şükela:  tümü | bugün
  • embedded linux çözümleri için gnu araçlarının kırpılmış versiyonlarını tek bir executable içinde toplamış çözüm.
    (bkz: http://www.busybox.net/)
  • asus adsl routerıma telnetle baglanmamla ke$fettigim minimal unix tabanli arabirimin, kırpılmış shell'i. 1.00 versiyonu cıkmış. cok hoş bir şey aslında, sıcak bir *nix ortamında keyifli bir gezintiye cıkarıyor insanı.
  • usr 910* serisi adsl modemler de busybox üzerinde çalışmaktadır.
  • kildan yunden olmazsa olmazlari bunyesine toplamis, eko paket yapmis guzel isimli seydir busybox. tek bir binary executable vardir ve komutlarin hepsi kendisine sembolik linklidir. (sembolik link kufur degil, turkcesini bilemedim)

/bin/vi -> /bin/busybox

yani nolur, biz "vi /etc/hodehed" yazdigimizda aslinda /bin/busybox cagrilir. bu da gosteriyor ki isletim sistemlerinin argv[0]'a komutun kendisini gondermesi helptext gosterirken guzel gorunmek disinda bir ise de yariyormus.

gures ata sporudur.
  • derlemesi ve platforma uygun bir rootfs ile çalıştırılması ayrı bir dert olan ortalama 800k yer kaplayan exe.
  • airties marka modemlerdeki linux işletim sisteminde de bu uygulama vardır.
    not: düzeltme için mit dem wissen waechst der zweifele teşekkürler.
  • rootlu (android) telefonlarda program kaldırmak, düzenlemek ve linuxta yapılabilecek bir çok işlemin android'de yapılabilmesini sağlayan ve playstore'da da bulunan bir program.
  • androidi sevme sebepleri işte bunlar. açık kaynak candır.

karnel kurmadan da önemli bazı işlemleri yapmamızı sağladıkları için geliştirici arkadaşlara teşekkürler.
  • "the swiss army knife of embedded linux"