şükela:  tümü | bugün
 • çok severim ben bu amcaları. beyaz peynir konusunda çok hassas olurlar ve her yerden beyaz peynir almazlar. ama buldukları yerleri de sürekli değiştirirler. bir dönem köşedeki bakkal süper olur, sonra bozar. bir dönem köşedeki süpermarket iyidir ama bir süre sonra mandırayı değiştirdiğinden orası da bozar. bir ara arka sokakta bir peynirci açılır, bir-iki ay oraya devam edilir. sonra orası da kesmez. bütün bir ömür kahvaltı sofrasında beyaz peynir kritik ederek geçer ve aslında hoş bir durumdur bu. çünkü beyaz peynir hakikaten önemlidir ve iyisi süper olur.
 • beyaz peynir gibi allahin bir nvi mucizesi olan bu nimet ne yazik ki ulkemizde standart olmadigi icin bu arkadaslar indiana jones misali o kutsal peyniri arar dururlar. ayni markanin bile nedense standardi turmaz, nerde marka bagliligi,nnerde ayni mandiraya baglilik.

  "bir ulkede yillarca ayni yerden ayni kalitede beyaz peynir alamiyorsan, o ulkede simit ve cay keyfinden soz edilemez" lecagot- dost meclisi-1998
 • soyle aciklanabilir bu durum :

  d : doktor[insan]
  m : miki[fare]

  d : bak miki, bu son test bunu da gectin mi makaleyi yazmaya baslicam.
  m : iyi tamam, uzatma. para icin yapiyorum bu isi biliyosun
  d : tamam tamam, hadi gir su labirente bi. en uctaki beyaz peynir'e erismeye calisacaksin..
  m : hoca naptin sen? nasil bi labirent bu boyle, butun bir omrum gecer benim burada..
 • edirne'de yaşayan insanların kesinlikle derdi değildir bu durum zira edirne peyniri denen hadise apayrıdır.
 • zannediyorum türkiyede arka fon radyasyonu çok yüksek, sütü beyaz peynire dönüştüren bakteriler sürekli mutasyona uğruyorlar da bir türlü aynı kaliteyi, aynı tadı tutturamıyorlar.
  ayrıca (bkz: taciroglu)
 • kafayı bir konuya fazlasıyla takan herkes gibi sonuçları bir duygu seli, enerji patlaması şeklinde tehlike arzedebilecek eylem.
  (bkz: bulucam onu bigün ve acaip sevicem)
  (bkz: gotune raki kavun beyaz peynir sokan yasli amca)
 • (bkz: iyi peynir)
 • ömür katmanları kuramının iki başlı başlangıç noktasıdır.

  şöyle ki:

  beyaz peynir - kavun - rakı

  beyaz peynir - domates - zeytinyağı

  bu iki üçlemeden birinde karar kılınır ve bir ömür öncelikli olarak iyi beyaz peynir peşinde geçer. bu ömür sona erdiğinde, reenkarnasyon yoluyla diğer ömür katmanına geçilir ve bu sefer bir ömür iyi kavun, ya da domates peşinde geçer. bu katman da noktalandığında, son katmana gelinir ve bu defa da bir ömür iyi rakının ya da zeytinyağının peşinde geçer. bu ömür de bittikten kelli, son bir reenkarnasyon sürecinden geçilerek bu sefer bütün bir ömür "iyi beyaz peynir, iyi domates ve iyi zeytinyağından oluşmuş bir kahvaltı sofrası"nda, ya da iyi beyaz peynir, iyi kavun ve iyi rakıdan oluşan içki sofrası"nda geçer. görüldüğü üzere ömürler boyu sabır, bir ömürlük sefaya denk demektir.
 • agiz tadi gelismis bircok kisinin umutsuzca yaptigi hareket.o gokkusaginin altindan bir kere gectin mi, o tadi bir kere aldin mi saplantiya donusmesi kuvvetle muhtemeldir.simdi iyi peynir genelde nasil tanimlanir?hani yagli ama sert olacak,parmakla basinca parmak gomulmeyecek,yerken kokusu rahatsiz etmeyecek ve hemen ek$imeyecek..bu tip peynirler zaten yillardir iyi peynir olarak satilir ve %80 tatmin eder.peki ya kalan %20?iste pesinden kosulan o paydir.yillarin kovalamacasindan sonra farkedersin ki olay mekanda yahut ureticide diil, o lezzeti saglayan karisimin altin oranindadir.ve yine tecrubeyle sabittir ki bu aranan aslinda koyun-inek sutu karisimi(bir cok yerde boyle birsey olmadigi iddia edilir ama vardir, israrla arayiniz..gerci bulunca da bu sefer bu karisimin orani problemi cikiyor insanin karsisina, genelde en iyi oran olan %60 inek-%40 koyun karisimini bulabilirseniz ne ala), sert ama mermer gibi susuz olmayan(yine sarkuterilerde mermerlesmis, sert, sarimtirak koyun peynirlerini abi en iyi peynirimiz bu diye uzatirlar bicak ucunda, fena diildir ama asil aranan da bu diildir)peynirlerdir.peynir konusunda benzer hassasiyeti olanlar anadolu yakasinda yali ciftligi adli muesseseye ugrayabilirler.cogu zaman bu altin orani tutturuyorlar ve cesitleri cok.ama dedigim gibi cogu zaman..tutturamadiklari donemler icin alternatif mekanlari el altinda tutmakta fayda var.
 • kimi zaman kahvaltiya çesni, kimi zaman rakiya meze, kimi zaman da yemekte kuru ekmege katik olacak beyaz peyniri aramak için girisilen tatli bir faaliyet. bu ugurda semt pazarlarindan beyaz peynir alan uzman doktorlara rastladim. beyaz peynir için ölüm riskini göze aliriz dediler. eger imam böyle diyorsa, durmayin ey cemaat-i beyaz peynirun, dalin semt pazarlarina...
hesabın var mı? giriş yap