şükela:  tümü | bugün
 • youtube'da denk geldiğim bir kanal. linkini verip katkı sağlamak istemem. nedeni de şu; tv'den ya da youtube'dan topladığı tarih videolarını yayınlıyor ama bunu yaparken tüm kanalların logosunun üzerine kendi logosunu koyuyor. bu bence çok ayıp ve saygısızca bir şey. mesela logosu düzenli olarak bir tarafta olsa, arada sırada tv'lerin logosunu kapatsa kendi logosu bunu anlarım, ama videolarını izledikçe, kendi logosunun, yayınladığı programların yayınlandığı tv'lerin logosunu kapatmak üzere gezindiğini görüyorsunuz. bu resmen bir tür terbiyesizlik.

  paylaşılan videolardaki bir diğer sıkıntı da başlıkların video içinden çekilmiş spekülatif konular içermesi. bu nedenle videonun aslında ne ile alakalı olduğunu anlayamıyorsunuz. bu videolar 3-5 dk olsa sorun değil, ama örneğin "ilber ortayli edepsiz boccaccio hikayesi anlatınca sansürleniyor" başlığıyla yayınlanan videonun uzunluğu 42 dakika. bir çok video bu şekilde. 1.5 saatlik bir program videosu var mesela, başlığı "batılılaşmada son durak: eşini kıskanmamak". bu konuyla alakalı olarak, 1.5 saatlik "kim takar türk düşmanı kuteybeyi" başlıklı videoya yapılmış bir yorumu da ekleyeyim:

  "şu yüklemelerinde bir birini takip eden konularda numaralandırma versen de, karman çorman seyretmeseydik dahada süper olcaktı... hatta sıralamayı yaparsan sevinirim, tekrar seyredeceğim zaten...ayrıca içlerinden alıntı yapmam gerktiğinde de bulmam zor olmaz...?"

  bu grubun yöneticisi her kim ise, bilgi paylaşımı gibi kutsal bir mevzuyu kişisel zaafları nedeniyle sekteye uğratıyor.
 • takip ettiğim bir kanal. bok çukuru youtube'daki stres çarkı çevirirken bir tarafına doritos risk sokmaya çalışan yutubirliklerden faydalı ve güzel içerikler paylaşıyor.

  ancak şöyle bir sorun var:bu içeriklerin hiçbiri kendi çekimi değil. paylaştığı videoları youtube'daki birçok kanal birbirinden çalarak, kesip biçerek paylaşıyor çünkü videolar tv'de yayınlanan programlardan veya bazı tarihçilerin seminerlerinden kırpılmış. yani bu işte upload süresi hariç kanalın bir emeğinin olduğunu düşünmüyorum. zira dediğim gibi aynı videonun daha uzun veya daha kısa hallerini youtube'da onlarca kanalda bulabilirsiniz.

  hoşuma gitmeyen bir başka husus da arkadaş videoların üstüne youtube kanalının logosunu yerleştiriyor, yayının gerçekleştiği kanal logosunu örtüyor kendi logosuyla. for exampıl: https://www.youtube.com/watch?v=hdunmkzpvta abbas güçlü'nün programından alınan bu enstantane'yi sanki kendi kaydetmiş gibi başına intro koymuş hadi ona eyvallah da kanal d logosunu niye örtüyorsun?
 • o logoyu küçült artık güzel kardeşim. videonun yarısı kadar logo olmaz.
 • neyin saçmalığıysa kanal logoları ile programların isimlerini kapatıyorlar umarım telif yer otururlar aşağıya. saçma sapan bir kanal.
 • kapanmış kanaldır. özgün olmayan kanallar ile aynı akibete uğramıştır.
  kanal sahibini tanımam ve bundan sonra söylediklerim kanal sahibine değil geneldir. özgün içerik üretemeyen ve bilgi kanalı sahibi olan kişilerin tarih alanından uzak durmalarında yarar var.
  çünkü tarih yazmayı bilmeyen insanlar tarihçiliğe soyundukları zaman tarihi çarpıtabiliyorlar.