaş ortalamaları 22-23.. ve baktığınız zaman kimilerinin kimliği bile belirlenememiş ve mezarlarının üzerinde "unknown soldier" (meçhul asker) yazıyor. sadece türkiye'den değil, kanada'dan, ingiltere'den, kore'den, norveç'ten de savaş esnasında yaşamını yitirmiş askerlerin mezarları bulunuyor. son derece yeşil bir alanda oldukça özenerek korunan bir mezarlık burası. kore'lilerin buraya verdikleri önemi de gösteriyor bir açıdan.

  birleşmiş milletler mezarlığının hemen yanında busan müzesi bulunuyor. eski çağlardan kalan kap kacaktan (ki nefret ederim o denli eski şeylerden) günümüze kadar gelen eserler kore yaşamına ışık tutuyor bu müzede. balmumu ile tasvir edilmiş 19. yüzyıl busan yaşamı bölümü (berberi, balıkçısı, saat tamircisi) benim en sevdiğim kısım oldu açıkçası.

  bunun dışında bu şehirde kore'nin en eski tapınaklarından birisi bulunuyor. haedong yonggung dedikleri bu tapınak deniz kenarında bulunuyor ve çok güzel bir manzarası var. biz buda'nın doğum gününde busan'ı ziyaret ettiğimizden burası ziyaretçi akınına uğramıştı.

  bunun dışında taejongdae diye bir ada bulunuyor busan'da. bizim büyükada gibi bir nevi. fakat çok daha yeşil, ve çok daha mükemmel manzarası var. hemen her köşesinde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. uzun bir tepe tırmanışından sonra güzel bir uçuruma geliyorsunuz. müthiş bir manzara, yeşil ve kayalıklar.. olur da intihar etmek isteyeniniz falan olursa buradan atlayabilir, son derece klas bir mekan.

  son olarak jagalchi pazarından bahsedelim.. burası kore'nin geleneksel yaşamını yansıtan bir balık pazarı. ahtapotundan karidesine herşey var. bazı ismini bilmediğim balık türleri iğrenç bir görüntü sergiliyor burada, ama en azından yemediğim için şikayet etmemin de bir gereği yok sanırım..

  uzun lafın kısası, doğal güzellik arayanlar ya da balayı için güzel bir mekan keşfetmek isteyenler busan'a gelebilirler. 5 gün gibi fazlasıyla yetecek bir zaman dilimi kaldım burada, ve daha saymadığım pek çok yeri daha gezdim. gayet güzeldi efenim, öneririm.
 • busan güney kore'nin karadenizidir hemen konuyu açacak olursak; bir kere oldukça şiveli bir dille konuşurlar ki bir seul vatandaşı busan şivesini anlayamaz. ayrıca güney kore'nin en yeşil şehirlerinden biridir hem de okyanus kenarında. ayrıca yemekleri deniz kültürü üzerine kurulmuştur. çorbaları hep deniz mahsülleri içerir ve balık tüketimi oldukça fazladır. en son ki tespitim genel olarak koreli erkekler daha yumuşak mizaçlı erkekler olurken busanlılar bildiğin maçodur. bu nedenle karadeniz kültürü ile oldukça benzeştiğini düşünmekteyim.
 • kore'nin seoul'dan sonra en büyük 2. şehridir.
  busanlıların korece konuşurken farklı bir aksanı vardır. bu yüzden busanlı birin konuşması hemen fark edilir. kendini belli eder yani. samimi ve sıcak insanlar. rahat insanlar.
  seoul da yaşayan insanlar busanlıları köylü, kırsal kesim insanı olarak nitelendiriyorlar hemen bir aşağılama oluşturuyorlar.
  ülkeler, diller,dinler,ırklar değişse de insan yine her yerde aynı ayrımcı ve sınıflayıcı davranışlarını sürdürüyorlar malesef.
 • tayfun - tsunami karışımı bir afetle karşı karşıya olan kent.

  http://www.carbonated.tv/…-south-korea-photos-video