şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 24'te konuşan ekonomi adlı programın sunucusu.
  • okulda 23 nisan töreni sunan öğrencilerim daha yetenekli.
  • ekrana yakışıyor ama daha alacağı bir miktar yol daha var. canını sıkmasın, gayret göstermeye devam etsin derim. haber spikeri olarak adını literatüre yazdıracağına inancım tam.
  • gerçek adı (bkz: aysel büşra cin) olan cnn türk sunucusu. geleceği parlak ve geçmişinde oldukça tırnakları ile kazıyarak bugünlere gelmiş 25 yaşındaki spiker.
    umarım daha da yükseklere ulaşır kalbi temiz arkadaşım.
  • altın gününde müstakbel kaynanasına kahve falı bakar gibi konuşan haber sunucusu.
    havuza yanlış taraftan düşmüşler, buldukları yetenekler bile sığ.
  • büşracığıma bir gün cnn türk gece haber bülteninde denk gelmiştim. izlediğime inanamadım, tv+ olunca yayını geri sardım ve cep telefonuma çektim ama hiçbir yerde paylaşıp rencide etmedim. hepimizin spikerlik günlerinin ilk zamanları böyle şeyler olur. lakin büşra-can, buraları muhakkak okuyorsundur, sana acizâne birkaç meslektaş tavsiyesi yazayım...

- artikülasyon problemi var. bunun üzerine çalışmanı tavsiye ederim.

- hecelere yanlış vurgular yapıyorsun, -yor eki ile biten kelimeleri yo ile bitireceksen yumuşacık olmalı...sert bitirdiğin için kulak tırmalıyor.

- klişe türk muhabiri abartısı şeklinde taklit yapma. oynama...drama yeteneğin olsun ama bedenine bunu yedir ve kendin ol. kendi tarzını oluşturmaya gayret göster.

- anlatıcı (muhabir, spiker olman farketmez, hepimiz anlatıcıyız), sadece ağzı ile konuşmaz. bedeninin ve en önemlisi gözlerinin de konuşmaya iştirak etmesi elzemdir. kendini büşra olmadan izlemeye çalışırsan, gözlerinin çok donuk baktığını göreceksin. gözlerin ve mimiklerin de konuyu anlatmana eşlik etsin. o zaman kendin de çok keyif alırsın ;)

- aktarma, anlat...sunma, anlat...okuma, anlat...anlat büşracığım...

- heyecanını sakın kaybetme. seni deli gibi eleştirenler, hayatının her anında olacaktır. sen sadece kendine yönel ve etrafındaki ehil birkaç kişiyi dinle. kendini, onlara sor. bak bakalım bu iş, gerçekten senin işin mi yoksa değerli vaktini, aslında hiç olmadığın bir işte mi harcıyorsun? bunlara dürüst ve güzel cevaplar vermeye çalış ;)

gözlerinden öpüyorum. başarılar ve sevgiler...

tanım: anadolu'da gelin olmaya niyetlenirse, soyadından dolayı hamamda kırklanması gereken, heyecanlı, istekli ama az biraz donukluğu olan, yeni yetme esmer muhabir ve spiker aday adayı...naif bir güzelliği var, allah sahibine bağışlasın, yolu da açık olsun...
  • hala kovulmamış, enteresan. demekki sağlam torpilli.
  • büşra üç harfli