şükela:  tümü | bugün
 • hollywood aktörü ve yönetmeni
 • charlie chaplin tarafindan ince ince onu kesilmese cok daha fazla ki$i tarafindan taninabilecek, "asla gulmeyen komedyen". olumune yakin yillarda cektigi son filminde, charlie chaplin ile ba$rolu payla$masi da, muhtemelen $arlo acisindan cok ho$ olmami$tir.

  sinema tarihinde, ozel hayatina sozle$me ile en cok mudahale edilmi$ oyuncudur, herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda gulmesi kesinlikle yasaktir.
 • stephen king' in gerekli seyler* isimli romanindaki hede hodo kasabasinin belediye baskani.
 • ''hiç gülmeyen adam'':hiçbirşeye aldırmayan,herşeyi bakışlarıyla ifade edebilen,gerçeği sınırsız enerjisiyle göğüsleyen kişilik.hem oyuncu,hem senaryocu ve yönetmen olan keaton,''melek'' ve ''frigo''dizileri dışında birçok uzun metrajlı film çekmiştir.bu eserlerle,komik ve `bürlesk`en büyük türler arasına girmiştir.
 • cocuklugunda ailesinin varyete sovlarinda sahneye cikmasi ve babasi tarafindan 'canli supurge' olarak kullanilmasi, mesleginin ilerideki donemlerinde de tehlikeli 'stunt'lari canlandirmasiyla kendisini gostermistir. lakabi stone face'tir. en taninan filmleri icin: the general, sherlock jr, our hospitality vs...
 • sinema oyuncusu.
  alti aylikken merdivenden tepeustu dususune tanik olan vaftiz babasi harry houdini, ebeveyne donerek, "that was some buster your baby took"* demis; 'buster' adi boyle konmus.
  uc yasindayken, gunlerden bir gun, kafasina tugla dustukten ve parmagini camasir makinesinin merdanesine kaptirdiktan sonra, kasabayi (piqua, kansas) harabeye ceviren hortum tarafindan yatagindan alinip iki yuz metre ileriye birakilmis, burnu kanamadan.
  yetenegi aciga ciktiktan sonra, cumleten vodvil sanati icra eden ailesinin gosterilerine katilmis. dort yasindayken, babasi buster'i sahneden on siraya, gurultu cikaran kaba bir seyirciye firlatmis; herifin uc kaburgasi kirilmis, buster sapasaglam, demir gibi.
  iste bu yuzden, buster keaton hic dublor kullanmamis. ne luzumu var.

  kendisi gulmedigi zaman seyircinin daha fazla guldugunu kesfettigi icindir ki... (bkz: cronopio)
 • film filmi icin beckett'in israrla ismarladigi insanlik drami.
 • the dreamers'da amerikalıyala fransız genç arasındaki tartışmaya konu olan oyuncu. cahrlie chaplin'le buster keaton'dan hangisi daha iyi sorusuna bernardo bertolucci de karakterleri ağzıyla keaton cevabını vermiş gibi gözüküyor. çünkü keaton hiç bişe yapmadan da -charlie chaplin'in tersine- komik.
 • douglas fairbanks, jr presents adlı tv programının the awakening adlı episode'unda gogol'un bir öyküsü canlandırılır. burada buster keaton kesinlikle görülmelidir çünkü bu onun o uzun kariyeri içindeki sergilediği tek dramadır. gerçekten de buster keaton hayranlarının hayranlığı bu bölüm ile daha da artacaktır hatta neden daha fazla drama filmi yapmamış diye yakınacaklardır.

  keaton plus adlı dvdde bulunur.
 • kanımca buster keaton'ın charlie chaplin'in gölgesinde kalmasının en önemli nedenlerinden biri de, chaplin kadar zengin karakterler* yaratamamasıdır. chaplin'in dehası kendisini içerikte** gösterirken, keaton'ınki teknikte** yatar. oyunculuk söz konusu olduğunda ise: charlie oyunculukta yıldızken, buster'ınki karakter oyunculuğuna daha yakındır. özetle, yaptıkları iş ne kadar benzer olsa da, her iki ustanın da ustalıkları farklı alanlardadır.

  ayrıca chaplin ve keaton'ı buluşturan yegâne film için (bkz: limelight)*