şükela:  tümü | bugün
 • "evde kendi biranı yap" fikrinden hareketle faaliyete geçmiş bir girişim.
  özellikle bock bira kitinin tadını merak ettim. alıp deneyen var mıdır acaba?

  tadından pek umutlu değilim ama yine de "ulan acaba" demekten de kendimi alamadım nedense.
 • babamın gümüşhane'deki köyüne buradan bira kiti ve beraberinde lager ve pilsner maltı sipariş ettim. yapacak, deneyecek, ben de buradan detaylarını paylaşacağım.

  ayrıca malt yapımı konusu da bence ayrı bir olay, bölgede bolca arpa yetişmekte, oranın arpaları bir işe yarar mı merak konusu.

  edit: peder bey pilsen kitini pazartesi günü başarıyla şişeleme işlemini yapmış, şişeleri kasabada bir tekel bayiinden depozitolarını verip almış, güzelce yıkamış. bir hafta şişede kalacak. kokusu rengi iyi diyor. malt ve şerbetçi otunu direkt gönderiyorlar sanıyordum, jel gibi bir şey varmış yani maltı değil enzimlerini yani özünü gönderiyorlar. sonuç iyi şimdilik :)

  edit 2: pilsner ve lager biraları denedim. gayet başarılılar, lager yemeklerle iyi gidiyor şişirmiyor. tavsiye ederim.
 • (bkz: craft beer)
 • bugün üretim seti ve lager bira kitinden ismarladigim site. hemencik kargoya verdiler. 214 tl ilk yatırım ile 23 litre bira yapacağız, litresi 9,5 tl gibi bir fiyata gelecek. sonrasında maliyet 2,5 tl civarına düşecek. aldığımız edevat ile şarap da deneyeceğiz. 3 hafta sonra ilk üründe editleyecegim bakalım nasıl olacak.

  edit: mayalamayı yaptım, zor değil fakat sterilizasyon çok önemli. 2 saate kabarcıkları görürsünüz deseler de takribi 10 dakika içinde kabarcıklar çıkmaya başladı.

  edit: 10 gün oldu, artık mayalanma bitti bitiyor. dün gece çay bardağı ile numune aldım, bir terslik yok. kokusu güzel, tadı güzel. 3 gün sonra şişelemeye geçeceğim. 1 hafta şişede de mayalanacak, sonra soğutup nihai sonucu alacağım.

  sonucu merak edenler şuradan da takip edebilir.

  (bkz: #53851222)
 • taylan özdere isimli odtülü genetik mühendisi tarafından kurulan evde bira yapım kitleri ve malzemeleri satan internet sitesi. güzel bir girişim gibi görünüyor.

  benim gibi uzunca süredir evde bira yapmayı kafasına koymuş birisi için gayet hoş. zaten düzgün bir ithal bira alsan 9 10 lira, evde 500 liralık bir sermaye ile başlamak mümkün. bakalım, göreceğiz.

  edit1: birkaç gün önce
  bira yapım kiti(120 tl)
  şişe temizleme fıskiyesi(24 tl)
  lager bira kiti (89tl)
  2 paket malt özü (18tl x2)

  alarak ilk biramı mayaladım. ilk başta 500 lira olarak yazma sebebim şişe yıkayıcısı, ölçüm seti, şişe ağacı vs bütün set olarak düşünmemdi. fakat blastın tasarımına hayran kalsam da bi hortumu büker basarım suyu nedir yani diyerek almaktan vazgeçtim. ölçüm seti ise ebayde vs daha uyguna bulurum diyerek almadım. aslında termometre uyguna bulunuyor ama düzgün bir hidrometreyi ucuza bulmak sıkıntı. bunlar olmadan da kit ile yapılabiliyor.

  genel olarak bakıldığında yapım kitinden gelen bütün malzemeler ithal ve oldukça kaliteli. bütün detaylar düşünülmüş. fiyatı da diğer sitelerde satılanlara göre gayet uygun. şu an ikinci gününde, güzelce mayalanıyor. üç dört hafta kadar sonra tadıp detaylarını paylaşacağım.

