• iran edebiyatında deniz kıyısına çöken, denizin bir gün kuruyacağını düşünerek bu tasa yüzünden hiç su içemeyen bir kuş betimi şeklinde sıklıkla kullanılan mitolojik imge.
  • bir tür deniz kuşudur. deniz kıyısına konar ve uzun uzun denizi seyreder. sonunda suzusluktan ölür. denizden su içerse denizin kuruyacağına dair garip bir inanışı vardir. sadik hidayet'in kör baykus'un da geçer. kritik nokta denizin suyunun zaten tuzlu olması bu kusun böyle bir tuhaf inancı olmasa da içemeyecegi gerçegidir. entel söylemle karı kız tavlamak için kullanılabilir düşsel karakterlerdendir. misal "butimar kuşu gibi hissediyorum" "sana hiç butimar kuşlarını anatmış mıydım?"
  • persmitolojisinde bir kus.
    bu kus denize asik bir kus fakat deniz suyunu içen bir kus.
    denizi okadar çok seviyorki, deniz bir gün biter diye
    suyundan hiç içmiyor.

sadece denizi seyrediyor!
  • "ben hep, dünyada susmaktan daha iyi bir şey yoktur, butimar gibi olan insan daha iyi insandır diye düşünürdüm. butimar, deniz kıyısına çöker, kanatlarını açar, oturur tek başına.
    ama ben hiç de öyle yapamam şimdi.."

sâdık hidâyet / kör baykuş
  • genç yönetmen erol mintaş'ın çektiği ilk ciddi kısa filmi
  • pers mitolojisinde efsanevi bir kuştur butimar.
    sıvı ihtiyacını deniz suyu ile karşılar.
    denizi o kadar çok sever ki, deniz kıyısına konar, kanatlarını açar ve tek başına oturur denizi seyreder.
    denizin bir gün kuruyacağından korkar ve bu korku yüzünden hiç su içmez. en sonunda da susuzluktan ölür.

film olaraktan;
    filmin künyesi:
    seneryo & derhêner: erol mintaş
    lîstikvan: ferit kaya, mehtap anıl
    muzîk: ahmet & mikail arslan, mohammad esfahani, askarian and katchaturian
    süre : 20 dakika

ve gözleri ıslatan bir müzik eşliğinde

http://www.facebook.com/…d=183953388302998&comments
  • butimar’ın boz kanatları

"iran edebiyatının ornitolojik efsanesi butimar kuşu, deniz suyu içerek hayatta kalan bir kuştur. butimar bir gün deniz kıyısına çöker, kocaman boz kanatlarını açar, denizi seyre dalar. denize öyle bir aşkla tutkundur ki, suyundan bir damla içerse onun kuruyacağını düşünür, namütenahi bir endişeyle su içmeden, denizin başında öylece durur.

en sonunda ise susuzluk butimar’ı öldürür, deniz ise dingin ve vakar dolu, sonsuza parlamaya devam eder."
  • kaan murat yanık'ın az vakit sonra çıkacak romanı.
hesabın var mı? giriş yap