• kanada, ingiltere, avustralya, yeni zelanda ve güney afrika'da bir dönem popüler olmuş, hayatta kalma becerisini insana uygulatmaya amaçlayan doğa sporu. bıçak, çekiç ve testere eline alan insanın hayatta kalma becerisini sınamaya çalışan ve şu sıralar kentlerde de popüler olmaya başlayan bir çeşit survivor.
 • bıçakların can dostunuz olduğu hayatta kalma (gavur survival der) etkinliği.

  medeniyetten uzakta iken karşınıza çıkacak her türlü problemi çözmede en önemli yardımcınız yanınızda yaşıdığınız bıçağınız olacaktır. onunla ağaç kesecek, ateş yakacak, avlanacak, alet ve hatta barınak yapacaksınız.

  bu nedenle bıçak seçerken doğru tercih yapılmalıdır. öyle rambo bıçağı gibi devasa bıçaklar değil, elde dengeli duran, dayanıklı, kullanımı kolay bir model tercih edilmelidir.
 • insanı bıçak, çekiç ve testereyi de doğadan kendi imkanları ile yaratmaya iten, bir bıçağın ne kadar işlevsel olduğunu anlamaya yarayan, avcılık atıcılık ile ilgileniyorken sizi can almaktan can vermeye yönlendiren, yaratıcılığı ve doğa sevgisini içinde barındıran, yüksek bağımlılık içeren müthiş uğraşı.
 • doğada var olabilme sanatıdır. genellikle bıçak, balta, testere gibi kısıtlı aletlerle ateş yakma, barınak inşa etme, tuzak kurma, yemek bulma gibi aktiviteler ile doğada varolabilmeyi benimser.

  eğer yeterince güçlü full tang bir bıçağınız varsa batoning ve chopping yaparak baltaya veya testereye ihtiyaç bile duymayabilirsiniz.
 • (bkz: ray mears)
 • temel maksat doğada, doğaya uyum sağlayarak hayatta kalmak, konaklamak ve hatta gelişmektir. illaki bunu yiyecek göt ve buna uygun minimum düzeyde ekipman ister.

  bokunu çıkartıp, çırılçıplak gidip hayatta kalmaya çalışanı da var (bkz: ed stafford), taşıyabildiği herşeyi yüklenip saatlerce yürüyerek kendine yaşam alanı oluşturanda..

  ancak asgari tavsiye edilenler;
  -tercihen scandi ağızlı, kalınca, keskin, full tang bir bıçak,
  -belki balta-nacak,
  -paracord tipi ip,
  -tarp ve-veya son dönem modası olarak taktik hamak,
  -belki ufak tefek kap, kacak, diğer edevat ve tüm bunlar için uygun çanta.

  başta da dediğim gibi son model arazi aracıyla gidip, arabasından 3 metre uzağa tüm imkanları yığıp, şehirden getirdiği etini böreğini yiyen, rakısını viskisini içip arabasına sızan, bir kaç saat sonra da ayağı çamura değmeden götün götün dönen tipitiplerin harcı değildir.

  beceri ister.
 • ormanda rahat yaşayabilme, hayatta kalma hünerleri ve bilgisi.

  (bkz: serdar kılıç)
 • yeterli yiyecek ve minimum alet ve edevat ile doğaya uyum sağlama uğraşıdır.
 • bıçaksız olmaz
 • şimdi bu bushcraft disiplininde 5 temel alet edevat vardır. "the 5cs of survival" diye geçer. bunlar önem sırasına göre;

  1- kesici alet (cutting tool)
  genel tercih bıçaktır. doğal kaynaklardan yararlanarak alet yapımı, korunma, avlanma gibi birçok işte kullanacağınız en temel alet budur. alternatfileri balta, testere, isviçre çakısı vs. olabilir.

  2- ateş başlatıcı (combustion device)
  genel tercih magnezyum çubuğudur. hani şu demire sürtünce kıvılcım çıkartan çubuklardan. biz bıçağımızın sırt kısmını sürterek kullanacağız. bunların en önemli özelliği ıslakken bile yüksek ısıda kıvılcım çıkarabilmesi ve bir çubuğun binlerce kez kullanılabilmesidir. alternatifleri çakmak, kibrit vs. olabilir.

  3- ip (cordage)
  genel tercih paraşüt ipidir. bu ipin özelliği dayanıklılığı ve içerisinde dayanıklılığını sağlayan, çok ince 3 ipten oluşan 7 ipin bulunmasıdır. yani ihtiyaç halinde mevcut ipinizden daha ince 7, ondan da ince 21 adet ip daha elinizin altındadır. alternatifleri halattan çamaşır ipine her türlü ip olabilir.

  4- kap (container)
  genel tercih paslanmaz çelikten veya titanyumdan litrelik bir mataradır. bu şekilde başka bir kaba ihtiyaç duymadan mataranızda su kaynatabilir hatta yemek dahi yapabilirsiniz. alternatifleri alüminyumdan plastiğe her türlü mataradır.

  5- örtü (cover)
  genel tercih naylon veya kanvastan bir tarp, yani tentedir. 4 köşesinde ve orta kısmında en az 2 adet ip bağlamak için deliği olması önemli. bu özelliklere sahip bir panço da kullanılabilir. bununla barınak yapılabilir, yağmurdan ve soğuktan korunabilirsiniz.

  bu ekipmanlar doğada ikame etmesi en zor gereçlerdir ve bunlar yanınızdayken doğada hayatta kalma şansınız ciddi oranda artar. doğa yürüyüşleriniz ve kamplarınız sırasında ise minimum ekipmanla ve dolayısıyla daha hafif bir yükle zaman geçirmenize olanak sağlar.
hesabın var mı? giriş yap