şükela:  tümü | bugün
  • "evde kendi biranı yap" fikrinden hareketle faaliyete geçmiş bir girişim.
    özellikle bock bira kitinin tadını merak ettim. alıp deneyen var mıdır acaba?

tadından pek umutlu değilim ama yine de "ulan acaba" demekten de kendimi alamadım nedense.
  • babamın gümüşhane'deki köyüne buradan bira kiti ve beraberinde lager ve pilsner maltı sipariş ettim. yapacak, deneyecek, ben de buradan detaylarını paylaşacağım.

ayrıca malt yapımı konusu da bence ayrı bir olay, bölgede bolca arpa yetişmekte, oranın arpaları bir işe yarar mı merak konusu.

edit: peder bey pilsen kitini pazartesi günü başarıyla şişeleme işlemini yapmış, şişeleri kasabada bir tekel bayiinden depozitolarını verip almış, güzelce yıkamış. bir hafta şişede kalacak. kokusu rengi iyi diyor. malt ve şerbetçi otunu direkt gönderiyorlar sanıyordum, jel gibi bir şey varmış yani maltı değil enzimlerini yani özünü gönderiyorlar. sonuç iyi şimdilik :)

edit 2: pilsner ve lager biraları denedim. gayet başarılılar, lager yemeklerle iyi gidiyor şişirmiyor. tavsiye ederim.
  • (bkz: craft beer)
  • bugün üretim seti ve lager bira kitinden ismarladigim site. hemencik kargoya verdiler. 214 tl ilk yatırım ile 23 litre bira yapacağız, litresi 9,5 tl gibi bir fiyata gelecek. sonrasında maliyet 2,5 tl civarına düşecek. aldığımız edevat ile şarap da deneyeceğiz. 3 hafta sonra ilk üründe editleyecegim bakalım nasıl olacak.

edit: mayalamayı yaptım, zor değil fakat sterilizasyon çok önemli. 2 saate kabarcıkları görürsünüz deseler de takribi 10 dakika içinde kabarcıklar çıkmaya başladı.

edit: 10 gün oldu, artık mayalanma bitti bitiyor. dün gece çay bardağı ile numune aldım, bir terslik yok. kokusu güzel, tadı güzel. 3 gün sonra şişelemeye geçeceğim. 1 hafta şişede de mayalanacak, sonra soğutup nihai sonucu alacağım.

sonucu merak edenler şuradan da takip edebilir.

(bkz: #53851222)
  • ev arkadaşımla beraber biraz artan fiyatlara tepki olarak, biraz ortak damak tadımıza uygun biralar üretebilmek, biraz da evde bira üretip içebilecek olma ihtimalinin verdiği inanılmaz heyecan ile ilk siparişimizi dün akşam buradan verdik. bir üretim seti, bir bira kiti, şişe temizleme zamazingosu ve ölçüm seti ile adım attık. bugün akşam kargoya vereceklerini düşünüyorum.

not: entry kargoya veriliş tarihi ve siparişin elimize zamanında ve eksiksiz ulaşması ile ilgili editlenecektir.

edit: sipariş pazartesi kargoya verildi salı günü eksiksiz olarak elime ulaştı, ufak bir ayrıntı olarak; sterilizasyon sıvısının kapağı kırıktı, facebook grubunda çok kişi aynı sıkıntıyı dile getirmiş.

mesajlar üzerine edit: eksik ve arızalı olduğunu düşündüğümüz parçaları bir sonraki siparişimizde tamamladılar sağolsunlar.

2 kez buğday birası, bir kez stour, bir kez bock beer yaptık. hepsi de güzel oldu afiyetle içtik. en güzeli en son yaptığım buğday birası oldu. düşünen herkese tavsiye ediyorum.
  • yüksek lisans e-ticaret dersi projesi için bu internet sitesinin sunumunu yapmaya karar verdik ve ekstra bilgi alabilmek, depolarını ziyaret edebilmek için site ile iletişime geçtik. bize bu konuda yardımcı olamayacaklarını söylediler. yakıştıramadım. demek ki neymiş, odtü mezunu olmak vizyon sahibi olmaya yetmiyormuş.
  • niyeyse aklıma ilk bu geldi . faydalı bir girişim . aile bütçesine katkı .
  • yaklaşık 6 aydır sayesinde tekelden bira almadığım güzel şeydir.

hemen sıralamamı yaparım;
    1. bitter
    2. stout
    3. pilsener

ayrıca eklemek lazım, facebook sayfasındaki iletişim ayrı bir keyiflidir, gerçekten inanılmaz tecrübeler paylaşılıyor.