şükela:  tümü | bugün
 • yan odamda oturan komik tipli elemanlarin ne ile ugrasiyorsunuz soruma verdikleri piskin cevap.

  oturup iki saat anlattiklari olayin aslinda temelde rakip firmalari yakindan takip etmek de dahil olmak uzere sektordeki gelismeleri inceleyerek pazarlama ve is yonetimi konusuna veri ve bilgi aktarmak oldugunu kavradim. tabi bu alanda calisan sahislar (en azindan benim tanidiklarim) her ne kadar bu isle ugrastiklarini iddia etselerde "rakipleri inceliyoz, arastirma yapiyoz" bahanesi ile butun gun nette o site senin bu site benim, muziigimi de dinlerim chat'imi de yaparim diye isyerinde takilmaktadirler. sonra o kadar calistiktan sonra copy-paste ile urettikleri raporlari da okumak bize duser. (bkz: kedi yavrusunu sokaktan alip sis kebap yapmak)
 • turkcesi kurumsal zeka olan gelecegin yonetim trendlerinden biri.. kimi yerlede de iş zekası olarak geçmektedir.
 • (bkz: veri ambarı)
 • turkcesi kurumsal zeka olan girismcilerin is yaratmasinda/yapmasinda karar vermesine olanak saglayan genis cozumler ve islemler bilgisi,
  decision support systems, data warehouse, data mart, data mining, olap, intelligent agent gibi destek birimleri de bulunmaktadir.
 • kurumsal bilgisayar kullanıcılarının daha iyi karar vermelerine yardımcı olmak için, veriyi toplamak, depolamak, analiz etmek ve ona erişim sağlamak için kullanılan uygulama ve teknoloji kategorisi. business intelligence uygulamaları, karar destek, sorgu ve raporlama, olap *, istatistik analizi, tahmin ve veri arama uygulamalarını içerir...
 • ingilizce intelligence kelimesinin iki anlamından biri olan "zeka" yerine bir diğeri olan "istihbarat, bilgi toplama" kullanılarak türkçeye çevrilmesinin daha uygun olduğunu düşündüğüm terim. zira iş zekası denince kafada doğrudan birşey uyanmamakta, "ne demek yani işin zekası mı olur, işin başındaki adamın zekası olur" gibisinden birşey akla gelmekte. halbuki yapılan şey bir iş hakkında ayrıntılı bilgilerin tutulması ve gerektiğinde bu bilgilerin anlamlı bir rapor haline getirilmesi, yani istihbarattır.
 • sembolize etmek gerekirse; kolay anlaşılması açısından: eğer bir firmanın erp sistemi bir tarlaysa, business intelligence(bi) o tarladan meyve alma işlemi için kullanılır.

  şöyle ki eğer tarlanız verimsizse, yani kullanılan erp sisteminin implemantasyonu(yerleştirimi) zayıfsa, gerektiği gibi kullanılmıyorsa, firma yapısı(toprağın yapısı) iyi incelenmemişse, bi'dan çok fazla bir şey beklemeyin. çünkü meyvenin kalitesi onu toplayanlar veya işleyenler ne kadar iyi olursa olsun; nihayetinde tarlanızın verimliliğine bağlıdır.

  bi işinde alınan meyvelere de bir kaç örnek vermek gerekirse,
  müşteri analizi (hangileri iyi müşteri, hangileri stratejik müşteri vs),
  ürün analizi(hangi ürünüm daha karlı, hangi ürün daha çok satıyor, hangi ürün nerede satıyor vs.),
  ürün-müşteri analizi (hangi müşteri hangi üründen ne kadar alır? hangi ürün nerde daha çok satılır? vs)
  tarzındaki sorulara cevap bulmayı sağlar.

  bi işinde en önemli kural; hayatın diğer alanlarında da olduğu gibi; işi yapanın zekasına bağlıdır. çünkü elde edilen her ürün anlamlı olmayabilir. nitekim bir tarladan ot da çıkar buğday da... dikkat edin ağzınıza ot tıkmasınlar.
 • türkiyede kullanımı henüz çok yaygın değil. ancak gün geçtikçe artıyor. çünkü artık para kazanmak için, tek başına iş tecrübesi yeterli olmuyor.
 • oracle ın satın aldığı hyperion firmasının ürünlerinin muadili bile yoktur bu konuda.
 • bu kavram ilk olarak 1989 da howard dresner tarafından kullanılmıştır.temelinde aslında veri madenciliği vardır.veri madenciliğinde veriler çeşitli yöntemlerle analiz edilerek bilgiye dönüştürülür.business intelligence kavramını veri analizinin yanında raporlama ihtiyaçlarını daha geniş bir açıdan bakarak sağlayan çözümler olarak düşünebiliriz

  şirketler business intelligence(bi)'ı kurumsal karar verme aşamasında stratejilerini belirlemek ve düzenlemek için bir araç olarak görürler.tabii ki asıl amaç kar etmektir. teknik açıdan bakıldığında ise; tek amaç yarar sağlamak değil, depolamanın giderek önem kazanması sonucunda depolanan bilgileri kısa sürede analiz edebilmeyi de sağlamaktır.

  tez konusu olarak alındığında ise gayet eğlenceli olabilecek gibi durmaktadır.en azından şimdilik...