şükela:  tümü | bugün
  • taylan özdere isimli odtülü genetik mühendisi tarafından kurulan evde bira yapım kitleri ve malzemeleri satan internet sitesi. güzel bir girişim gibi görünüyor.

benim gibi uzunca süredir evde bira yapmayı kafasına koymuş birisi için gayet hoş. zaten düzgün bir ithal bira alsan 9 10 lira, evde 500 liralık bir sermaye ile başlamak mümkün. bakalım, göreceğiz.

edit1: birkaç gün önce
    bira yapım kiti(120 tl)
    şişe temizleme fıskiyesi(24 tl)
    lager bira kiti (89tl)
    2 paket malt özü (18tl x2)

alarak ilk biramı mayaladım. ilk başta 500 lira olarak yazma sebebim şişe yıkayıcısı, ölçüm seti, şişe ağacı vs bütün set olarak düşünmemdi. fakat blastın tasarımına hayran kalsam da bi hortumu büker basarım suyu nedir yani diyerek almaktan vazgeçtim. ölçüm seti ise ebayde vs daha uyguna bulurum diyerek almadım. aslında termometre uyguna bulunuyor ama düzgün bir hidrometreyi ucuza bulmak sıkıntı. bunlar olmadan da kit ile yapılabiliyor.

genel olarak bakıldığında yapım kitinden gelen bütün malzemeler ithal ve oldukça kaliteli. bütün detaylar düşünülmüş. fiyatı da diğer sitelerde satılanlara göre gayet uygun. şu an ikinci gününde, güzelce mayalanıyor. üç dört hafta kadar sonra tadıp detaylarını paylaşacağım.

edit2: dün gece şişeleme işlemine geçtik. tekelden aldığımız leş gibi kimisinin içinde izmarit olan, kimisinin içinde küf olan şişeleri bir güzel yıkadık. çamaşır suyuna bastık, pbw temizleyici ile temizleyip içlerini fırçaladık daha sonra star sun ile dezenfekte ettik. leş gibi şişeler tertemiz oldu. kimisinde kireçten mi neden olduğunu anlamadığımız izler oluştu ve onları da kullanmadan attık. neticede şişe temizliği işin en boktan kısmı. bunu atlattık. basınçlı temizleyici yerine kırık bir duş hortumu kullandım. zor oldu ama aynı işi gördü. şimdi en az iki haftalık bekleme süresine geldi sıra. bakalım sonuç nasıl olacak.

edit3: haftalar geçti, bira inanılmaz lezzetli birşey oldu. rengi kokusu tadı gerçekten harika. içen herkes müptelası oldu, durmadan bira sorup duruyorlar. 44 şişe bira daha olgunlaşmadan bitmek üzere. kovada mayalanma biter bitmez yenisini mayalıyorum. bira üretimi olgunlaşması çok uzun bir süreç. aylarca beklemesi gerekiyor bu sebeple ilk etapta biraz fazla üretim yaparak bir düzene sokmak lazım.

özet: piyasada satılanlardan çok farklı, çok yoğun çok güzel bira elde edilebiliyor. bira sevenlere, değişik tatlar denemek isteyenlere, bazı biraların, trappist, stout, bock vs şişesine 10 tl ve üstü vermek istemeyenlerin şişesi 2-3 lira arasına mal edebileceği nefis biraları yapabilirsiniz. kesinlikle tavsiye ediyorum. bu arada satılan ürünlerin fiyatlarının yurtdışı ile aynı, hatta bi kısmının daha ucuz olması da enteresan.
  • alıp evde yapan, deneyen varsa lütfen yorumlarını yazsın dediğim site.
  • dün, altı bira + bi paket beyaz leblebiye 37 lira verdikten sonra evde yapmaya karar verdim. üzerine burda siteyi gördüm. sans mı yoksa göklerden gelen bir karar mı kendi biramı yaptıktan sonra anlatırım.
  • evde bira yapmak, eğer niyet ucuz biraysa, uğraşılacak iş değil aklınızda olsun. 500 liralara falan da gerek yok. çok daha ucuza yapılabilir. ama ciddi manada emek harcamak gerekiyor.

başlangıç için bu sitedeki gibi kitlerden kullanmak en iyisi. hem her şey adım adım yazılmış hem de malzemeler denenmiş onaylanmış. elinizde 23 litrelik rezalet kokan bir suyla kala kalmanız düşük ihtimal.

ben de bu bira setiyle başladım ve çok güzel sonuç aldım. tek sıkıntısı lager biranın fermantasyonu için ortamın soğuk olması gerektiğini belirten bir ibare olmadığından tadı farklı bir bira elde ettim. ona rağmen kendi yaptığın biranın tadı hiç bir birada yok.
  • pek çok alternatifini inceledikten sonra, artık sade ve estetik site tasarımından mı bilemeyeceğim bu akşam üzeri tercih ettiğim site oldu kendisi. ve saat 5 i geçmiş olmasına rağmen çat diye de kargolamışlar, sabırsızlıktan kudurmaktan kurtuldum.

