şükela:  tümü | bugün
  • elektrik enerjisinin dağıtım ve taşınması için tasarlanmış prefabrik ve modüler bir sistemdir. genel yapısı metal bir gövde içerisinde, standartlara uygun olarak, alüminyum yada bakır iletkenlerin izolasyon malzemeleri ve ortamları ile birleşmesinden oluşur.

busbar sistemleri geliştirilmeden önce kullanılan klasik sistemlerde yüksek akımların taşınması (trafo-pano bağlantılarında, kolon hatlarında, fabrikaların iç enerji dağıtımında) çok kalın kesitli, birçok kablonun parelel bağlanması ile gerçekleştiriliyordu. kablolu sistemlerde, kabloların taşınması, kablo raflarına yada şaft boşluklarına yerleştirilmesi, pano, şalter yada buatların bağlanması, yeni ihtiyaçlara göre şekillendirilmesi çok büyük zorluklar doğurduğundan alternatif olarak modüler sistemler geliştirilmiştir.

yüksek maliyetli, esnek olmayan ve istenilen yerden akım alınamayan kablolu sistemlerin yerini modüler "busbar enerji dağıtım sistemleri" almıştır. standart ve modüler elemanlardan oluşan prefabrik busbar sistemleri; elektrik iletim ve dağıtımına mükemmel çözümler getiren mühendislik ürünleridir. busbarlar, istenildiği anda genişleyebilme, değiştirilebilme, taşınabilme, veya tekrar kullanılabilme özelliklerine sahiptir. ayrıca busbar güzergahı boyunca istenilen noktalardan çıkış kutuları ile enerji almak (bkz: plugin), son derece kolay, ekonomik ve emniyetlidir.
  • busbar sisteminde şekline bakarsanız içerisinde 3-line ve 1-nötr olduğunu görürsünüz..dış yüzeyi ise 'protective earth' durumundadır..kablo sistemine göre aşırı derecede kullanışlıdır..genel kullanım adı 'busbar trunking system'.
  • şantiyeye gittiğim ilk gün bu sistemin pvc kablo kanalı olduğunu düşünüp ne varki bunda demişliğim vardır. şimdi geriye doğru bakıp başmühendise bu busbar dediğimiz şey şu pvcler mi oluyor diye soruşumu hatırladıkça bir gülümseme geliyor.
  • ilk amerikada kullanılmaya başlanmış, eae diye bir türk firması tarafından türkiyeye getirilmiş ve şuanda dünya ile rekabet halinde. yüksek katlı yapılarda kablo kullanışsız olduğu için bu busbar sistemleri kullanılıyor. birkaç ufak üretici olsa da bu işin uzmanı eae arkadaş