şükela:  tümü | bugün
 • her cemaatin hedefi yayılmak, çoğalmak, iktidar olmaktır. yaşadığı toplum düzenine hakim olmaktır. hiç bir cemaatin fetullah gülen cemaatinden bir farkı yoktur. hepsi oluşturdukları insan havuzundan gelir kaynağı, çıkar ilişkisi ağı ve devlette kadrolaşmayı hedefler. gelir, çıkar ve devlet kadrosu hedefleri ana hedef olan çoğalmayı ve yayılmayı destekler.

  "yıllarca kandırılmışız" diyenlerin, "allah" lafzına kandık diyenlerin samimiyetini görelim. bütün cemaatler kapatılmalıdır. dinin kullanılarak insanların suistimal edilmesi önlenmelidir. devlet kaynaklarının belirli cemaatlere aktarılması, belirli cemaatlerin çıkarları için belirli siyasilerle ilişki içerisinde olması; hem cemaatlerin inanç anlayışıyla, hem de devletin laikliği ilkesiyle büyük bir tezat oluşturmaktadır.

  hakkında neredeyse marşlar yazıp, türküler okuyacağınız 15 temmuz'dan çıkarılması gereken yegane ders varsa, o da; bütün cemaatlerin kapatılmasıdır.
 • olması gerekendir.
 • bir şeyi yasakladığında o şey daha çekici olur, gerek yok. kapama işini kendileri hallediyorlar zaten, bize oturup kuruyemiş tüketmek kalıyor.

  (bkz: yiyin birbirinizi ete para vermeyin)
 • çözüm değildir.
  devletin dini yönetmediği, dinin de devletten ayrı olduğu bir laiklik yerleşsin, yeter.
 • sonra cemaatsizler ortalığı yıkıp döksün

  (bkz: brotherhood without banners)
 • "cemaatler kapatılsın" ifadesi fiziki bir kepengin indirilip, üzerine kilit vurması anlamına gelmez.

  dini istismar yoluyla zincirleme çıkar ilişkisi kuran, işletmeler edinen, dernekler kurup vergi vermekten kaçınan, yasadışı yurtlar açıp öğrenci yetiştiren, yasadışı faaliyetlerle çoğalmayı-yayılmayı kendine hak gören topluluklardan bahsediyoruz. sivil toplum örgütleri dahi topluma faydalı işler yapmaya çalışıp, bir takım bürokratik engellerle karşılaşırken; sırf dini sembollerin arkasına saklanarak her türlü devlet desteğini, hak etmeden alan topluluklardan bahsediyoruz.
 • hani islamda ruhban sinifi yoktu? bu seyhler, şıhlar, tarikat liderleri ne ola ki? niye tum cemaat-tarikat hocalari luks arabalarda gezip satafat icinde yasiyor, topluluklara ait holdingler niye var? neden topunun devlette adamlari kadrolari var? allah'i bulma yolu paradan ve ankara'dan mi geciyor?

  kapatmak yetmez. cikar amacli tum iliskiler sorgulanip yargilanmali.
 • atatürk'ün fikirlerine geri dönme istegi. söyle düsününce ülke 100 yil geride iste.
 • 30 kasım 1925 yılında ilk kez konuşulmuş aynı sene aralık ayında da yürürlüğe sokulmuş vakti zamanında gayet ciddi olarak da eyleme geçirilmiş bir karar. inceleyelim bakalım kanun metni ne diyor :

  tekke ve zaviyeler ile türbelerin seddine ve türbedarlar ile bazı unvanların men ve ilgasına dair kanun; bütün tarikatlarla birlikte şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, gaipten haber vermek ve murada kavuşturmak amacıyla muskacılık gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılmasını, bunlara ait hizmetlerin yapılmasını ve bu unvanlarla ilgili elbise giyilmesini de yasaklamıştır. ayrıca yasa ile türkiye cumhuriyeti içinde padişahlara ait ya da bir tarikata çıkar sağlamaya yönelik tüm türbeler kapatılmış, türbedarlıklar kaldırılmıştır. yasaya aykırı davrananlara para ve hapis cezası getirilmiştir.
  peki bunu kim bozmuş biliyor musunuz ? tabii ki ceehaaapee zihniyeti şaka değil lan gerçekten 1950 yılında metnin yumuşatılması için bir önerge vermiş chp'li vekilimiz ve kabul edilmiş 90larda ise bu kanun tabiri caizse iplenmemiş ve bombanın pimi o vakitler çekilmiş olmuş.