şükela:  tümü | bugün
 • her cemaatin hedefi yayılmak, çoğalmak, iktidar olmaktır. yaşadığı toplum düzenine hakim olmaktır. hiç bir cemaatin fetullah gülen cemaatinden bir farkı yoktur. hepsi oluşturdukları insan havuzundan gelir kaynağı, çıkar ilişkisi ağı ve devlette kadrolaşmayı hedefler. gelir, çıkar ve devlet kadrosu hedefleri ana hedef olan çoğalmayı ve yayılmayı destekler.

  "yıllarca kandırılmışız" diyenlerin, "allah" lafzına kandık diyenlerin samimiyetini görelim. bütün cemaatler kapatılmalıdır. dinin kullanılarak insanların suistimal edilmesi önlenmelidir. devlet kaynaklarının belirli cemaatlere aktarılması, belirli cemaatlerin çıkarları için belirli siyasilerle ilişki içerisinde olması; hem cemaatlerin inanç anlayışıyla, hem de devletin laikliği ilkesiyle büyük bir tezat oluşturmaktadır.

  hakkında neredeyse marşlar yazıp, türküler okuyacağınız 15 temmuz'dan çıkarılması gereken yegane ders varsa, o da; bütün cemaatlerin kapatılmasıdır.
 • cemaat kelime anlamı olarak, topluluk demektir .

  "bütün topluluklar kapatılsın" şeklinde bir iddiada bulunmadığını var sayarak, işin dini boyutuna gelince,

  eğer cemaatleri, devleti ele geçirme arzusu yüzünden kapatma arzusunda iseniz su an turkiye'de herhangi bir topluluk gösterin ki devleti ele geçirme amacı gutmesin. birkaç insanı yardım vakfı, çevre hareketleri tarzı oluşumlar hariç hiçbiri böyle bir şeye hayır demeyecektir.

  yok eğer cemaatleri, dine karşı olduğunuz için kapatmaya calisacaksaniz bu takdirde camii ve ortak namaz yerlerini de kapatmaniz gerekiyor. çünkü kendine muslumanim diyen herkes burlarda birleşir.

  hulâsa işte bu konuda maalesef avucunuzu yalayacaksiniz demektir. 1400 yıldır islam'in nuru da nüfusu da azaltilamadi, kimi zaman politik sebepler yüzünden hakimiyet ve etkisi azalsa da asla yok edilemedi, edilemeyecek. aksine onun üzerine gelip geçen felsefi akımlar, politik gorus ve çeşitli inançlar bir bir yok olurken islam yok olmuyor. gerileme yok. aksine eskiden "muslumanim öyle iste" diyen insanlar internet vasıtasıyla daha çok bilinclendikleri için karşıda artık daha güçlü bir nesil hazırlanıyor. üzgünüm(!) ama gerçek bu.
 • olması gerekendir.
 • bir şeyi yasakladığında o şey daha çekici olur, gerek yok. kapama işini kendileri hallediyorlar zaten, bize oturup kuruyemiş tüketmek kalıyor.

  (bkz: yiyin birbirinizi ete para vermeyin)
 • çözüm değildir.
  devletin dini yönetmediği, dinin de devletten ayrı olduğu bir laiklik yerleşsin, yeter.
 • sonra cemaatsizler ortalığı yıkıp döksün

  (bkz: brotherhood without banners)
 • "cemaatler kapatılsın" ifadesi fiziki bir kepengin indirilip, üzerine kilit vurması anlamına gelmez.

  dini istismar yoluyla zincirleme çıkar ilişkisi kuran, işletmeler edinen, dernekler kurup vergi vermekten kaçınan, yasadışı yurtlar açıp öğrenci yetiştiren, yasadışı faaliyetlerle çoğalmayı-yayılmayı kendine hak gören topluluklardan bahsediyoruz. sivil toplum örgütleri dahi topluma faydalı işler yapmaya çalışıp, bir takım bürokratik engellerle karşılaşırken; sırf dini sembollerin arkasına saklanarak her türlü devlet desteğini, hak etmeden alan topluluklardan bahsediyoruz.
 • hani islamda ruhban sinifi yoktu? bu seyhler, şıhlar, tarikat liderleri ne ola ki? niye tum cemaat-tarikat hocalari luks arabalarda gezip satafat icinde yasiyor, topluluklara ait holdingler niye var? neden topunun devlette adamlari kadrolari var? allah'i bulma yolu paradan ve ankara'dan mi geciyor?

  kapatmak yetmez. cikar amacli tum iliskiler sorgulanip yargilanmali.
 • atatürk'ün fikirlerine geri dönme istegi. söyle düsününce ülke 100 yil geride iste.