(bkz: evde bira yapımı)
  • buradan ilk siparişimiz şunlardı;

1 bira yapım seti (120tl)
    1 buğday birası kiti(89 tl)
    1 ölçüm seti (60 tl)
    1 şişe içi yıkama zamazingosu (25tl) (yüksek basınçlı olan değil kırmızı olan)

kargoyla beraber toplam 307 lira tuttu. tek sıkıntı gıda alışverişi sayıldığı için taksit yapılamaması. siparişin ertesi günü kargoya verildi ve hızlıca elimize ulaştı. aletler kaliteli ve ithal, sadece starsan durulama gerektirmeyen sterilizasyon sıvısının kapağı kırıktı.

buğday biramızı 20 ekimde fermantasyona bıraktık, şu an dakikada 6-8 baloncuk ile devam ediyor. 3 kasım akşamında şişeleyeceğiz.

az önce ikinci siparişimizi verdim;

1 adet bock bira kiti (89tl)
    1 adet stout bira kiti (89tl)
    3 adet plastik damacanaya uygun hava kilidi (33tl)
    300 adet şişe kapağı (15)tl

kargoyla beraber toplam 239 lira tuttu.

şimdi her şeyin yolunda gideceğini ve güzel biralar elde edeceğimizi düşünürsek, bir hesaplama yapalım.

toplamda 46 şişe (50cl) buğday birası, 46 şişe (50cl) stout, 46 şişe (50cl) bock elde edeceğiz. bakkaldan marketten almaya çalışsak en ucuz 50 cl buğday birası 10tl. 46 şişe=460 lira. 44cl guinness 8.5 tl, toplam stout 444 lira yapar. bock bira fiyatını bilmiyorum ama 50 cl 6 liradan hesaplasak 276 lira eder. 3 kitle üretimden toplam elde edeceğimiz toplam biraların bakkal fiyatı toplamı 1180 lira.

biz butik biraya 545 lira vermişiz, damacana su+şeker+şişe depozitosu 55 lira desen, toplam harcamamız 600 lira. buradaki hava kilitleri, bira yapım setindeki aletler de bir kez alınıyor onu da hesaba katalım. yani bizim elde etmeyi planladığımız biraları bakkaldan alacak olsak iki katı fazla para verecektir.

ama işin maddi kısmına takılıp kalmayın, hava kilidinden fokur fokur baloncuklar çıkarken çocuk gibi seviniyor insan. şişelerin üzerine yapıştıracağı sticker tasarımları falan yapıyor, hayallere dalıyor bir garajım olsa amerikan filmlerindeki gibi bira üretip içsem çeşit çeşit diye. çok farklı çok güzel bir uğraş.

yakında eskişehirde ev biracıları ile bir bira tadım günü organize etmeyi düşünüyoruz. bu civarda olan home brewerlar duyduk duymadık demeyin.

afiyet olsun.

(bkz: hesaplayan adam)
  • fermantasyon konusunda lisede dönem ödevini kaynak gösterenler tarafından bok atılmaya çalışılan ürünleri satan firma. burada mesela firma değil tabi ki, satılan ürünler.

arpa nedir? nasıl bişeydir?

şimdi işin temeline indiğimizde arpa esasında bir tohum. bu tohumun yeşermesi için içersinde nişasta bulunmakta. uygun şartlar altında tohum bu depo nişastayı şekere dönüştürerek tüketip kendisi için gerekli enerjiyi üretiyor. bu enerjiyle de kök ve gövesini oluşturarak toprağın üzerine çıkıyor. bu noktadan sonra kendisi için ihtiyacı olan enerjiyi klorofilleriyle kendisi üretiyor.

bira yapılırken arpaya ne yapılır?

bira yapılırken arpadan malt elde edilir. arpanın deposunda bulunan nişasta tohum çimlendiğinde şekere dönüştürülür ve yakılır. bira yapılırken ise arpa önce çimlendirilir, bu şekilde içerisindeki nişasta şekere yani sukroza dönüşür. fakat arpanın o şekeri tüketmesine izin verlmeden, arpa çimlendikten bir süre sonra kurutulurak çimlendirme durdurulur. bu kurutmadan sonra arpa artık malt adını alır. maltı kullanmadan önce kavurmak ve öğütmek gerekir. kavurmanın derecesine göre bira renk alır, örneğin stout biralar için çok kavurmak gerekir. daha sonra arpa öğütülerek şekerinin suyun içerisinde daha iyi çözünmesi sağlanır. bu şeker fermantasyon için gereklidir.