  edit2: dün gece şişeleme işlemine geçtik. tekelden aldığımız leş gibi kimisinin içinde izmarit olan, kimisinin içinde küf olan şişeleri bir güzel yıkadık. çamaşır suyuna bastık, pbw temizleyici ile temizleyip içlerini fırçaladık daha sonra star sun ile dezenfekte ettik. leş gibi şişeler tertemiz oldu. kimisinde kireçten mi neden olduğunu anlamadığımız izler oluştu ve onları da kullanmadan attık. neticede şişe temizliği işin en boktan kısmı. bunu atlattık. basınçlı temizleyici yerine kırık bir duş hortumu kullandım. zor oldu ama aynı işi gördü. şimdi en az iki haftalık bekleme süresine geldi sıra. bakalım sonuç nasıl olacak.

  edit3: haftalar geçti, bira inanılmaz lezzetli birşey oldu. rengi kokusu tadı gerçekten harika. içen herkes müptelası oldu, durmadan bira sorup duruyorlar. 44 şişe bira daha olgunlaşmadan bitmek üzere. kovada mayalanma biter bitmez yenisini mayalıyorum. bira üretimi olgunlaşması çok uzun bir süreç. aylarca beklemesi gerekiyor bu sebeple ilk etapta biraz fazla üretim yaparak bir düzene sokmak lazım.

  özet: piyasada satılanlardan çok farklı, çok yoğun çok güzel bira elde edilebiliyor. bira sevenlere, değişik tatlar denemek isteyenlere, bazı biraların, trappist, stout, bock vs şişesine 10 tl ve üstü vermek istemeyenlerin şişesi 2-3 lira arasına mal edebileceği nefis biraları yapabilirsiniz. kesinlikle tavsiye ediyorum. bu arada satılan ürünlerin fiyatlarının yurtdışı ile aynı, hatta bi kısmının daha ucuz olması da enteresan.
 • alıp evde yapan, deneyen varsa lütfen yorumlarını yazsın dediğim site.
 • evde bira yapmak, eğer niyet ucuz biraysa, uğraşılacak iş değil aklınızda olsun. 500 liralara falan da gerek yok. çok daha ucuza yapılabilir. ama ciddi manada emek harcamak gerekiyor.

  başlangıç için bu sitedeki gibi kitlerden kullanmak en iyisi. hem her şey adım adım yazılmış hem de malzemeler denenmiş onaylanmış. elinizde 23 litrelik rezalet kokan bir suyla kala kalmanız düşük ihtimal.

  ben de bu bira setiyle başladım ve çok güzel sonuç aldım. tek sıkıntısı lager biranın fermantasyonu için ortamın soğuk olması gerektiğini belirten bir ibare olmadığından tadı farklı bir bira elde ettim. ona rağmen kendi yaptığın biranın tadı hiç bir birada yok.
 • pek çok alternatifini inceledikten sonra, artık sade ve estetik site tasarımından mı bilemeyeceğim bu akşam üzeri tercih ettiğim site oldu kendisi. ve saat 5 i geçmiş olmasına rağmen çat diye de kargolamışlar, sabırsızlıktan kudurmaktan kurtuldum.

  (bkz: evde bira yapımı)
 • ev arkadaşımla beraber biraz artan fiyatlara tepki olarak, biraz ortak damak tadımıza uygun biralar üretebilmek, biraz da evde bira üretip içebilecek olma ihtimalinin verdiği inanılmaz heyecan ile ilk siparişimizi dün akşam buradan verdik. bir üretim seti, bir bira kiti, şişe temizleme zamazingosu ve ölçüm seti ile adım attık. bugün akşam kargoya vereceklerini düşünüyorum.

  not: entry kargoya veriliş tarihi ve siparişin elimize zamanında ve eksiksiz ulaşması ile ilgili editlenecektir.

  edit: sipariş pazartesi kargoya verildi salı günü eksiksiz olarak elime ulaştı, ufak bir ayrıntı olarak; sterilizasyon sıvısının kapağı kırıktı, facebook grubunda çok kişi aynı sıkıntıyı dile getirmiş.

  mesajlar üzerine edit: eksik ve arızalı olduğunu düşündüğümüz parçaları bir sonraki siparişimizde tamamladılar sağolsunlar.

  2 kez buğday birası, bir kez stour, bir kez bock beer yaptık. hepsi de güzel oldu afiyetle içtik. en güzeli en son yaptığım buğday birası oldu. düşünen herkese tavsiye ediyorum.