şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyal güvenlik kurumunun eczaneler ile yaptığı sözleşmedeki haklarını kötüye kullanarak zenginleşme amacıyla para cezası vermesi durumudur.

  şanlıurfa geneli iletşime geçebildiğim 92 eczaneye harfi harfine aynı gerekçeler gösterilerek cezalandırmayla sonuçlanacak soruşturma açıldığının bilgisi tebliğ edilmiş.
  soruşturma açılmasının sebebi tebligatta belirtildiği gibi hastanın muayene ücreti ödemek zorunda kalmaması için bir eczanede reçete kaydedilip muayene ücreti alındığına dair faturalandırma yapıldıktan sonra bir başka eczanede tekrar ilaç aldıktan sonra ilk eczanedeki reçete sildirilip muayene ücreti ödemeden ilaç alınmış oluyor. bu sistemde savunulacak herhangi bir hak yok ancak ve bu durumda sözleşmede öngörülen cezalandırma yapılmalıdır.
  ancak anlı şanlı "sosyal" güvenlik kurumumuz sildirdiler her reçetenin takibini yapıp en yakın tarihte ilaç alınan eczaneye soruşturma açıyor, kurumun belgeden soruşturmadan en uzak çalışanı örneğin çaycısı dahi ü cezalandırmaların kuruma gelir sağlamak amacıyla yapıldığının farkında. yapılan cezalandırmanın oransız olması ayrı bir tartışma konusu çünkü 2016 yılının ağustos ayında yapılan muayenenin ücreti 10 lira bugün soruşturma sonucunda haksız çıkılması durumunda ödenecek ücret 100 lira ve tekrarı halinde 300 lira.

  https://i.hizliresim.com/8y7r2n.jpg

  edit: problem protokol usülüne uygun olarak açılan soruşturma sonucunda kesinleşen ceza değil, problem iki eczane arasında ilişki varmışcasına eczanelerden birinin reçeteyi kayıttan silmesi üzerine en yakın tarihte hangi eczaneden ilaç alınmışsa o eczaneye soruşturma açılması.
  elbetteki muayene ücreti ödenmesin diye reçete kaydı yapıp silenlere sözleşme uyarınca ceza kesilmeli. ancak burada yapılan şey bu cezalandırmanın çerçevesinin genişletilip her türlü reçete silme işlemine cezalandırma yapılması amaçlanıyor.

  fiyat öğrenmek için reçeteyi kayda alıp fiyatı öğrendikten sonra kaydedilen reçetenin silinmesi ve daha sonra o hastanın gidip başka bir eczaneden ilaçları alması durumunda bile soruşturma açılıyor.
  yani savunduğum şey, üstlenilen; katkı payı tahsili aracılığının ihlal edilmesinden çok başka bir şey.

  sadece 2016 ayının ağustos ayında tek bir reçete ve 10 liralık muayene ücreti için soruşturma açılmış. amaç apaçık ortada gelir sağlamak için tesadüfen başka bir eczane sistemine kaydedilen reçete bizim eczanede faturalandırılmış ve diğer eczanenin sisteminden silinmiş.

  eczanenin soruşturulan tek reçetesi 10 liralık muayene ücreti kazandıracak olan 2016 yılındaki bir reçete.
  bu eczanenin günlük faturalandırdığı reçete sayısı 70-80.
  böyle bir eczane sözde sistematik dolandırıcılığı neden sadece bir kere kullanmış?
  yoksa iddia ettiğim gibi sgk gelir elde etme amacıyla hakkını kötüye kullanıp cezalandırma mı yapıyor?
  hangisi daha makul geliyor
 • bunun birde ceza için trafik polislerine kota koyan emniyet müdürlüğü var.
 • öpe öpe almak zorundasın o muayene ücretini ne demek hülle yaparak vatandaşa yaranmak, ben almam vatandaştan muayene ücreti diyorsan cıkacaksın sistemden.

  doğru olan vatandaşın hastanede bu ödemeyi yapması ama sistem eczanede ödenmek üzerine kurulmuş begenmiyorsan eczacılar olarak protesto edersiniz sistemin değişmesini sağlarsınız.
 • öncelikle kesinlikle muayene ücretinin eczaneleri vezne olarak kullanılarak onlar tarafından tahsil edilmesi uygulamasını doğru bulmuyorum. ben doktora muayene olduysam ücretini sağlık kurumuna ödemeliyim.

  yalnız, buradan gördüğüm kadarıyla adamlar sistemin bug'ını bulmuşlar. biz muayene ücretlerini çatır çatır verirken elemanlar ücret ödememenin yolunu yordamını sistematik hale getirmişler. muhtemelen hemen hemen tüm ilçeyi bedava muayene ettirmişler. ve yine muhtemelen bundan dolayı da ceza yemişler. öyle ya, şimdi bi bakacaklar muayene olan şu kadar kişi, alınan para onun kaçta biri. bir art niyet var bu işte diye düşünmüş olabilirler.

  yalnız adamlar nasıl bir imaj yapmışlarsa, nedense bu olayın o bölgede olmasına hiç şaşırmadım.