şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de gerçekleşeni, cepte para kalsın diye açlık çeken insan, şeklinde gerçekleşen fazla.
 • bizim için daha az harcama yapmış demektir.çok da iyi bir şey değil.
 • 22 yıl sonra ilk beş aylık dönem için karşılaştığımız kavramdır.
  yaklaşık 304 milyon ytl'lik bu fazla bile ülkedeki ekonomik durum ile ilgili sürekli heyezan içerisinde olanları susturmaya yetmeyecektir.
  geçen yıl ise aynı dönemde bütçe 1,9 milyar ytl açık vermiştir.

  kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…nomi/4583490.asp?gid=69
 • 2008 rakamlarına bakıldığında, bunun yanında dış borç ödemeleri ve dış ticaret açıklarına bakınca pek de fazla olmayacak fazladır.
 • devletin gelirlerinden (genel olarak vergi) daha az harcama yaptığını gösterir. bütçe fazlası elde etmeye takık bir hükümetin bu amaca ulaşmada kendini çok zorlamasına gerek yoktur. harcamaları mümkün olduğunca kısmak suretiyle bütçe fazlası elde edilebilir.
  bütçe fazlası vatandaşı direk olarak alakadar eden bir konu değildir kısaca. devletin kendi muhasebesi ile ilgilidir.
  çoğu gelişmiş ülke, bütçe açıkları veriyor olmasına rağmen vatandaşları gayet refah içinde yaşıyor. türkiye'nin bütçe fazlası vermesi de vatandaşlarının yoksullukla cebelleşmesini önleyemiyor.
  mevzu bütçe fazlası vermek yada bütçe açığı vermek değildir. bir sene bütçe fazlası verilir, ertesi sene ekonomi komple batar. amaç sürdürülebilir bir büyüme sağlayabilmektir.
  bunun için de önemli olan nokta, gelirleri faiz ve borç anapara ödemeleriyle tüketmek yerine devletin asli görevlerine söz konusu parayı harcadıktan sonra elde para kalması bunun da yatırıma dönüştürülmesidir.