şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 'domuzlar ve savaş gemileri' olarak çevrilebilecek shohei imamura filmi. 1960lı yılların başında abd askerlerinin eğlence ve fuhuş amaçlı gittikleri yokosuka kentindeki insanlar öznesi filmin. bir çeşit sodom ve gomore. kasabadaki tek geçim kaynağı eğlence ve fuhuş değil bir de yakuzalarımız var. filme sirayet eden gerçekçi, eleştirel damara çoğu sahnede komedi unsuru olarak boy gösteren yakuzalar eşlik ediyor.

  haruko'nun filmin sonuna doğru iyice belirginleşen rolü, işçi olmak üzere yola çıkışı yokusaka kentinde yaşayanların kolaya kaçışlarına cevap niteliğinde. yakuza olmak için yanıp tutuşan kinta'nın akıbeti de haruka'nın fabrikada iş bulma teklifine verdiği ret cevapları ile düşünüldüğünde imamura'nın mesajı iyice netleşiyor. fuhuş bataklıklarının ışıltılı bilboardlarının makineli tüfekle kinta tarafından istemeden taranması yaşadığı ikilemi ve tüm japon toplumunun altmışlı yıllarda yaşadığı ikilemi göstermesi açısından önemli. mevzubahis sahneler ve 'domuz istilası' için:

  http://www.youtube.com/watch?v=52qdzf-tonq

  kinta rolünde karakterin savruk ruh halini muhteşem canlandıran hiroyuki nagato gerçeğini de atlamamak lazım.
 • bir roman uyarlaması olan filmlerden. romanı okumadım, filmini hazmederek, iyice sindirerek adeta kare kare izledim. pasolini'den* epey önce domuzlarla değişik türden ilişki kurdurabilen bir yapıt!

  --- spoiler ---
  domuz yiyen insan, insanı yemiş domuza rastlar ve insanın dişi domuzun etinden çıkar! kim kimi yemektedir aslında? cıvımış ve etraftaki her şeyin sahibi olduğunu sanan amerikan denizcileri, japon fahişeler, yakuza olmaya evrilme yolunda ilerleyen küçük yeraltı dünyası karakterleri...
  --- spoiler ---

  anti-amerikan bir çizgide giden buta to gunkan ya da ingilizce adıyla pigs and battleships, sarsıcı imamura yapıtlarına aşina olanlarca dahi biraz "şey" bulunabilir.
  o "şey" her ne ise! sanki bir samuel fuller etkisi de varmış gibiydi, pek kurcalamadım. arşivlik. başyapıt.

  --- spoiler ---
  mide kanseri olduğunu ve yalnızca üç gün ömrü kaldığını sanan oysa basit bir ülserden muzdarip çete liderinin, trenin önüne kendini atmaya çalışışı ama son anda cayıp tren raylarının kenarına konmuş bir reklam tabelasına, üzerinde "hayata gülümseyin" yazan bir hayat sigortası reklamının tabelasına sarılarak ölümden dönüşü! bu nasıl bir mizah? evlere şenlik! pek hoş!
  --- spoiler ---

  "hayat / düzen devam ediyor" sakinliğinde bitişler, aşırı iniş - çıkışlar, duyguları allak bullak eden sefalet ve tüm bunların izleyicinin gözüne sokuluşu. amerikan denizcilerinin takıldığı barların, pavyon ve batakhanelerin, genelevlerin tabelalarının "kinta" karakterince taranması da ayrı bir coşkuydu! yıl 1961; daha 16 yıl önce iki nükleer bomba yemiş japonya'da abd ancak bu kadar sert eleştirilebilir! aferin. izleyelim, izlettirelim. jitsuko yoshimura'yı sevelim, sevdirelim! "haruko"* sen de amma döneksin!

  imdb: buta to gunkan (1961) / shôhei ımamura