maltın içinde doğal olarak sukroz bulunur. bu sukroz maya tarafından fruktoz ve glikoza parçalanarak yakılır. fermantasyon dediğimiz de oksijenli solunumdur. bizim vucudumuzda solunum sonucunda örneğin kaslarda laktik asit oluşur, bazı bakteriler ise artık olarak alkol oluşturur. glikoz şekerin en basit halidir. hücre zarından dahi geçebilmektedir. nasıl ki doğada elmada armutta daha kompleks bulunan şekeri sindirip glikoza çevirip yakabiliyorsak, maya da aynı şekilde bu süreçleri gerçekleştirebiliyor.

bira kompleks bir içkidir. fermantasyonu sadece şeker ile nitelendirmek saçmadır. biranın içinde aromalar, tatlar, yağlar, proteinler ve maya bulunur. bu şekilde a fermantasyon var, sadece glikoz olması lazım, glikozdan başka bişey varsa kalitesizdir demek inanılmaz derecede saçmadır. yapılmamalıdır.
  • butikbira facebook grubu kullanıcılarının hiç bir kar amacı gütmeksizin evde bira yapmayı sevenleri buluşturup deneyimlerini paylaşmak adına düzenledikleri buluşmayı facebook grubunda yayından kaldıran ticari kuruluş.

amaç butik bira kültürünü yaymaksa, desteklemeleri gereken organizasyonu neden sayfadan sildiklerine anlam verilemiyor. her işte olduğu gibi burada da ticaret amatör ruhu öldürüyor gibi. şu an çin bir rakiplerinin olmaması da yüksek egoyu destekliyor.

p.s. butik biranın sayfasından kaldırmasına rağmen istanbul ev yapımı bira tadım gününün ilki kasım ayında 16 kişinin katılımıyla çok keyfli bir şekilde geçti. ikincisi ise 20 kişilik bir katılımla 21 şubat'ta kadıköyde olacak.
  • bugün buradan aldığımız birayı şişeledik. neyse sonrasında arabanın arkasına koydum ve bizimle beraber yardım eden arkadaşımı evine bırakmak için yola çıktık.evi çarşı tarafındaydı. sonrasında giderken polis çevirmesi denk geldik. polisler şişeleri görünce potansiyel suçlu muamelesi yaptılar. kendilerine durumu açıklasak da yok bu sizi kör eder yok işte efendim bunlar yasal değil dediler. tabi ben çok gerildim ve internet açıp kendilerine yasayi gösterdim. bunla beraber arkadaşım da ciddi anlamda gerildi ben öğretmenim bizim yanlışımız olmaz falan gibi savunmaya geçti. savunulacak bir şey yok dostum siz bizi şu anda gereksiz yere tutuyorsunuz diye çıkıştım ve sonra saldılar. kimlik numaralarımızı falan alarak bizi gönderdiler.

kısacası en kısa zamanda polis birimlerine bunun bir suçu olmadığını anlatmaları gerekmektedir. küçük bir yerde yaşıyorum ve ressmen komik bir şekilde hobimizin suç olmadığını anlatmak zorunda kaldım. sonuçta vergisini veren dürüst çalışan bir şirket. polis birimlerine yazılı bir şekilde bunu tekrardan hatırlatabilir. adamlar bana ressmen kaçak içki üreticisi muhabbeti çektiler.
  • ilk sipariş olarak pilsner'lı bira kitini aldım 190 liraya. ek olarak şişe ağacı ve şişe arındırma fıskiyesini aldım. toplamda 263 lira tuttu 250 lira ve üstüne de kargo ücretsizdi.

neyse malzeme kalitelerini beğendim öyle elde kalacak cinsten değiller. içinden gelen kitapçıkla da zaten basamak basamak anlatılmış, kitapçığın sonuna da sıkça sorulan sorular eklemeleri güzel olmuş.

ilk defa şu malzemelerle yaptığımızda totalde 280 tuttu desek (şeker,su vs.) 280/46 şişe, şişesi 6 liraya geliyor. zaten şu haliyle bile piyasadaki biralarla kafa kafaya. bir sonrakinde ise 80 liraya sadece bira kitini alacaksınız hadi yine buna da 100 lira diyelim biranın tanesi 2.17 geliyor. üçte bir fiyatına.

son olarak malzemeleri ve ne için kullanıldığını anlatan bir video hazırladım merak edenler şuradan izleyebilir.