• bu kelimenin türk edebiyatındaki gelmiş geçmiş en muhteşem kullanım örneği, nedim'in bir gazelinde geçen şu beyittir:

leblerin mecrûh olur dendân-ı sîn-i bûseden;
    la'lin öpdürmek bu hâletle muhâl olmuş sana

bu beyti açıklamak hiç de kolay değildir. nedim, burda tabiri caizse edebiyatın ve sanatın ırzına geçmektedir. dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım:

dudakların, "bûse" kelimesinin içinde geçen sin harfinin dişlerinden incinip rahatsız olabilir diye, dudaklarını öptürmen sana imkansız bir hâl olmuştur. (arapça'da bûse kelimesi yazılırken, "s" sesini vermek için "sin" harfi kullanılır. bu harf ise, üç tane dişten oluşmaktadır. nedim, öpme esnasında bu busedeki sin harfinin dişlerinin sevgilisini incitebileceği ihtimalinden çekiniyor)
  • geçen gün farkında olmadan "byuuz" diye okuduğum türkçe bir kelime. ama şundan emin olunuz ki ben bu oyunda sadece bir piyonum.
  • soyle diyor cyrano:
    nedir ki buse? biraz daha yanyana
    yapilan bir vaattir. yemindir kanmayana
    bir itirafin candan delil bulmasidir;
    sevismek mastarinin gul pembe noktasidir.
    bir sirdir ki soylenir agza kulak yerine,
    bir gonul hazzidir ki, hep derinden derine
    yayilir. bir visaldir karanfil lezzetinde
    dudaklarin ucundan ruhu tatmaktir biraz...
  • şehvetten uzak masum öpücüktür.

http://t.co/5x2ls4j
  • onu hayat boyu hep öpmek isteyeceğimi düşünerek, sevgimle ısıtacağıma söz vererek ve sevgiden mahrum kaldığında bile adının ona destek olması ve içini ısıtması için bircik kızıma koyduğum isimdir. sen buse'sin her zaman mutlu ol...
  • yaklaşık 6-7 sene öncesinin küçük arabesk şarkıcısı. klibi falan vardı hatta. şimdi opera okuyormuş ve o ses türkiye'de yarışacakmış.
  • hayatımda gördüğüm en güzel kadınların ismi. kızın ismini buse koymak gelecekte güzelliği garanti altına almak demek. * *
  • benim için umudun, her şeye rağmen'in, yeşilliği baharı andıran bir isim evet bende anlamı çok yani öpücükten çok daha fazlası
  • buse adında hiç çirkin kadın görmedim yahu.
    ismi gibi güzeller
  • (bkz: busesizlik)
hesabın var mı? giriş yap