• kadıköy'de gördüğüm komiğime giden mekan isimlerinden birisidir.

(bkz: son hava bütücü)
  • kadıköy'de gördüğüm an "umarım üniversite konseptli harf oyunlu cin fikirli mekan ismi değildir" diye acı acı iç çektiğim ve boşuna gerildiğimi anladığımda çok güzel rahatladığım restoran. efendim, elazığ mıydı yanlış bilgi vermek istemem ama orayı işletenlerin yöresinde yapılan gözlememsi yiyecekmiş bütme. o yörede bütme denirmiş ve oraya gidilirse özellikle sebzeli olanından (yine sanıyorum, enginardı) sipariş etmek gerekirmiş. rivayete göre ürünler pek bir güzel ancak restoranın spesyali güzeller içinde en güzel imiş. denemekte fayda var. sanırım karnım acıktı.
  • kadikoy deki en tatlis yerlerden biri. taze taze ablalar aciyor bütmeleri... oy oy... ispanakli, patatesli-kasarli boyle incecik...
    olsa da yesem su an.
  • ürünleri kaliteli, hizmeti güzel ve bütmeleri şahane olan mekan. kişisel favorim patatesli, mercimekli ve mantarlı bütme. yoğurtlu halini hiç yemedim ama yiyen arkadaşlar çok güzel olduğunu söylüyorlar.
  • biz çocukken bir tür krepe "akıtma" derlerdi, sonra gözleme öğrendik. başka bir yerlerde
    belki yukarı yüzde filan, bir de "bükme" varmış demek ki; "bükme" mi, yoksa,
    yerel dilde "bütme" midir?
    ben anladım yalım; gözleme mi, bükme mi neyse, ince açılmış,
    saçta pişmiş hamurun bir kenarına peynir filan koyduktan sonra, böööle; büküyorlar...
    "dürüm" de diyorlardı, dürmekten geliyordu ya neyse artık...
    "evropalılar" ise bu dürme, bükme dolama, sarma işine "wrap" diolar.
    yaprak wrap'ı= yaprak sarması nasıl ama? ben buldum.
    bir de "lavaş" vardı o da ince bir hamurdu.
    alla alla hepsi birbirine benziyor ya, hayret.
  • elli kere önünden geçip bir kere içeri girip bütmesini denemediğim mekan. gidemde deneyem bari.
  • kadikoy'de sarraf ali sokak uzerinde bulunan kucuk ama cok basarili butmeci/gozlemeci.

mekanin ispanak corbasi ictigim en guzel corbalardan bir tanesi. kadikoy'e her gittigimde ac olmasam bile zevkine iciyorum bu corbadan. mutlaka denenmesi gerek.

ayrica calisanlari da cok kibar ve guler yuzlu insanlar.
  • yemek sonrası çaya para alarak küçük ama mide bulandırıcı hareket yapan mekan.

kalitesi üzerine de yorum yapmak isterdim lakin yukarıdaki hareketten sonra içimden gelmedi.
  • kadıköy'e yolum düşmüşse ve açsam kesin ugradığım,şahane gözlemeler* yapan mekan.dışarıdan bakınca pek matah bir görüntüsü yok.ben ilk gördügümde türkü bar falan sanmıştım.fakat kapısından girdigim günden beri hastasıyım.gözlemeler çeşit çeşit.teyzeler gözünüzün önünde yapıyorlar.özellikle bütme üzerine yoğurt sosu tavsiye ederim.ayrıca zeytinyağlı yaprak sarmaları da bir efsane.fiyatları da uygun.gidilip,herkese tavsiye edilesi.
hesabın var mı? giriş yap